7 motive pentru care ar trebui sa accepti un job temporar

Luni, 2 Decembrie 2013 1 comentarii 1885 vizualizari

02 DECEMBRIE 2013

In contextul economiei actuale, piata muncii s-a schimbat dramatic, iar cei care sunt in cautarea unui job cauta noi oportunitati. Un job pe perioada determinata poate fi o solutie economica si de cariera viabila in mediul actual instabil spun specialistii hipo.ro.

Contrar unei opinii generale, majoritatea celor angajati temporar in Romania au studii superioare: 23% sunt absolventi si 20% sunt inca studenti. In plus, in ultimii doi ani, numarul studentilor angajati in regim de munca temporara a crescut cu 12%, iar numarul absolventilor de facultate cu 9%.

Principalele motivele care ii determina pe oameni sa devina angajati cu statut temporar sunt:

1. Castigul de experienta;
2. Accesul la training;
3. Inexistenta unei alternative;
4. Caracterul de mijlocitor al unui loc de munca temporar in cautarea unui loc de munca permanent;
5. Modul de lucru flexibil;
6. Posibilitatea de a obtine venituri suplimentare;
7. Nu sunt in cautarea unui job permanent.

Aceste optiuni sunt sustinute si de cifre:

• 19% dintre angajatii temporari au beneficiat de training la locul de munca;
• 11% dintre cei care sunt angajati cu contract de munca temporara semneaza un contract permanent la ultimul angajator;
• Angajatii cu statut temporar isi cresc sansele de angajabilitate.

Un studiu realizat in octombrie 2013 de Asociatia Romana a Agentilor de Munca Temporara (ARAMT) in randul membrilor acesteia scoate in evidenta ca numarul persoanelor care au fost angajate in regim de munca temporara in 2012 este aproape dublu comparativ cu anul 2010 (52.000 vs. 29.926).

Sursa text: www.hipo.ro

Comentarii
eu Marti, 7 Ianuarie 2014
un job temporar in care sa-si bata joc de noi? oricum 3 luni esti la mana firmelor ca ai contract pe determinata