6 greseli la petrecerea de firma care te pot lasa fara serviciu

Sambata, 8 Decembrie 2012 3 comentarii 781 vizualizari

8 decembrie 2012

Decembrie este luna petrecerilor de firma, un prilej bun sa socializezi cu top managementul companiei. Atentie, insa, sa nu "calci stramb".

Pe lista greselilor care iti pot aduce concedierea se afla si urmatoarele, potrivit site-ului Jobs.Aol.com:

1. Bei prea mult. Daca te ametesti sau te imbeti la petrecerea cu sefii, vei primi cu siguranta un cartonas galben. Cu putin ghinion si in functie si de alte mici greseli aceasta greseala ar putea sa se transforme in cartonas rosu.

2. Spui bancuri deocheate. Daca incerci sa fii prea amuzant intr-o companie selecta, eventual de fata si cu clienti ai companiei, sefii ar putea sa te ia la ochi. Nu iti pierde profesionalismul, indiferent de natura petrecerii.

3. Scapi barfe de fata cu persoane pe care nu le cunosti. Daca te imprietenesti la petrecere cu persoane pe care abia acum le-ai cunoscut, ai grija ce spui despre companie si despre sefi. Nu se stie daca prestatia ta nu ajunge rapid la urechile managerilor.

4. Flirtezi intr-un mod vizibil. Petrecerea de firma nu este momentul sa iti urmaresti iubirea secreta de la birou. Este recomandat sa vorbesti cu mai multa lume, nu sa stai doar langa o persoana. Orice comportament indecent va fi sesizat imediat de colegii si va ajunge la urechile sefilor.

5. Nu este momentul sa iti exprimi nemultumirile. Daca ai strans prea multe frustrari la locul de munca, nu este cazul sa le versi tocmai acum. Oamenii vor sa se relaxeze la petrecerea de final de an, nu sa poarte discutii tensionate despre nereusitele de la serviciu.

6. Esti nepoliticos. Daca unul dintre top manageri vine la petrecere impreuna cu sotia si tu esti nepoliticos cu ea sau nu o saluti, poti fi sigur ca seful va fi certat acasa din cauza ta: "Cine era individul acela nesimtit de la petrecere?" Incearca sa te porti cu diplomatie in orice context ca sa nu ai zile negre la serviciu la anul.

Comentarii
Vasile Duminica, 16 Decembrie 2012
Tipic sfaturi despre firme comuniste de 2 lei..
Nu toata lumea lucreaza la stat sau la vreun patron "roman"
mai sint si firme pe care le intereseaza cati bani produci si nu ce vei bei si pe cine f.. la petrecerea firmei ..
Articol tipic de sluga comunista
T Marti, 18 Decembrie 2012
Vasile, mentalitate tipica de capitalist roman: nu ma intereseaza sa fiu civilizat, implicatiile pe termen lung ale actiunilor mele sau imaginea pe care mi-o creez atata timp cat muncesc si fac bani pt patron.

Esti sigur bre?
Stalin Joi, 27 Decembrie 2012
Ati omis cateva:

7. Nu ai voie sa respiri. Esti sigur ca ti-ai dori sa faci asta fata de un director? In fond si la urma urmei, tichetele gusto pass pe care ai putea sa le pierzi din pricina obrazniciei de care dai dovada s-ar putea sa fie mai importante decat sistemul tau respirator.
8. Ai indraznit sa iei o merdenea din platou. La orice petrecere, merdenelele sunt pentru top management si doar atat! Esti cam insolent si s-ar putea sa stai in somaj pentru tot restul vietii cu aceasta mentalitate.
9. Te imbraci in costum la petreceri. Costumele sunt pentru cei care te conduc si au avut succes in viata! Va recomandam un trening calduros prosper pentru a evidentia starea saracacioasa in care va aflati fata de directori. In mod sigur, un costum imbracat la o petrecere a angajatilor poate duce la dezastru.

ICAP Romania
Actualizat la: 15.11.2016
Lugoj, Job national
Actualizat la: 28.11.2016
TeamNet International
Actualizat la: 07.10.2016
BCR - Banca Comerciala Romana ...
Actualizat la: 07.11.2016

WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Asigurare de viata
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>