5 greseli vestimentare daca mergi VARA la un interviu de angajare

Duminica, 5 August 2012 0 comentarii 609 vizualizari

5 august 2012

Chiar daca afara este canicula, nu trebuie sa uiti care sunt standardele vestimentare la intalnirea cu angajatorul.

Candidatii pentru un job tind sa mearga imbracati mai lejer la interviul de angajare daca acesta are loc pe timpul verii si afara este foarte cald, scrie Business Insider.

Ca sa iti pastrezi sansele pentru postul dorit, trebuie evitate urmatoarele 5 greseli vestimentare:

1. Nu lasa prea multa piele la vedere. O imbracaminte prea lejera, o fusta foarte scurta, o bluza prea decoltata sau pantalonii scurti sunt erori sanctionabile la interviul de angajare, spun specialistii HR.

2. Atentie, sa nu fii transpirat. In zilele caniculare, este dificil sa ajungi la sediul angajatorului fara sa se vada urme de transpiratie pe hainele tale. Incearca sa ajungi mai devreme si sa verifici la toaleta daca e ceva in neregula.

3. Nu purta sandale. Chiar daca iti este foarte cald, nu este recomandat sa le arati recrutorilor degetele de la picioare, chiar daca asta e tinuta ta stradala in aceasta perioada calduroasa.

4. Nu-ti etala tatuajele. Vara este mai greu sa iti ascunzi tatuajele de pe corp, dar recrutorii nu vor aprecia, cu siguranta, sa vada o sirena sau un simbol hindus pe bratul tau.

5. Atentie la accesoriile de plaja. Nu poti sa mergi la interviul de angajare cu ochelarii de soare pe cap sau cu o camasa colorata in stil hawaian.

Profi Rom Food SRL
Actualizat la: 20.02.2017
Qualitance
Actualizat la: 21.02.2017
Actualizat la: 27.01.2017
Qualysoft Information ...
Actualizat la: 31.01.2017
Societe Generale European ...
Actualizat la: 31.01.2017

Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]