4 multinationale cauta 300 de tineri talentati. Companiile ofera joburi, burse si stagii de practica

Joi, 19 Aprilie 2012 0 comentarii 578 vizualizari

Aprilie 2012

Multinationalele cauta 300 de tineri interesati sa faca cariera in sectorul bancar, vanzari sau marketing in cadrul proiectului Top Talents.

BRD Groupe Société Général, Hilti, Kraft Foods si L'Oréal vin cu oportunitati de cariera, stagii de practica si burse la cea de-a cincea editie a Top Talents.

"Programul isi propune sa selecteze 300 de studenti, masteranzi sau absolventi cu rezultate academice remarcabile, persoane implicate in activitati extracurriculare sau ONG-uri, cu expunere internationala – studii, burse, experienta profesionala sau schimburi culturale", spune Alexandra Manolache, Project Manager, Top Talents Romania.

Peste 2.000 de studenti si proaspat absolventi sunt asteptati sa se inscrie la proiect pana pe 26 aprilie.

"Dintre acestia, 300 vor fi invitati in finala, in urma unui proces complex de selectie care include evaluarea CV-ului si a formularului de aplicare, precum si o evaluare psihometrica online realizata cu ajutorul testelor Cut-e, cel mai performant instrument de testare online la nivel European", spun organizatorii.

Editia din 2012 a evenimentului abordeaza tema „Embracing your potential.

"In cadrul conferintelor si a workshop-urilor se va discuta despre modul in care tinerii isi pot prezenta experientele astfel incat sa asi maximizeze sansele de a lucra intr-o companie care investeste in candidatii cu potential si care a dezvoltat sisteme interne de management al talentelor pentru a le oferi oportunitati pe masura potentialului lor", adauga organizatorii.

In cadrul editiei Top Talents 2011 dintre cei 2.135 de aplicanti, 87% dintre ei au primit burse de merit sau de studiu, 55% au expunere internationala prin intermediul programelor de studiu sau a experientei de lucru, 54% au desfasurat activitati de voluntariat in ONG-uri, iar 61% detin atestate de limbi straine.

Top Talents Romania este organizat de Catalyst Solutions, companie specializata in dezvoltarea de solutii pentru recrutare.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru in firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer

Tezaur Investment Group

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

Enea Services Romania

andreea0819

Nu zice nimeni nimic despre proiectul cu Vodafone? Unde oamenii ponteaza pe 1 proiect si de fapt ...

Mandarine International

Anderson

Lucrez in Mandarine de peste jumate de an. Salariile chiar sunt mari si captivante de asta am venit ...

RCS&RDS

divu

Urat tare pe departamentul instalari, nu recomand. Mult stres psihic si fizic... program de la ...

Farmavet

CrissCristi

Salutare, Am fost la un interviu la aceasta firma pentru pozitia de agent vanzari Bucuresti. Ai ...

SW Developer
Preh Romania