5 lucruri subtile facute de seful tau prin care ar trebui sa intelegi ca nu te place

Luni, 30 Mai 2016 0 comentarii 941 vizualizari

Cu totii ne dorim sa ne intelegem bine cu colegii de munca si sa fim niste persoane placute, mai ales cu cei din conducere. Acestia sunt cei care iau decizii in legatura cu avansarea noastra, ne majoreaza salariul si ne analizeaza performantele. Asa ca o relatie proasta cu ei nu reprezinta cea mai buna idee cand vrei sa iti cladesti o cariera promitatoare.

Daca sefii tai nu te plac, ai vrea sa stii acest lucru pentru a putea indrepta situatia, chiar daca uneori nu prea mai poti face nimic, iar amprenta care ti-a fost pusa iti va disparea doar in momentul in care iti schimbi job-ul.

Cei de la BusinessInsider au realizat o lista a semnelor subtile care iti vor da de inteles daca seful tau de place sau nu. Desigur, un sef care face aceste lucruri nu poate deveni un bun lider. In cazul in care vei observa ca tu esti printre putinii "destinatari" ale acestor gesturi, cel mai probabil seful tau nu te place.

1. Niciodata nu iti cere opinia si nici nu te implica in deciziile-cheie

Momentul in care seful tau nu iti acorda increderea necesara si nici nu doreste sa te implice in procesul de realizarea a unor lucruri importante din sfera ta de activitate este posibil ca acesta sa nu te placa.

2. Nu poate mentine un contact vizual cu tine

Acest lucru este caracteristic pentru majoritatea dintre noi. Momentul in care nu placi o persoana, iti este destul de greu sa pastrezi un contact vizual cu ea din cauza sentimentului neplacut pe care ti-l ofera interactiunea cu ea. Asa ca daca seful dumneavoastra nu va poate privi in ochi, nu este un semn prea bun.

3. Nu zambeste in prezenta ta

Lasand la o parte zilele proaste, pe care oricare dintre noi le avem, sau momentele de tensiune in care esti extrem de concentrat si incordat, daca seful tau si-a facut un obicei din a nu zambi in prezenta ta si de a nu-ti afisa o atitudine prietenoasa, atunci inseamna ca ceva nu e in regula.

4. Niciodata nu te intreaba despre viata ta personala sau despre familie, intotdeauna pastreaza conversatia doar la lucruri strict profesionale

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Helpline Romania SRL
Actualizat la: 05.01.2017

Concord Service Center
Operator
HP Inc.
  • Munca de la distanta sau de ...
Analyst
Provident Financial Romania
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]