6 giganti IT care angajeaza personal non-IT. Vezi ce cauta

Luni, 13 Mai 2013 1 comentarii 747 vizualizari

13 MAI 2013

Industria IT este una dintre putinele care face constant angajari in Romania si plateste salarii peste medie. Cei 7.000 de absolventi de IT din tara sunt insuficienti pentru gigantii prezenti pe piata locala, insa firmele cauta si alte tipuri de specialisti.

Cei mai cautati specialisti cu profil non-IT sunt cei din domeniile financiar, marketing, social media, inginerie, HR, precum si cunoscatorii de limbi straine (pentru activitati de suport tehnic).

Oracle. Pe langa posturile cu specific tehnic, in special informatic, gigantul american recruteaza in prezent si specialisti in finante, contabilitate, payroll, HR, vorbitori de limbi straine,

Pe lista posturilor vacante se afla cele de Collection Supervisor, Revenue Recognition Analyst, Business Intelligence Consultant, Inventory Control Analyst, Payroll Specialist, Business Analyst. Lista completa a posturilor la Oracle aici.

IBM. Compania americana cauta mai ales specialisti in marketing - Digital Marketing Specialist (cu limba germana, italiana, franceza sau spaniola), Marketing Capaign Specialist sau Social Media Listening Specialist. Vezi cerintele pentru posturile in marketing aici.

Dell. Producatorul american de computere Dell este unul dintre cei mai activi pe piata recrutarilor. In afara joburilor cu specific IT, Dell Services cauta mai ales vorbitori de limbi straine - germana, franceza si italiana.

Microsoft Romania recruteaza in special cunoscatori de franceza si germana (pentru activitati de suport tehnic (detalii aici). Adobe Romania cauta cu precadere absolventi de inginerie, iar Google ofera oportunitatea unei pozitii de Business Associate pentru pozitii non-IT dupa parcurgerea unui internship (vezi aici).

Comentarii
master_k23 Duminica, 19 Mai 2013
Bai, frate! Ce meserii sunt alea? Nici una nu are corespondent in limba romana? Besini si fite!

Faist Mekatronic
Oradea
Actualizat la: 15.09.2016
Evolution Human Capital ...
Actualizat la: 11.10.2016
Satu-Mare
Actualizat la: 13.09.2016

Axway Romania
Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer