6 lucruri din Codul Muncii pe care NU le stii despre SANCTIUNILE disciplinare

Marti, 17 Aprilie 2012 0 comentarii 569 vizualizari

Aprilie 2012

Modificarile aduse Codului Muncii in 2011 nu au vizat in mod special abaterile disciplinare ale angajatilor, insa nici vechile reglementari nu sunt foarte bine cunoscute de salariati, spun avocatii specializati in dreptul muncii.

Potrivit Codului Muncii, angajatorii au dreptul de a aplica sanctiuni disciplinare salariatilor ori de cate ori constata ca acestia au savarsit o abatere disciplinara.

Abaterile disciplinare se refera la faptele prin care un salariat incalca normele legale, regulamentul intern, contractul individual de munca, contractul colectiv sau ordinele si dispozitiile legale ale sefilor ierarhici.

Iata cateva prevederi ale legii mai putin cunoscute cu privire la sanctiunile disciplinare:

1. Retrogradarea din functie, in cazul unei abateri disciplinare, NU se poate dispune pentru o perioada mai lunga de 60 de zile. Angajatul va primi in acest interval de timp salariul corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea;

2. Abaterile disciplinare pot atrage reducerea salariului de baza si, dupa caz, a indemnizatiei de conducere, doar pentru o perioada de 1-3 luni si doar cu 5-10%;

3. Amenzile disciplinare sunt interzise. Multi angajatori aplica astfel de amenzi, sub diverse forme juridice, chiar daca incalca in acest fel legea;

4. Pentru aceeasi abatere disciplinara se poate aplica numai o singura sanctiune. Multi dintre angajati , necunoscand legea, accepta fara niciun comentariu o lista mai lunga de sanctiuni pentru o singura fapta;

5. Nicio masura impotriva angajatului, cu exceptia avertismentului scris, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile. Pentru realizarea acestei cercetari, angajatul trebuie convocat in scris si are dreptul sa fie asistat de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este;

6. Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen.

In cazul in care se ajunge la desfacerea disciplinara a contractului individual de munca, foarte multe procese sunt castigate in instanta de catre angajati deoarece angajatorii nu respecta cu strictete procedura prevazuta de Codul Muncii in astfel de cazuri.

Soft Dreams SRL
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 14.11.2016
Automatic Data Processing - ...
Actualizat la: 13.10.2016
Groupama Asigurari
Cluj Napoca
part-time / Student/Absolvent
Actualizat la: 07.11.2016
Lugera - The People Republic
Actualizat la: 05.12.2016
UniCredit Business Integrated ...
Actualizat la: 29.09.2016

• Tichete cadou
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate

Accenture Romania

inamaria

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go