4 dezavantaje cand accepti o contraoferta si nu-ti mai dai demisia

Vineri, 20 Aprilie 2012 0 comentarii 991 vizualizari

Aprilie 2012

Daca te-ai gandit sa-ti schimbi locul de munca si iti anunti demisia la firma, este posibil ca sefii sa vina cu o contraoferta salariala pe care sa nu o poti refuza.

Si totusi, trebuie sa te gandesti foarte bine daca merita sa te razgandesti in urma unor presiuni - financiare sau legate de avansarea in ierarhie - venite din partea companiei la care lucrezi.

Potrivit MSN.com, exista cateva dezavantaje clare ale deciziei de a accepta contraoferta sefilor si de a ramane in firma in care ti-ai anuntat deja plecarea:

1. Relatia de incredere cu angajatorul s-a rupt definitiv. Dupa ce vei accepta sa ramai in firma, vei fi perceput ca un tradator sau ca un mercenar, atat de sefi, cat si de colegi. In plus, atunci cand ai vrut sa pleci, mesajul tau implicit catre sefi a fost “Nu imi mai convine aici, sunt nefericit in firma voastra”. Va fi imposibil sa refaci aceasta relatie in viitor.

2. Problemele care te-au facut sa pleci nu se vor rezolva. Lucrurile care te-au deranjat pana acum la actualul loc de munca nu se vor schimba, in ciuda promisiunilor facute de manageri. Vei avea, intr-adevar, un salariu mai mare si, poate, o pozitie mai inalta ierarhic, dar in curand vei simti ca lucrurile care te-au deranjat in trecut sunt neschimbate.

3. Nu vei mai primi alte oferte de angajare. Daca ai batut palma cu un alt angajator, dupa care te-ai razgandit si i-ai spus “Imi pare rau, eu nu mai plec de aici”, iti vei deteriora imaginea in piata. Nu vei fi bine privit de ceilalti angajatori si specialisti din domeniul tau de activitate. Vorba circula repede si nu vei primi prea curand alte oferte de angajare.

4. Angajatorul va intoarce foaia la un moment dat. Din clipa in care ai spus “da, raman”, puterea se transfera in mana angajatorului. Acesta va sti ca nu iti vei mai gasi la fel de usor un alt job, iar schimbarea de atitudine din partea lui ar putea sa apara mai curand decat te astepti. Nu vei fi uitat prea usor pentru gestul tau, iar sefii vor citi mereu in dreptul numelui tau “Eroare de management”.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru din firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

Analist
Network ...

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]