4 motive pentru care ai sanse mai mari sa te angajezi in timpul verii

Marti, 10 Iulie 2012 0 comentarii 622 vizualizari

10 iulie 2012

Chiar daca procesul de recrutare incetineste in timpul verii, multi dintre manageri fiind plecati in vacanta, ai sanse mai mari decat in restul anului sa fii chemat la interviu si angajat.

Pe perioada verii, multi dintre profesionistii din companii au un program mai relaxat si au timp sa se intalneasca cu tine, in cazul in care vrei sa-ti faci mai multe relatii, potrivit AOL Job.com.

1. Marile avantaj pe care il ai in timpul verii este acela ca 90% dintre candidati sunt prinsi in "mitul relaxarii estivale" si nu mai trimit CV-uri.

Chiar daca numarul joburilor vacante este redus fata de restul anului, cu 20-30%, concurenta ta directa este mult mai mica si acum chiar ai sanse sa fii chemat la interviu.

2. Interviurile de angajare sunt, la randul lor, mult mai relaxate in perioada verii, recrutorii sunt mai expeditivi si prefera sa scurteze procesul de recrutare. Ai sansa acum sa nu mai parcurgi 3 interviuri, ci sa fii angajat mult mai repede.

3. Un alt motiv ca sa nu-ti incetinesti procesul de cautare a unui job in timpul verii: foarte multi angajati sunt plecati in concediu in aceste luni, iar companiile le cauta inlocuitori temporari.

Daca esti de acord sa semnezi o colaborare de 2-3 luni cu firma respectiva, ar putea sa fie primul pas catre angajarea permanenta.

4. Poti face networking mai eficient in aceasta perioada si poti afla mai usor de joburile vacante din companii.

Plan.net Technology SRL
Timisoara, Job national
Actualizat la: 06.09.2016
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 21.11.2016
Arctic
Gaesti
Actualizat la: 14.11.2016

• Tichete cadou
  • Concediu de maternitate & ...
Axway Romania
  • Tichete cadou
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Junior Software Developer
Pentalog Romania