5 semne dupa care iti dai seama cand cineva minte

Luni, 27 Mai 2013 1 comentarii 2591 vizualizari

27 MAI 2013

Sunt multe situatii in viata profesionala in care ti-ar prinde foarte bine sa stii daca cineva minte sau chiar vorbeste serios - fie ca e vorba de un interviu de angajare, fie de promisiunile unui sef sau de cuvintele unui partener de afaceri.

Un nou studiu realizat de psihologii de la Harvard Business School si Universitatea din Madison, Wisconsin arata care sunt semnele asociate cel mai frecvent minciunilor pe care oamenii le livreaza partenerilor de dialog.

Cercetatorii au realizat un experiment in care subiectilor li s-a cerut sa castige un joc de negociere economica, fara sa le spuna si in ce consta studiul pe care il fac.

Psihologii au urmarit comportamentul unei persoane in momentul in care denatureaza realitatea si au ajuns la urmatoarele concluzii, potrivit Inc.com:

1. Vorbeste prea mult. Ca sa treaca peste suspiciunea celuilalt, mincinosul tinde sa foloseasca mai multe cuvinte decat este cazul. Vorbirea in exces este un indiciu al unei minciuni.

2. Evita sa foloseasca cuvantul "eu". Aproape nimeni nu se simte confortabil cand minte, asa incat exprimarea la persoana intai creeaza un anumit disconfort. Cei mai multi mincinosi se distanteaza de ei insisi in momentul in care mint si prefera vorbirea la persoana a treia.

3. Se jura ca asa stau lucrurile. Creierul cheltuieste destul de multa energie cognitiva ca sa sustina o minciuna si neglijeaza alte aspecte ale auto-monitorizarii. Inclinatia persoanei de a se jura in timp ce minte sau de a insista ca spune adevarul este o astfel de consecinta.

4. Omite un anumit subiect. Minciuna prin omisiune este mai putin eficienta decat aruncarea unei minciuni in fata, au observat cercetatorii, dar toti mincinosii evita ceva in timpul discutiei sau a negocierii, iar aceasta inclinatie e vizibila pentru un ochi atent.

5. Raspunde prea repede. O alta caracteristica a unui mincinos este graba de a acoperi un aspect pe care nu il controleaza bine cu un raspuns rapid si aparent sigur. "Acestea nu sunt semnele sigure ale unei minciuni, ci doar indicii care, puse cap la cap, te pot avertiza cu privire la inclinatia cuiva de a ascunde ceva", se arata in raport.

Sursa: www.realitatea.net

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]