4 factori esentiali pentru angajati fericiti, creativi si eficienti

Miercuri, 21 Septembrie 2016 0 comentarii 477 vizualizari

Tot mai multe companii au inceput sa acorde o atentie sporita felului in care este realizat designul de interior in birouri. Motivul preocuparii lor pentru aspectul spatiului de lucru este legat de cresterea productivitatii si multumirii angajatilor, factori extrem de importanti pentru dezvoltarea unei companii. Iata, asadar, cum ar trebui sa arate un birou in care angajatii se simt bine, sunt creativi si lucreaza eficient.

Ce impact are lumina asupra modului de lucru

Dintr-un infografic realizat de portalul theundercoverrecruiter.com aflam ca lumina se numara printre factorii de care depinde cel mai mult productivitatea angajatilor. Ea ocupa un loc fruntas din motive evidente – influenteaza puterea de concentrare si confortul vizual. Un birou luminat intr-un mod ineficient poate determina aparitia migrenelor si a senzatiei de ochi obositi, ceea ce, in mod evident, duce la o putere de concentrare scazuta.

Tot biroul trebuie sa fie foarte bine iluminat, sa nu existe zone de obscuritate, iar lumina ar trebui sa cada de sus. De cealalta parte, insa, intra in joc si factorul legat de energie si costuri, mai ales intr-o era in care confortul trebuie sa mearga mana in mana cu eficienta energetica. Tocmai de aceea au aparut astfel de solutii de iluminat pentru birouri, care fac posibila economia de energie in conditii de iluminare care stimuleaza eficienta angajatilor.

Birourile pline de culoare contribuie la cresterea creativitatii

Un birou plin de culoare este unul in care oamenii se simt mai bine si sunt mai creativi. Desi multi dintre noi s-au obisnuit intr-un mediu de lucru sobru, in care culorile predominante sunt albul, negrul sau cenusiul, un studiu realizat la Univesitatea din Texas a aratat ca aceste nuante determina cresterea anxietatii. In final, angajatii vor fi deprimati, stresati si le va lipsi creativitatea.

Integrarea elementelor naturale in spatiul de lucru

Un alt lucru de care ar trebui sa tina cont companiile este integrarea elementelor naturale in spatiul de lucru. Plantele au efect calmant asupra oamenilor si ajuta la risipirea stresului. Un birou in care exista plante si elemente din natura este unul in care oamenii se simt bine, sunt mai calmi si mai optimisti.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

ALTEN Romania

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]