6 greseli pe care sa le eviti in prima zi de serviciu sau de internship

Luni, 25 Iunie 2012 0 comentarii 568 vizualizari

25 iunie 2012

Prima zi la noul serviciu sau intr-un stagiu de pregatire este foarte importanta pentru impresia pe care o vei produce sefilor sau colegilor, mai ales daca te-ai angajat cu perioada de proba sau vrei sa ramai in firma si dupa ce perioada de internship se termina.

Lista greselilor pe care poti sa le faci in prima zi de lucru sau de practica poate fi foarte lunga, dar printre cele mai importante lucruri pe care trebuie sa le ai in vedere sunt urmatoarele:

1. Nu intarzia. E o regula de aur, dar e greu de respectat. Daca incepi noul job sau stagiu de pregatire prin a intarzia, impresia negativa pe care o lasi se va sterge cu greu. Nu este indicat nici sa ajungi cu 15 minute inainte de inceperea programului, vei fi perceput ca un oportunist care va da din coate sa para cel mai grozav.

2. Nu te imbraca nepotrivit. Trebuie sa testezi terenul inainte de a incepe noul job, ca sa stii cum e cazul sa vii imbracat la servicu. Daca vei fi la costum si cravata, iar toata lumea e imbracata casual, vei fi subiectul glumelor rautacioase.

3. Nu vorbi despre problemele tale personale. Nu este cazul sa deschizi subiecte care nu au legatura cu cadrul profesional. Nimeni nu este interesat sa afle detalii din viata ta personala, mai ales inainte sa te cunoasca mai bine. Vei transmite senzatia de plangagios sau de persoana imatura.

4. Nu te lauda cu realizarile tale din trecut. Esti tentat in primele zile sa comunici cat mai multe lucruri despre cat de bun esti tu din punct de vedere profesional, ca nu cumva colegii sa te subestimeze. Nu este o strategie buna sa faci acest lucru, vei fi perceput ca o persoana aroganta, laudaroasa si cu nasul pe sus.

5. Nu ceda barfelor. Cu siguranta se vor gasi colegi care sa-ti spuna cat de rau e la noul loc de munca, cat de slabi sunt unii manageri sau colegi, care sunt ultimile aventuri ale sefilor etc. Trebuie sa te tii departe de astfel de soapte la ureche, pentru ca vei fi vazut si de la distanta in compania barfitorilor si nu vei avea decat de pierdut.

6. Nu uita sa te prezinti. Tu esti nou-venitul in firma, deci tu trebuie sa faci primul pas catre ceilalti si sa te prezinti. Daca te va introduce un manager sau un coleg de la HR cu atat mai bine, dar te vei intalni cu siguranta si pe holuri cu oameni necunoscuti. Nu da senzatia ca esti nepoliticos si ca nu te intereseaza ce cred ceilalti despre tine.

Actualizat la: 15.09.2016

Customer Care ...
Carrefour Romania
  • Tichete cadou
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]