6 lucruri din Codul Muncii pe care NU le stii despre SANCTIUNILE disciplinare

Marti, 17 Aprilie 2012 0 comentarii 600 vizualizari

Aprilie 2012

Modificarile aduse Codului Muncii in 2011 nu au vizat in mod special abaterile disciplinare ale angajatilor, insa nici vechile reglementari nu sunt foarte bine cunoscute de salariati, spun avocatii specializati in dreptul muncii.

Potrivit Codului Muncii, angajatorii au dreptul de a aplica sanctiuni disciplinare salariatilor ori de cate ori constata ca acestia au savarsit o abatere disciplinara.

Abaterile disciplinare se refera la faptele prin care un salariat incalca normele legale, regulamentul intern, contractul individual de munca, contractul colectiv sau ordinele si dispozitiile legale ale sefilor ierarhici.

Iata cateva prevederi ale legii mai putin cunoscute cu privire la sanctiunile disciplinare:

1. Retrogradarea din functie, in cazul unei abateri disciplinare, NU se poate dispune pentru o perioada mai lunga de 60 de zile. Angajatul va primi in acest interval de timp salariul corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea;

2. Abaterile disciplinare pot atrage reducerea salariului de baza si, dupa caz, a indemnizatiei de conducere, doar pentru o perioada de 1-3 luni si doar cu 5-10%;

3. Amenzile disciplinare sunt interzise. Multi angajatori aplica astfel de amenzi, sub diverse forme juridice, chiar daca incalca in acest fel legea;

4. Pentru aceeasi abatere disciplinara se poate aplica numai o singura sanctiune. Multi dintre angajati , necunoscand legea, accepta fara niciun comentariu o lista mai lunga de sanctiuni pentru o singura fapta;

5. Nicio masura impotriva angajatului, cu exceptia avertismentului scris, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile. Pentru realizarea acestei cercetari, angajatul trebuie convocat in scris si are dreptul sa fie asistat de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este;

6. Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen.

In cazul in care se ajunge la desfacerea disciplinara a contractului individual de munca, foarte multe procese sunt castigate in instanta de catre angajati deoarece angajatorii nu respecta cu strictete procedura prevazuta de Codul Muncii in astfel de cazuri.

Actualizat la: 09.01.2017
RIAN&Partners
Actualizat la: 21.12.2016
Telekom Romania Mobile ...
Botosani, Iasi, Suceava
Actualizat la: 05.01.2017
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 21.11.2016
Allianz Managed Operations & ...
Actualizat la: 22.12.2016

• Pachet gradinita copii
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Pachet gradinita copii
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
Tezaur Investment Group
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]