4 multinationale cauta 300 de tineri talentati. Companiile ofera joburi, burse si stagii de practica

Joi, 19 Aprilie 2012 0 comentarii 563 vizualizari

Aprilie 2012

Multinationalele cauta 300 de tineri interesati sa faca cariera in sectorul bancar, vanzari sau marketing in cadrul proiectului Top Talents.

BRD Groupe Société Général, Hilti, Kraft Foods si L'Oréal vin cu oportunitati de cariera, stagii de practica si burse la cea de-a cincea editie a Top Talents.

"Programul isi propune sa selecteze 300 de studenti, masteranzi sau absolventi cu rezultate academice remarcabile, persoane implicate in activitati extracurriculare sau ONG-uri, cu expunere internationala – studii, burse, experienta profesionala sau schimburi culturale", spune Alexandra Manolache, Project Manager, Top Talents Romania.

Peste 2.000 de studenti si proaspat absolventi sunt asteptati sa se inscrie la proiect pana pe 26 aprilie.

"Dintre acestia, 300 vor fi invitati in finala, in urma unui proces complex de selectie care include evaluarea CV-ului si a formularului de aplicare, precum si o evaluare psihometrica online realizata cu ajutorul testelor Cut-e, cel mai performant instrument de testare online la nivel European", spun organizatorii.

Editia din 2012 a evenimentului abordeaza tema „Embracing your potential.

"In cadrul conferintelor si a workshop-urilor se va discuta despre modul in care tinerii isi pot prezenta experientele astfel incat sa asi maximizeze sansele de a lucra intr-o companie care investeste in candidatii cu potential si care a dezvoltat sisteme interne de management al talentelor pentru a le oferi oportunitati pe masura potentialului lor", adauga organizatorii.

In cadrul editiei Top Talents 2011 dintre cei 2.135 de aplicanti, 87% dintre ei au primit burse de merit sau de studiu, 55% au expunere internationala prin intermediul programelor de studiu sau a experientei de lucru, 54% au desfasurat activitati de voluntariat in ONG-uri, iar 61% detin atestate de limbi straine.

Top Talents Romania este organizat de Catalyst Solutions, companie specializata in dezvoltarea de solutii pentru recrutare.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru in firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

Actualizat la: 27.12.2016

Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]