5 motive pentru care angajatorii NU te suna dupa ce le-ai trimis zeci de CV-uri

Vineri, 16 Noiembrie 2012 7 comentarii 878 vizualizari

16 noiembrie 2012

In contextul actual de piata, in care fiecare angajator primeste mii de CV-uri, candidatii s-au obisnuit sa nu primeasca nici macar un singur raspuns.

Cinci dintre aceste motive sunt printre cele mai frecvente, potrivit site-ului foxbusiness.com, care citeaza un sondaj realizat in randul managerilor de recrutare:

1. Nu ai fost atent la cerintele postului. Peste 40% dintre recrutori spun ca primesc CV-uri care nu corespund cerintelor din anuntul de angajare. Daca se cere in anunt sa ai 3 ani de experienta in marketing, nu poti sa iti incerci norocul cu experienta ta in PR sau comunicare.

2. Ti-ai exagerat abilitatile si competentele. Exagerarile sunt cel mai deranjant aspect in relatia cu candidatii pentru 21% dintre managerii de recrutare. Abilitatile pompoase sau copy-paste sunt un motiv de respingere frecvent.

3. Esti supracalificat pentru post. Rareori angajatorii suna un candidat care are un nivel de experienta si pregatire mult peste cerintele postului. Se gandesc ca vei cere multi bani sau vei dori sa promovezi rapid. Singura ta sansa este sa trimiti si o scrisoare de intentie in care sa listezi in mod convingator argumentele in favoare ta.

4. Esti pisalog. Daca nici macar nu s-a incheiat procesul de colectare a CV-urilor si ai inceput sa dai telefoane la departamentul HR al firmei intreband de sansele tale, vei fi trecut pe lista neagra si poti sa-ti iei adio sa mai fi sunat. Aproximativ 15% dintre recrutori nu vor sa aiba de-a face cu oamenii sacaitori.

5. Ai postat lucruri compromitatoare pe pagina de Facebook. Unul dintre primele lucruri pe care le fac angajatorii inainte sa-i cheme pe candidati la interviu este sa le verifice profilul de LinkedIn si Facebook. Daca ai multe poze de la petreceri si betii, recrutorii vor evita sa te sune.

Comentarii
ghe Luni, 19 Noiembrie 2012
am setat contul de facebock astfel incat su vada nimeni nimic, nici prieteni, nici comentarii, totul confidential. IIn acest caz cum te mai califica "dupa contul de facebok?"
In viziunea patronilor angajatul trebuie sa fie perfect , de parca patronii sunt perfecti. Oameni suntem toti. Cand nu aparuse facebok-ul ce profil mai vedeau?
Nu ar trebui lasata nici o persoana neavizata sa-ti vada contul de e-mail, facebock sau altceva. Iti violeaza intimitatea. Dragilor setati-va contul de facebock sa vedeti DOAR dumneavoastra corespondenta, prietenii, pozele. Exista aceasta posibilitate. Trebuie sa le mai dam peste bot la exploatatorii astia!
. Mai au sa sparga adresa de email sa vada cu cine si ce vorbesti...
Mona Luni, 19 Noiembrie 2012
corect ghe. si eu am setat la fel contul. nu stiu ce altceva sa mai facem
ghe Luni, 19 Noiembrie 2012
eu sunt destul de atent la toate detaliile in ceea ce priveste firma respectiva atunci cand ma duc la un interviu; cu toate ca multi incearca sa ascunda multe lucruri de ochii candidatilor.
La fel trebuie sa ascundem si noi ceea ce nu ne avantajeaza.
Desigur ca angajatorii ar dori sa stie de la noi si laptele supt de la mamele noastre, iar noi sa stim despre ei DOAR ce vor ei sa stie.
Daca angajatorii ne mint si ne spun numai povesti frumoase noi de ce n-am face la fel?
ghe Luni, 19 Noiembrie 2012
Apropo, trebuie sa nu plecam niciodata capul daca nu suntem vinovati, sa nu pupam in C*R sefimea, o atitudine demna si corecta din partea noastra ca si angajati, iar atunci cand incepe angajatorul cu abuzuri de orice fel trebuiesc luate masuri si nu lasat sa se creeze un precedent in nici o situatie care sa-i avantajeze pe ei si sa ne dezavantajeze pe noi.
Mona Luni, 19 Noiembrie 2012
:)) hahaha, da asa e ghe, numai povesti frumoase ne spun. poate vor sa vada si la noi o poza doua "frumoase" stii ce sunt eu curioasa? daca vad ca am Like la facebuku de la undelucram, ce sanse mai am? :D
Alexa Duminica, 25 Noiembrie 2012
problema grava este ca nu prea ai unde sa trimiti pt ca nu sunt joburi, si trebuie sa aplici nesolicitat. Angajatorii NU MAI FAC PUBLICE ofertele de munca; cand au o pozitie pun angajatii sa aduca CV-urile prietenilor, rudelor etc . Si cu pagina de Facebook e alta problema, ca tu poate n-ai un cont acolo dar are altul pe care il cheama la fel ca pe tine, e din acelasi oras etc. Nu stii ce cauta recrutorii si ce ganduri irationale le trece prin cap.
Alexa Duminica, 25 Noiembrie 2012
* le trec prin cap.

Bitdefender
Actualizat la: 22.02.2017
New European Investment ...
/ Student/Absolvent
Actualizat la: 11.01.2017
1TEDJOB SRL
Focsani, Vaslui
Actualizat la: 26.01.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
Senior Process ...
  • Al 13-lea salariu
Manipulant

RCS&RDS

luca004

Buna ziua! Am aplicat pe un site de recrutari pe postul de tehnician fibra optica. In 3 zile am ...

Macatumba

Confirm parerile exprimate in comentariile referitoare la neseriozitatea departamentului de ...

Meridian Grup

Aspiriko

Trainingul cum au zis si ceilalti dureaza 1 luna si este format din niste etape care nu au legatura ...

Salonpro SRL

vanzari

Am vazut ca au post liber economist, eram tentat sa aplic dar citind despre aceasta firma m-am ...

Gurucad SRL

popescua

Nu sunt TRANSPARENTI. Te cheama la interviu si te pun sa semnezi documente de ...

Agent vanzari
Meridian Grup
Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]