5 lucruri pe care sa NU le spui niciodata la un interviu

Luni, 23 Aprilie 2012 0 comentarii 660 vizualizari

Aprilie 2012

Pregatirea este o parte importanta a interviului. Va trebui sa ai cea mai buna prestatie deoarece vei avea foarte putin timp pentru a face o impresie buna, scrie money.ro.

Ce sa nu spui la un interviu:

1. "Nu stiu nimic despre afacerea firmei dumneavoastra"

Daca spui acest lucru insemna ca ai venit la interviu nepregatit si, in consecinta, nu iei in serios jobul. Asa ca, inainte de un interviu fa putina documentare despre in avans pentru a vedea cu ce se ocupa mai exact firma la care mergi. Asta nu numai ca iti va da sansa sa il impresionezi pe angajator, dar iti va creste si sansele de a obtine jobul dorit.

2. "Nu am slabiciuni"

Pentru ca este foarte important sa faci o impresie buna, abtine-te de la a-i spune angajatorului ca nu ai nicio slabiciune. Motivul este unul simplu si se traduce cam asa: "Sun cam ingust la minte" sau "Nu sunt prea cinstit cu tine". Angajatorul asteapta de la tine onestitate si sa ai un raspuns pregatit pentru aceasta intrebare. Trebuie sa dai raspunsul intr-o maniera articulata, iar astfel nu iti vei compromite sansele de a obtine jobul.

3. "Imi urasc fostul loc de munca/sef"

Aceasta este un absolut "NU". Nu conteaza cat de mult iti urasti fostul job sau cat de rau era fostul tau sef, niciodata sa nu dai acest aspect ca motiv pentru care ai plecat de la fostul loc de munca. Nu trebuie sa vorbesti niciodata de rau fosta companie si, daca ti se pune o intrebare de acest gen, sa ai mult tact. Daca nu faci asta, doua lucruri vor merge impotriva ta: In primul rand vei da impresia ca nu prea stii sa te comporti cu oamenii din jur, iar in al doilea rand angajatorul se va gandi ca vei face acelasi lucru cu el, daca veio pleca de la firma lui.

4. "Nu am intrebari, mersi"

La finalul interviului, angajatorul te va intreba daca ai vreo intrebare. Asigura-te ca ti-ai pregatit cateva intrebari, pentru ca daca nu ai intrebari de pus, asta ar putea insemna ca nu esti interesat de firma sa.

5. "Care e salariul?"

Niciodata sa nu intrebi de salariu sau sa ti-l negociezi pana cand o oferta de job nu iti este facuta. In inteerviu, sau intrerviuri, angajatorul evalujeaza daca esti omul potrivit pentru job. Odata ce au determinat acest lucru, iti vor comunica oferta lor. Acesta este momentul oportun sa incerci o negociere.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru din firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

/ 1 - 5 ani experienta
Actualizat la: 03.01.2017
BUCURESTI, Otopeni
Actualizat la: 03.01.2017
Evolution Human Capital ...
Cluj Napoca
Actualizat la: 02.11.2016
DELL International Services ...
Actualizat la: 20.01.2017

Concord Service Center
  • Prima de vacanta
Operator
HP Inc.
  • Telefon de serviciu
  • Abonament la sala de fitness ...
Analyst
Iptana SA
Inginer ...
Playtika Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Customer ...
Provident Financial Romania
Fraud manager

Concord Service Center

Andreea2017

Bună! Eu încă lucrez la aceasta firma și lucrurile sunt ok. Aici am învățat multe ...

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Câte ore trebuie să muncim pe zi? „Serviciul trebuie privit doar din prisma productivităţii, nu a eroismului”.>>

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]