6 sacrificii pe care nu trebuie sa le faci pentru cariera ta

Miercuri, 20 Aprilie 2016 0 comentarii 1299 vizualizari

Este esential sa stabilesti anumite limite in viata ta profesionala. Iata cateva dintre sacrificiile pe care nu ar trebui sa le faci pentru cariera ta.

Ni se spune tot timpul ca pentru a avea o cariera de succes trebuie sa ne sacrificam viata personala; doar muncind incontinuu putem avansa. Ceea ce nu ni se spune este ca, paradoxal, sacrificiile pe care le facem pentru jobul nostru ne pot afecta modul in care ne dezvoltam pe plan profesional. Cu alte cuvinte, nemultumirile care se strang treptat pe plan personal din cauza faptului ca stai peste program la munca, ca lucrezi si in timpul weekend-ului te fac sa nu mai privesti cu acelasi optimism realizarile legate de jobul tau.

Pentru a putea obtine un echilibru in ceea ce priveste viata personala si jobul nostru, este nevoie sa ne detasam putin de atitudinea de supererou pe care o adoptam de atatea ori la munca crezand ca vom putea rezolva totul intr-o singura zi. Asta inseamna mai putine sacrificii, mai multa munca productiva. Acestea sunt doar cateva dintre lucrurile importante pe care nu ar trebui sa le sacrifici pentru jobul tau.

Nu ai grija de sanatatea ta

Poate nu iti dai seama atat de usor ca preocuparea excesiva fata de sarcinile tale si stresul acumulat care nu iti permite sa te relaxezi nici cand ajungi acasa constituie o forma subtila de abuz asupra sanatatii tale. Desigur, cand esti tanar ai senzatia ca esti invincibil; te vei bucura mereu de o sanatate de fier.

Este vorba de o iluzie a momentului prezent; o indulgenta care te face sa adopti un stil de viata nesanatos din cauza convingerii eronate ca doar facand astfel de sacrificii poti fi fericit. Cat de multumit vei fi de realizarile tale profesionale in momentul in care te vei confrunta cu o stare de sanatate precara? Incepe prin a lua mai multe pauze scurte; cu timpul ele te pot ajuta sa te eliberezi de stres si sa iti pui in ordine gandurile si prioritatile. Gandeste-te mai apoi la ce alte compromisuri iti permite jobul sa faci.

Nu ai timp de familie

Conform Themuse.com, multi privesc jobul ca un mod de a-si intretine familia, traind cu impresia ca de fapt se sacrifica pentru aceasta. Intentiile noastre sunt, desigur, cat se poate de bune: vrem sa facem rost de bani pentru ca familia noastra sa nu fie nevoita sa se confrunte cu datorii sau cu acele situatii in care nu isi pot permite sa se bucure de o scurta vacanta sau de alte lucruri mai marunte. Cu toate acestea, asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la tine.

Dupa multi ani de munca, cand va fi prea tarziu, vei fi trezit la realitate de un adevar crunt: persoanele dragi nu vor trai pentru o eternitate. In acea clipa este posibil sa regreti ca nu ai petrecut mai mult timp cu familia ta care poate ar fi fost mai fericita daca ar fi reprezentat o prioritate pentru tine.

Iti pui in pericol identitatea

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Creditexpress Finanicial ...
A&D Pharma
Actualizat la: 24.11.2016
ModuleWorks
Actualizat la: 24.11.2016

• Teambuildinguri / evenimente ...
  • Pachet gradinita copii

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Junior Software Developer
Pentalog Romania