6 moduri in care angajatorul te poate SPIONA in mod legal

Duminica, 16 Decembrie 2012 1 comentarii 831 vizualizari

16 decembrie 2012

Angajatorii pot utiliza sisteme de supraveghere video asupra salariatilor, insa nu si in birourile in care acestia isi desfasoara activitatea, ci doar in anumite conditii bine precizate.

Potrivit legislatiei in vigoare, firmele sau institutiile romanesti pot dispune supravegherea video a angajatilor, insa doar pentru indeplinirea unor obligatii legale exprese sau in temeiul unui interes legitim, cu respectarea drepturilor persoanelor angajate.

Printre metodele pe care angajatorii le pot folosi pentru supravegherea salariatilor se numara urmatoarele:

1. Monitorizarea online. Angajatorii pot introduce sisteme de monitorizare IT fara ca tu sa stii ca ele exista. Cei care obisnuiesc sa piarda multe ore navigand pe net sau intrand pe site-uri interzise pot avea o surpriza neplacuta atunci cand li se prezinta un grafic cu datele exacte de trafic de pe calculatorul lor.

2. Verificarea e-mailului de serviciu. Angajatorii au dreptul sa verifice mesajele pe care le trimiti de pe e-mailul de serviciu, mai ales daca exista suspiciuni legate de spionajul economic. Daca exista cel mai mic dubiu cu privire la modul in care comunici cu partenerii sau competitorii din piata, e-mailul tau poate fi urmarit de catre sefi.

3. Urmarirea activitatii pe Facebook si pe alte site-uri de socializare. Pentru multi sefi, retelele de socializare reprezinta unul dintre marile pericole la adresa productivitatii. Firmele pot instala sisteme IT specifice prin care iti verifica numarul de ore petrecut pe Facebook.

4. Cardurile de acces. Foarte multe companii si-au introdus sisteme de acces cu cartela prin care se poate tine o evidenta la secunda a timpului pe care un angajat il petrece la birou. Daca obisnuiesti sa intarzii la serviciu sau sa pleci mai devreme, te poti astepta la un moment dat ca seful sa-ti arate graficul de intrare si plecare din firma si sa fii luat la intrebari.

5. Camere video. Legea romaneasca spune ca supravegherea cu camere video se poate efectua doar pe baza consimtamantului expres si liber exprimat al angajatilor, dupa ce acestia au fost informati in prealabil. Angajatii pot fi urmariti in cazuri de prevenire si combatere a savarsirii infractiunilor. Camerele video trebuie montate in locuri vizibile.

6. Monitorizare GPS. In cazul flotelor auto, companiile pot instala sisteme de managementul traficului prin care urmaresc in cele mai mici detalii parcursul unui angajat cu masina de serviciu. Aceste sisteme sunt utilizate mai ales in cazul echipelor de vanzari, iar nu intotdeauna soferii stiu ca sunt supravegheati.

Comentarii
ATENTIE Miercuri, 27 Martie 2013
va informez ca multe sisteme de monitorizare flota au si microfoane . deci ... atentie cum injurati seful dupa ce va suna :))

Webhelp Romania
Actualizat la: 30.11.2016
Passion4Work
Actualizat la: 13.01.2017

Playtika Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Customer ...
Provident Financial Romania
  • Asigurari servicii ...
  • Masina de serviciu
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Asigurare de pensie ...
  • Asigurare medicala pentru ...
Analyst
WNS Global Services
  • Asigurare de viata
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania
Analist cumparari
ALTEN Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]