6 reguli de aur ca sa nu te prinda angajatorul cand iti cauti alt job

Luni, 15 Aprilie 2013 1 comentarii 1052 vizualizari

15 APRILIE 2013

Pastrarea confidentialitatii este o strategie esentiala atunci cand vrei ca firma pentru care lucrezi in prezent sa nu afle ca iti cauti un alt angajator. Sunt cateva lucruri de care trebuie sa tii cont ca sa nu fii dat afara cand iti cauti un job.

"Daca folosesti timpul si echipamentele companiei la care lucrezi pentru a-ti cauta un alt job este ca si cum ti-ai semna condamnarea la moarte, mai ales intr-o perioada in care concedierile sunt la ordinea zilei", spun specialistii in resurse umane citati de CareerCast.com.

Potrivit acestora, nu trebuie sa faci nicio greseala, angajatorul este cu siguranta cu ochii pe tine. Sunt cateva reguli de aur de care trebuie sa tii cont:

1. Nu folosi e-mailul de serviciu. Este o greseala elementara aceea de a-i contacta pe posibilii angajatori sau firme de recrutare de pe e-mailul de serviciu. Foloseste o adresa personala. Este la fel de periculos si sa iti verifici de pe calculatorul de la birou conturile pe care le ai pe site-urile de joburi. Activitatea ta online poate fi usor verificata.

2. Evita orice aluzii in discutiile cu colegii. "Este esential sa iti pastrezi cautarea 100% confidentiala. Nimeni nu poate rezista tentatiei de a barfi si a transmite zvonurile mai departe. De la prietenii cei mai buni pana la sefii care fac concedieri nu este un drum al informatiei foarte lung.

3. Atentie cum raspunzi la telefon. Nu uita de situatia in care te afli atunci cand esti sunat de recrutori pentru a fi invitat la un interviu de angajare. Chiar daca esti incantat de ideea ca ai fost sunat de o firma la care iti doresti mult sa lucrezi, incearca sa te retragi pentru discutie intr-un loc ferit sau roaga-i pe angajatori sa revii tu cu un telefon. Nu te ascunde de colegi intr-un mod care sa atraga atentia.

4. Ai grija pe ce site iti postezi CV-ul. Daca CV-ul tau nu este protejat de setarile site-ului de joburi si oricine il poate gasi la o cautare mai amanuntita, s-ar putea sa ai probleme cu angajatorul actual. Mai ales daca reiese din CV ca l-ai actualizat cu foarte putin timp in urma. Este posibil ca firma la care lucrezi sa dea peste CV-ul tau in clipa in care cauta personal. Nu va fi o surpriza prea placuta nici pentru tine, nici pentru sefii tai.

5. Nu pleca la interviu din timpul programului. Va fi usor pentru colegi si sefi sa isi dea seama ca mergi la un interviu de angajare daca vii imbracat mai prezentabil decat de obicei si lipsesti cateva ore la mijlocul zilei pentru "probleme medicale". Incearca sa iti stabilesti interviul de recrutare fie la inceputul programului, fie dupa ziua de lucru. Sau in zile de concediu.

6. Fii cat mai discret pe retelele de socializare. Trebuie sa fii atent cui ii impartasesti imformatia ca iti cauti un alt job. Ca sa gasesti un serviciu mai bun, este util sa intrebi cat mai multa lume, inclusiv contacte de pe LinkedIn sau Facebook, insa riscul ca informatia sa se intoarca la sefii tai este foarte mare.

Comentarii
tania Marti, 16 Aprilie 2013
asta cu plecatul in timpul programului e cea mai des intalnita. pai cand sa te duci? noaptea?

CRH Romania

Carrefour Romania
  • Prima de vacanta
  • Tichete cadou
Lucrator ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Passing Through LTD