5 greseli vestimentare daca mergi VARA la un interviu de angajare

Duminica, 5 August 2012 0 comentarii 570 vizualizari

5 august 2012

Chiar daca afara este canicula, nu trebuie sa uiti care sunt standardele vestimentare la intalnirea cu angajatorul.

Candidatii pentru un job tind sa mearga imbracati mai lejer la interviul de angajare daca acesta are loc pe timpul verii si afara este foarte cald, scrie Business Insider.

Ca sa iti pastrezi sansele pentru postul dorit, trebuie evitate urmatoarele 5 greseli vestimentare:

1. Nu lasa prea multa piele la vedere. O imbracaminte prea lejera, o fusta foarte scurta, o bluza prea decoltata sau pantalonii scurti sunt erori sanctionabile la interviul de angajare, spun specialistii HR.

2. Atentie, sa nu fii transpirat. In zilele caniculare, este dificil sa ajungi la sediul angajatorului fara sa se vada urme de transpiratie pe hainele tale. Incearca sa ajungi mai devreme si sa verifici la toaleta daca e ceva in neregula.

3. Nu purta sandale. Chiar daca iti este foarte cald, nu este recomandat sa le arati recrutorilor degetele de la picioare, chiar daca asta e tinuta ta stradala in aceasta perioada calduroasa.

4. Nu-ti etala tatuajele. Vara este mai greu sa iti ascunzi tatuajele de pe corp, dar recrutorii nu vor aprecia, cu siguranta, sa vada o sirena sau un simbol hindus pe bratul tau.

5. Atentie la accesoriile de plaja. Nu poti sa mergi la interviul de angajare cu ochelarii de soare pe cap sau cu o camasa colorata in stil hawaian.

Fast Support SRL

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst

Accenture Romania

inamaria

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>