7 greseli pe care le fac angajatii atunci cand demisioneaza

Miercuri, 9 Ianuarie 2013 3 comentarii 692 vizualizari

9 ianuarie 2013

Climatul de pe piata muncii i-a determinat pe multi angajati sa se simta prinsi ca intr-o capcana la birou. Nimic nu este mai deprimant decat sa faci exact ceea ce nu iti place. Angajatii se confrunta cu extenuarea, salariile modeste si incearca sa se inteleaga cu un manager ineficient.

Pentru cei care vor sa renunte la jobul lor, 2013 nu se anunta un an extraordinar. Daca doresti sa demisionezi, trebuie sa eviti unele greseli. Mai exact, renunta "cu cap" la jobul tau, nu da dovada de impulsivitate!

1. Nu renunta la job fara sa ii anunti pe ceilalti

Chiar daca ai ajuns la capatul rabdarilor, nu poti renunta fara sa ii avertizezi pe ceilalti. Anunta-ti angajatorul inainte. Istoricul "respectului" tau te va urma de la un job la altul, ca o umbra. Nu uita ca peretii au urechi si risti sa demisionezi nu doar din actuala companie, ci si din industrie, in general.

2. Nu ai analizat toate optiunile

Multi angajati descopera ca demisia de la un loc de munca unde se simteau nefericiti pentru un alt job nu le-a adus nimic bun. Angajatii sufera de mentalitatea "iarba este mereu mai verde", care ii determina sa renunte, nu sa cantareasca toate optiunile. Inainte de a demisiona, analizeaza-ti situatia si cauta modalitati de imbunatatire - nu te teme sa il abordezi pe seful tau, pentru a-i expune un nou plan "de atac".

3. Nu ai demisionat "in scris"

Nu e suficient sa-i spui sefului tau ca renunti la job. Scrie-ti demisia, semneaz-o si pune-o pe biroul acestuia. Exista multe scenarii pentru demisie si demisia scrisa reprezinta un act profesional si respectabil prin care spui "adio".

4. Nu ai cerut un interviu de plecare

Multe companii ii solicita fiecarui angajat sa participe la un interviu de plecare, inainte sa isi dea demisia. Daca firma ta nu cere asa ceva, ii poti cere. Este sansa ta sa fii sincer si sa expui aspectele pozitive si negative ale companiei. Raspunsurile tale la o varietate de intrebari ar putea ajuta echipa de resurse umane sa isi imbunatateasca activitatea.

Citeste mai multe aici >>

Comentarii
omu Miercuri, 9 Ianuarie 2013
punctul 1 e tare =))) cum sa nu poti? :D POTI :D ce o sa-ti faca?
cinteza Marti, 15 Ianuarie 2013
Dar despre cat de corupti sunt angajatorii, nu zice nimeni nimic, doar despre bietii angajati care sunt exploatati la maxim.

Ce articol de tot.....ul

RIAN&Partners
Titu
Actualizat la: 15.11.2016

• Asigurare de viata
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Concediu de maternitate & ...
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>