7 replici la care trebuie sa renunti in fata sefului

Miercuri, 29 Mai 2013 8 comentarii 3617 vizualizari

29 MAI 2013

Trebuie sa iti alegi cu grija cuvintele atunci cand te afli la locul de munca si mai ales in fata sefilor, daca nu vrei sa intri rapid pe lista persoanelor "non grata".

„Indiferent de cat de „casual” ar fi locul tau de munca, comunicarea este cea care face lucrurile sa se intample. Anumite replici pot fi acceptate acasa, dar s-ar putea ca la job sa iti construiasca o imagine de incompetent sau neprofesionist", potrivit revistei HR Manager.

1. Nu e treaba mea… Oricat de enervanta ar fi o cerere, s-ar putea sa existe un motiv total valid pentru care colegul sau seful tau iti cer ajutorul. Succesul celorlalti reprezinta un aspect esential pentru succesul echipei. Sa transmiti lipsa ta de interes (si chef) reprezinta o modalitate extraordinara de a-ti ruina cariera.

2. Sa fiu sincer… Asta inseamna ca inainte nu erai sincer? A prefata fiecare comentariu cu „sa fiu sincer” inseamna fie ca esti pe cale sa comunici un aspect negativ, fie ca tot ceea ce ai spus in urma cu cateva minute a fost, de fapt, lipsit de consistenta.

3. Intotdeauna am facut asa… Nu este nevoie decat de aceste patru cuvinte pentru a te afisa drept o persoana cu viziune ingusta, incapatanata si exagerat de conservatoare. Altii ar putea sa traga concluzia ca, de fapt, habar nu ai de ce sunt lucrurile facute in acel mod sau ca nu esti capabil(a) sa gasesti metode pentru a imbunatati ceea ce faci.

4. Nu e corect…Viata e plina de nedreptati. Asa si? Ce facem acum, ne punem cu totii pe plans? Cand evidentiezi aceste nedreptati, ceilalti inteleg ca iti place sa te plangi. Nimeni nu vrea sa lucreze cu un „plangacios”. Indiferent de situatie, in loc sa se concentreze pe partea negativa, comunicarea trebuie sustinuta cu fapte si argumente viabile. Fii parte din solutie, nu din problema!”

5. El (sau ea) este un neserios (sau neserioasa)… Nici un alt comentariu nu se propaga mai rapid la locul de munca decat cel care vizeaza alte persoane. Sa spui ceva negativ despre altcineva (coleg, sef, client sau furnizor) arata o lipsa totala de neprofesionalism. Discutiile "de curtea scolii" trebuie lasate in curtea scolii.

Citeste mai multe pe hrmanageronline.ro.

Articol scris de: www.hrmanageronline.ro

Comentarii
T Vineri, 31 Mai 2013
hai ca asta e culmea. incepem sa o luam razna.
acolitul legii Vineri, 31 Mai 2013
promit ca nu ma plang, ci cunosc foarte bine legea :))
@acolitul legii Vineri, 31 Mai 2013
si daca o stii ai vreun succes?
acolitul legii Vineri, 31 Mai 2013
depinde cum definim fiecare dintre noi notiunea de "succes"
dedicated for you Sambata, 1 Iunie 2013
@acolitul legii,

si la lege trebuie sa renunt? :))
io Luni, 8 Iulie 2013
mamam ce idiotenie ..!..fiecare firma are regulile proprii ...ce drak ..!
laurette Vineri, 26 Iulie 2013
Mai sunt si unii srandardizati si se iau dupa tipare d.astea
liviu Duminica, 4 August 2013
Nu las de la mine nici sa ma dai afara....