5 calitati care il seduc pe angajator la interviu!

Miercuri, 28 Martie 2012 0 comentarii 1003 vizualizari

Martie 2012

Aflati care sunt calitatile care ii impresioneaza cel mai frecvent pe angajatori la interviu!

In cadrul unui interviu, vi se cere in mod frecvent sa prezentati "3 calitati esentiale", "principalele atuuri", "punctele forte", etc. Cel mai bine este sa fiti pregatiti dinainte pentru acest tip de intrebare si sa nu inventati pe loc raspunsul.

Pentru a va ajuta sa-l seduceti pe angajator, va prezentam 5 dintre calitatile cele mai apreciate in cadrul unui interviu de angajare.

1. Optimismul

In aceasta perioada de criza economica, este important sa vedeti lucrurile cu optimism si sa considerati ca orice problema are si o solutie. Astfel dovediti ca aveti o viziune constructiva si sunteti capabili de automotivare.

2. Adaptabilitatea

In majoritatea companiilor, exista frecvente schimbari de organizare si strategie. Capacitatea de a va adapta si de a vedea orice schimbare ca o oportunitate interesanta pentru dezvoltarea profesionala este o calitate apreciata de angajator.

3. Entuziasmul

Aceasta calitate dovedeste ca doriti sa va largiti orizontul de cunoastere si sunteti pregatiti pentru diverse activitati in cadrul companiei, ceea ce isi doresc si angajatorii care cauta tineri pentru a-i forma la locul de munca.

4. Abilitatile de comunicare si relationare

Pentru ca cele mai multe dintre job-uri presupun munca in echipa, iar comunicarea in cadrul departamentului si intre departamente este foarte importanta pentru buna functionare a companiei, angajatorii pun accent pe aceasta calitate.

5. Motivarea

Un candidat motivat este intotdeaua apreciat, mai ales ca ii poate motiva si pe cei din echipa sa. Pentru a-l convinge pe angajator, trebuie sa dovediti ca va place ceea ce faceti, dar mai ales ceea ce veti face in cadrul companiei.

Nu uitati: atitudinea si personalitatea cantaresc la fel de mult la interviu ca si experienta si competentele voastre!

Excon Consultanta
Actualizat la: 21.02.2017
Contexpert Consulting
practice / Student/Absolvent
Actualizat la: 09.02.2017
Continental Automotive Group ...
part-time / 0 - 1 an experienta
Actualizat la: 09.01.2017
Mellon Romania
Valenii de Munte
Actualizat la: 13.02.2017
Societe Generale European ...
Actualizat la: 15.02.2017

Endava
Software ...
Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Tichete cadou

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]