5 calitati care il seduc pe angajator la interviu!

Miercuri, 28 Martie 2012 0 comentarii 922 vizualizari

Martie 2012

Aflati care sunt calitatile care ii impresioneaza cel mai frecvent pe angajatori la interviu!

In cadrul unui interviu, vi se cere in mod frecvent sa prezentati "3 calitati esentiale", "principalele atuuri", "punctele forte", etc. Cel mai bine este sa fiti pregatiti dinainte pentru acest tip de intrebare si sa nu inventati pe loc raspunsul.

Pentru a va ajuta sa-l seduceti pe angajator, va prezentam 5 dintre calitatile cele mai apreciate in cadrul unui interviu de angajare.

1. Optimismul

In aceasta perioada de criza economica, este important sa vedeti lucrurile cu optimism si sa considerati ca orice problema are si o solutie. Astfel dovediti ca aveti o viziune constructiva si sunteti capabili de automotivare.

2. Adaptabilitatea

In majoritatea companiilor, exista frecvente schimbari de organizare si strategie. Capacitatea de a va adapta si de a vedea orice schimbare ca o oportunitate interesanta pentru dezvoltarea profesionala este o calitate apreciata de angajator.

3. Entuziasmul

Aceasta calitate dovedeste ca doriti sa va largiti orizontul de cunoastere si sunteti pregatiti pentru diverse activitati in cadrul companiei, ceea ce isi doresc si angajatorii care cauta tineri pentru a-i forma la locul de munca.

4. Abilitatile de comunicare si relationare

Pentru ca cele mai multe dintre job-uri presupun munca in echipa, iar comunicarea in cadrul departamentului si intre departamente este foarte importanta pentru buna functionare a companiei, angajatorii pun accent pe aceasta calitate.

5. Motivarea

Un candidat motivat este intotdeaua apreciat, mai ales ca ii poate motiva si pe cei din echipa sa. Pentru a-l convinge pe angajator, trebuie sa dovediti ca va place ceea ce faceti, dar mai ales ceea ce veti face in cadrul companiei.

Nu uitati: atitudinea si personalitatea cantaresc la fel de mult la interviu ca si experienta si competentele voastre!

British American Tobacco ...
Strainatate
UPA Solutions
Actualizat la: 28.11.2016
Vodafone Romania
Actualizat la: 19.09.2016
BOS - Business Organization ...
/ Student/Absolvent

Customer Care ...
Carrefour Romania
  • Prima de vacanta
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Passing Through LTD