5 trucuri care te fac mai SIMPATIC la interviul de angajare

Vineri, 22 Iunie 2012 0 comentarii 662 vizualizari

22 iunie 2012

Stai putin aplecat in fata catre recrutor si acesta va percepe atitudinea ta ca fiind una de maxim interes si seriozitate pentru interviul de angajare.

Limbajul corpului poate transmite mesaje pe care recrutorii nu le constientizeaza, dar care au un efect real. Atragerea simpatiei depinde de multe ori de astfel de gesturi aparent minore.

1. Apleaca-te putin inainte, fara sa invadezi spatiul personal al celui din fata ta. Poti sa stai cu coatele pe masa sau pe birou si cu corpul pregatit ca si cum urmeaza sa treci la lucru. Nu e recomandat sa te sprijini relaxat de spatarul scaunului, picior peste picior, ca la cafenea.

2. Priveste direct in ochii celuilalt. Nu inseamna ca trebuie sa te holbezi sau sa nu te mai uiti in alta parte. Ideea este sa fii cat se poate de firesc, dar fara sa eviti privirea omului din fata ta.

3. Zambeste atunci cand ti se adreseaza o intrebare. Zambetul declanseaza instinctiv o stare de relaxare in persoana cu care conversezi. Atentie sa nu dai senzatia ca razi de intrebarile care iti sunt adresate sau de stilul de a vorbi al recrutorului.

4. Tine mainile pe genunchi cand ai ceva important de spus. Este un gest care transmite hotarare din partea ta. Impreuna cu corpul putin inclinat, vei da senzatia ca nu mai ai rabdare sa incepi noul job si ca esti determinat sa obtii rezultate mari.

5. Da din cap aprobator atunci cand vorbeste celalalt. Impreuna cu aprobarea din privire si cu zambetul, vei transmite senzatia ca esti pe aceeasi lungime de unda cu recrutorul. Incearca sa faci totul firesc, cat mai neostentativ. Orice element fortat va fi perceput ca atare si va avea efect de bumerang.

NN Asigurari de Viata

WNS Global Services
Senior Associate
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>