6 semne ca esti un angajat PROBLEMA si firma ar putea sa iti dea papucii

Luni, 20 Mai 2013 4 comentarii 796 vizualizari

20 MAI 2013

Angajatii-problema nu isi dau seama de obicei ca sunt asa si se mira in momentul cand afla ca sefii vor sa scape de ei.

"Nu se intampla rar ca oamenii sa aiba o perceptie eronata despre ei insisi din punct de vedere profesional. Unii se cred staruri rock, dar sunt de fapt oile negre ale companiei", potrivit AOL Jobs.

Daca mai multe afirmatii dintre cele de mai jos ti se potrivesc, este posibil ca numele tau sa se regaseasca cu prima ocazie pe lista de concedieri, atunci cand firma va incerca sa reduca din cheltuieli:

1. Comentezi de fiecare data cand primesti ceva de facut de la sef. Nu trebuie sa fii un "yes man", dar nu e normal nici sa te strambi la orice sarcina si sa spui "nu, sa  faca altcineva".

2. Esti convins ca esti mai destept decat toti ceilalti colegi. Aroganta nu face casa buna cu performanta, chiar daca ai un IQ mare nu inseamna ca nu poti sa "zbori" cu tot cu el din firma.

3. Folosesti multe scuze, niciodata nu e vina ta. Angajatii care nu sunt in stare sa isi asume responsabilitatea actiunilor proprii nu sunt bine vazuti nici de manageri, nici de colegi.

4. Barfesti fara sa iti dai seama. Daca barfele despre sefi, firma, colegi sunt modul tau favorit de a-ti petrece timpul la job, se va gasi rapid cine sa te barfeasca si pe tine in fata managementului cu privire la acest aspect.

5. Vorbesti mult si nu asculti. Este un defect care afecteaza si relatiile firmei pe care o reprezinti cu clientii. S-ar putea ca sefii sa evite sa te trimita la intalniri importante de afaceri tocmai din acest motiv: stai prost cu inteligenta emotionala.

6. Nu iti place sa muncesti in echipa. Daca eviti sa colaborezi cu colegii chiar in proiecte unde acest lucru este esential, ai o problema si e posibil sa nu fi constient de ea. S-ar putea ca tu sa iti faci bine treaba in mod individual, dar nu vei fi apreciat daca rezultatul nu se asambleaza bine cu restul proiectelor de la job.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
vine lumina! Marti, 21 Mai 2013
"Articol" aiurea tradus si mai aiurea. Nu are nici o legatura cu realitatea din firmele romanesti. Fie ele de apartament sau multinationale. Angajatul roman este o oaie jigarita cu zgarda de gat, calus in gura si morcov in .... Ce figuri sa faca asta ? Era asa inainte de criza, iar acum este si mai si.
XXX Joi, 23 Mai 2013
subscriu
speranta Luni, 27 Mai 2013
hahahahha !..subscriu !!...si eu :)))
moni Miercuri, 29 Mai 2013
subscriu !
genetic suntem un popor de sclavi, spalati pe creier !
Trist !

Carrefour Romania
  • Tichete cadou
  • Prima de vacanta
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Tichete cadou
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

roxxxx