6 reguli simple care te ajuta sa treci interviul de angajare prin telefon

Joi, 26 Aprilie 2012 0 comentarii 534 vizualizari

Aprilie 2012

Majoritatea angajatorilor folosesc interviul telefonic ca pe o etapa eliminatorie a procesului de recrutare, iar impresia pe care o lasi in urma unui astfel de interviu poate fi hotaratoare in demersul de a obtine un job.

Specialistii site-ului de recrutare Myjob recomanda ca interviul telefonic sa fie sustinut intr-un loc linistit si nu in spatii zgomotoase sau alaturi de alte lucruri care iti pot distrage atentia.

In acelasi timp, spun acestia e indicat sa respecti cateva reguli:

1. Pastreaza la indemana o copie a CV-ului – este important sa te uiti la aceeai hartie ca si intelocutorul tau, iar sansele ca acesta sa aiba CV-ul tau in fata atunci cand iti pune intrebari sunt foarte mari.

2. Fii pregatit cu o poveste pentru fiecare punct – ca sa fii 100% pregatit pentru orice intrebare care are la baza CV- ul tau, ar trebui sa poti dezvolta fiecare zona din curriculum vitae.

3. Gaseste informatii despre interlocutorul tau – cand ai interviul telefonic este indicat sa fii in fata unui calculator si sa poti cauta cat mai multe lucruri despre persoana cu care vorbesti, in conditiile in care aceasta s-a prezentat. Spre exemplu, LinkedIn poate fi o sursa excelenta de informatii profesionale pe care le poti folosi ca sa faci o impresie buna.

4. Raspunde potrivit la intrebarile care ti se pun la interviul telefonic. Fii pregatit din timp si citeste recomandarile pentru raspunsurile la interviu.

5. Consulta, chiar si in timpul interviului telefonic, site-ul companiei, poti gasi informatii care sa iti ofere avantaje si sa te ajute sa obtii un interviu fata in fata.

6. Pregateste-ti intrebari pe care sa le adresezi recruiterului.

BUCURESTI, Strainatate
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 25.01.2017
Continental Automotive Group ...
Sibiu

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]