61% dintre romani ar vrea sa stie clar motivul pentru care au fost refuzati pentru un job

Vineri, 26 Octombrie 2012 1 comentarii 638 vizualizari

26 octombrie 2012

Interviul de angajare este un moment aproape coplesitor din viata celor mai multi oameni. Din cauza tracului, multi candidati nu reusesc sã se angajeze, chiar daca au experienta si pregatirea necesare.

Un refuz poate cãdea apãsãtor pe umerii multor persoane in cãutarea unui loc de muncã, iar pentru a trece mai usor peste aceastã experientã neplacutã si pentru a-si mentine un oarecare nivel al increderii in sine, candidatii ar dori sã afle motivul pentru care nu au fost selectati.

Site-ul de recrutare BestJobs.ro a derulat recent un sondaj ce relevã cã 61% dintre romani ar prefera sã li se spunã direct motivul pentru care nu au fost angajati in urma interviului.

In acelasi timp, alti 12% dintre respondenti ar dori un simplu feedback de tipul "Multumim pentru CV-ul transmis, dar...", iar 21% dintre acestia ar dori informatii despre alte posturi disponibile ce li s-ar potrivi.

Totodatã, in cazul unui refuz, 6% dintre participantii la studiu au mentionat cã ar dori sã primeascã sfaturi despre imbunãtãtirea CV-ului, astfel incat sã aibã mai multe sanse de reusitã pe viitor.

Sursa text: www.realitatea.net

Comentarii
maria Marti, 4 Decembrie 2012
poate ca ar dori sa stie de ce nu sunt suntati dupa ce au depus un Cv
ok...nu ma incadrez in cerintele tale, sau nu iti plac ochii mei caprui ( pentru ca amavut proasta inspiratie sa trimit cv cu poza) dar macar sa ai bunul simt si sa ma suni sau sa-mi trimiti un mail "ne pare rau bla bla " macar sa stiu si sa nu astept.
Imi caut job de luni si am depus peste de cv-uri ( domeniul comert este ofertant pe piata muncii) si pot spune ca 1 persoana a avut bunul simt sa-mi spuna ca postul s-a ocupat. Ca a mintit sau nu important este ca mi-a dat un raspuns si nu ma amageam ca ...poate ma suna
Angajatorul are pretentia sa-i confirmi intalnirea pentru interviu
Parca nu am fi tot oameni. Aici este vorba de respect