5 fraze cu care sa inchei scrisoarea de intentie ca sa iti cresti sansele pentru un job

Miercuri, 17 Iulie 2013 9 comentarii 2222 vizualizari

17 IULIE 2013

Decizia angajatorului de a te suna si a te chema la interviu depinde si de ultima impresie pe care o lasa scrisoarea ta de intentie.

Foarte multi candidati isi neglijeaza scrisoarea de intentie si prefera sa dea copy-paste, bazandu-se pe faptul ca nu va fi citita de recrutori.

"De multe ori, angajatorii citesc doar scrisoarea de intentie, pentru ca vor sa vada daca un candidat gandeste cu propriul lui cap. Ei cauta raspunsul la intrebarea "Ce te face unic, de ce te-as angaja tocmai pe tine?", spun consultantii HR de la Glassdooor.com.

Potrivit acestora, lucrurile pe care trebuie sa le transmita clar scrisoarea de intentie sunt: care sunt realizarile tale profesionale, cum corespunde CV-ul tau cerintelor postului vacant si cum vei ajuta compania sa aiba succes.

"Paragraful de incheiere al scrisorii este foarte important deoarece creeaza ultima impresie pe care o lasi in mintea angajatorului. Nu vei face diferenta daca scrii pur si simplu "Astept cu nerabdare sa ma contactati", spun specialistii. Acestia recomanda ca ultimul paragraf sa fie puternic si increzator

1. Sunt nerabdator sa invat mai multe lucruri despre oportunitatile deschise de postul vacant si sa va explic modul in care cred ca pot sa fiu de folos companiei dv.

2. Sunt convins ca pasiunea mea pentru domeniul x se va putea dezvolta cel mai bine din pozitia y, date fiind oportunitatile de dezvoltare din firma dv.

3. Va asigur ca voi face tot ce imi sta in putinta sa contribui la succesul companiei xyz si sa depasesc asteptarile dv. legate de postul vacant.

4. As fi incantat sa imi acordati sansa sa va intalnesc si sa va pot detalia modul in care experienta si competentele mele pot aduce beneficii concrete firmei xyz.

5. Va multumesc pentru timpul acordat candidaturii mele si sunt convins ca in cadrul unui interviu va veti convinge de calitatile profesionale mentionate mai sus.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
ABC Joi, 18 Iulie 2013
In Franta, de exemplu, nu poti aplica la niciun job sau stagiu fara sa atasezi si scrisoare de intentie. La noi, din pct meu de vedere, daca atasezi si o scrisoare de intentie la CV, ai doar de castigat! :)
Eliz Joi, 18 Iulie 2013
asa este ABC. la noi e mega super tare :))) ii dai pe spate. problema e alta insa. cand vezi aceleasi tip de scrisoare de intentie, adica acelasi text :D o cam ignori :))) deci e si nu prea de castigat.
ana Joi, 18 Iulie 2013
dorim si parerile recrutatorilor..
daca majoritatea populatiei este convinsa ca scrisoarea de intentie nu este citita.. impresia nu e creata decat pe baza realitatii.
prin urmare asteptam opiniile dvs.
Ana Duminica, 21 Iulie 2013
Pentru ce sa mai atasezi scrisoare de intentie pe siteuri de genul Ejobs, Bestjobs cand angajatorii in mare parte nici nu se mai sinchisesc sa vada aplicatia ta? Am aplicat la atatea anunturi in primii 10 si nici macar nu mi-au vizualizat CV-ul. As fi muncit degeaba pentru o scrisoare de intentie
lycu Sambata, 27 Iulie 2013
@Ana: la ce tipuri de joburi ai aplicat? Pe ce domenii cauti?
Specialistul Luni, 29 Iulie 2013
CV-ul trimis pe site-uri bestjobs / ejobs / myjobs este vizualizat maxim in 10% din aplicatii.
Consider o prostie scrisoarea de intentie, pai nu este evident ca vrei sa te angajezi daca trimiti CV ? nu este clar ca iti cauti un loc de munca, daca se poate bun, sa nu fi platit si tratat ca un sclav ?
andra Luni, 29 Iulie 2013
@Specialistul, ai dreptate !
legat de consultantii/specialistii HR de la Glassdooor.com, sugestia lor pt paragraful de incheiere a scrisorii de intentie nu este deloc ""puternic si increzator"" ci mai de graba seamana a milogeala si umilinta, cersetorie mascata (si disperata) pt un post.
someru Marti, 30 Iulie 2013
bestjobs s-a prostit in ultima vreme, au desfiintat forumul iar la aplicare au scos posibilitatea atasarii unei scrisori de intentie.
Myhay Sambata, 2 Noiembrie 2013
Aceste " fraze minune" sunt adevarate aberatii menite sa-l linga-n ....pe cel care le citeste....auzi un "manager nici nu mai citeste CV -ul, se uita sa vada ce si cum gandeste candidatul DOAR cu ajutorul scrisorii de intentie" .... Bai baieti , voi asa v-ati angajat ???

British American Tobacco ...
BUCURESTI, Job national

Holzindustrie Schweighofer ...
Manipulant

Visma Romania

Gore

Salut. Imi poate spune cineva cum se desfasoara interviurile tehnice la Visma Software? Am fost ...

Kredyt Inkaso Investments RO SA

ALEXUTA

Salariul de start este 1000 lei, s-a facut marire mare pentru toti din call center, partea buna ...

Tezaur Investment Group

AndreeaM25

Buna ziua,Am o intrebare catre dvs. Se lucreaza in fiecare sambata?Va multumesc pentru raspuns!

Kredyt Inkaso Investments RO SA

DARIUS_95

Si eu am primit pliant si vreau sa trimit cv. scrie ca salariul este 1000 lei mai sus zice cineva ...

Salesianer Miettex

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu la aceasta companie. Este profesionista, activeaza in 9 tari, are baza ...

Analist servicii clienti
Data Processing Specialist
Studyportals Intelligence ...
Business analyst
IBM Romania

Camelia Șucu, antreprenor de carieră: Eșecul – o lecție care îți deschide noi căi>>

3 ediții Angajatori de TOP, 3 noi șanse de angajare!>>

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

În perioada 18-19 martie, București găzduiește la Sala Palatului, cea de-a XX-a ediție RIUF-The Romanian International University Fair, cel mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei[...]
De la servicii financiar-bancare, procesatori de plati, audit, consultanta corporate si comert online, programe complexe de fidelizare a angajatilor, HR Summit propune o paleta larga de tematici, din care orice specialist de resurse umane are de invatat[...]