5 motive ca sa REFUZI o oferta de angajare

Marti, 10 Aprilie 2012 0 comentarii 735 vizualizari

Aprilie 2012

Chiar daca ne aflam intr-o piata a muncii extrem de dificila, nu inseamna ca trebuie sa accepti automat orice oferta de angajare.

Sunt anumite situatii in care, cu toate ca pachetul financiar este tentant, riscurile de a face o greseala in cariera sunt semnificative.

1. Ai o fisa a postului extrem de incarcata. Trebuie sa te uiti foarte atent la "job description" inainte sa spui DA. S-ar putea sa gasesti acolo lucruri pe care nu vrei sa le faci sau care nu ti-au fost comunicate in prealabil.

2. Obiectivele trasate sunt imposibil de realizat. Presiunea pe care multe firme o pun asupra angajatilor se traduce de multe ori in trasarea unor obiective aproape imposibil de realizat. Problema este ca vei avea de dat explicatii daca le accepti si nu le indeplinesti.

3. Firma care iti face oferta este instabila. Trebuie sa te documentezi serios inainte de a accepta o oferta de angajare cu privire la situatia financiara a angajatorului. Riscul este sa te trezesti ca firma intra in insolventa, iar tu trebuie sa-ti cauti alt job.

4. Nu simti ca esti pe aceeasi lungime de unda cu viitorul sef direct. O relatie proasta cu managerul direct iti va aduce zile negre. Daca nu simti ca exista o punte de comunicare puternica cu acesta, mai bine nu risti mutarea la noul job.

5. Nu intrevezi sanse de promovare. Daca postul pe care vrei sa te angajezi este o infundatura profesionala, nu conteaza ca vei avea un salariu mare. Daca nu te vei dezvolta profesional, salariul nu va mai creste nici el pe viitor.

Wolters Kluwer Romania
Actualizat la: 21.02.2017
Voxpro
Actualizat la: 16.03.2017

Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

SW Developer
Preh Romania