5 fraze cu care sa inchei scrisoarea de intentie ca sa iti cresti sansele pentru un job

Miercuri, 17 Iulie 2013 9 comentarii 2163 vizualizari

17 IULIE 2013

Decizia angajatorului de a te suna si a te chema la interviu depinde si de ultima impresie pe care o lasa scrisoarea ta de intentie.

Foarte multi candidati isi neglijeaza scrisoarea de intentie si prefera sa dea copy-paste, bazandu-se pe faptul ca nu va fi citita de recrutori.

"De multe ori, angajatorii citesc doar scrisoarea de intentie, pentru ca vor sa vada daca un candidat gandeste cu propriul lui cap. Ei cauta raspunsul la intrebarea "Ce te face unic, de ce te-as angaja tocmai pe tine?", spun consultantii HR de la Glassdooor.com.

Potrivit acestora, lucrurile pe care trebuie sa le transmita clar scrisoarea de intentie sunt: care sunt realizarile tale profesionale, cum corespunde CV-ul tau cerintelor postului vacant si cum vei ajuta compania sa aiba succes.

"Paragraful de incheiere al scrisorii este foarte important deoarece creeaza ultima impresie pe care o lasi in mintea angajatorului. Nu vei face diferenta daca scrii pur si simplu "Astept cu nerabdare sa ma contactati", spun specialistii. Acestia recomanda ca ultimul paragraf sa fie puternic si increzator

1. Sunt nerabdator sa invat mai multe lucruri despre oportunitatile deschise de postul vacant si sa va explic modul in care cred ca pot sa fiu de folos companiei dv.

2. Sunt convins ca pasiunea mea pentru domeniul x se va putea dezvolta cel mai bine din pozitia y, date fiind oportunitatile de dezvoltare din firma dv.

3. Va asigur ca voi face tot ce imi sta in putinta sa contribui la succesul companiei xyz si sa depasesc asteptarile dv. legate de postul vacant.

4. As fi incantat sa imi acordati sansa sa va intalnesc si sa va pot detalia modul in care experienta si competentele mele pot aduce beneficii concrete firmei xyz.

5. Va multumesc pentru timpul acordat candidaturii mele si sunt convins ca in cadrul unui interviu va veti convinge de calitatile profesionale mentionate mai sus.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
ABC Joi, 18 Iulie 2013
In Franta, de exemplu, nu poti aplica la niciun job sau stagiu fara sa atasezi si scrisoare de intentie. La noi, din pct meu de vedere, daca atasezi si o scrisoare de intentie la CV, ai doar de castigat! :)
Eliz Joi, 18 Iulie 2013
asa este ABC. la noi e mega super tare :))) ii dai pe spate. problema e alta insa. cand vezi aceleasi tip de scrisoare de intentie, adica acelasi text :D o cam ignori :))) deci e si nu prea de castigat.
ana Joi, 18 Iulie 2013
dorim si parerile recrutatorilor..
daca majoritatea populatiei este convinsa ca scrisoarea de intentie nu este citita.. impresia nu e creata decat pe baza realitatii.
prin urmare asteptam opiniile dvs.
Ana Duminica, 21 Iulie 2013
Pentru ce sa mai atasezi scrisoare de intentie pe siteuri de genul Ejobs, Bestjobs cand angajatorii in mare parte nici nu se mai sinchisesc sa vada aplicatia ta? Am aplicat la atatea anunturi in primii 10 si nici macar nu mi-au vizualizat CV-ul. As fi muncit degeaba pentru o scrisoare de intentie
lycu Sambata, 27 Iulie 2013
@Ana: la ce tipuri de joburi ai aplicat? Pe ce domenii cauti?
Specialistul Luni, 29 Iulie 2013
CV-ul trimis pe site-uri bestjobs / ejobs / myjobs este vizualizat maxim in 10% din aplicatii.
Consider o prostie scrisoarea de intentie, pai nu este evident ca vrei sa te angajezi daca trimiti CV ? nu este clar ca iti cauti un loc de munca, daca se poate bun, sa nu fi platit si tratat ca un sclav ?
andra Luni, 29 Iulie 2013
@Specialistul, ai dreptate !
legat de consultantii/specialistii HR de la Glassdooor.com, sugestia lor pt paragraful de incheiere a scrisorii de intentie nu este deloc ""puternic si increzator"" ci mai de graba seamana a milogeala si umilinta, cersetorie mascata (si disperata) pt un post.
someru Marti, 30 Iulie 2013
bestjobs s-a prostit in ultima vreme, au desfiintat forumul iar la aplicare au scos posibilitatea atasarii unei scrisori de intentie.
Myhay Sambata, 2 Noiembrie 2013
Aceste " fraze minune" sunt adevarate aberatii menite sa-l linga-n ....pe cel care le citeste....auzi un "manager nici nu mai citeste CV -ul, se uita sa vada ce si cum gandeste candidatul DOAR cu ajutorul scrisorii de intentie" .... Bai baieti , voi asa v-ati angajat ???

NN Asigurari de Viata

Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Tichete cadou
Ofiter amanet

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la Metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Mandarine International

Andreyrlz

O experienta foarte proasta, mergi la ei, sediul la etajul 8 unde e foarte usor sa ai rau de ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]