7 semne ca ai un sef haotic, care te trage in jos

Joi, 3 Mai 2012 0 comentarii 618 vizualizari

Mai 2012

In contextul crizei, multi dintre manageri se comporta ciudat, sub presiunea rezultatelor care le sunt cerute de mai sus.

Diferenta dintre un sef doar stresat si un manager fara talent, care trage in jos echipa pe care o conduce, se vede in anumite detalii de comportament, spun psihologii si consultantii in resurse umane.

Iata 7 semne prin care distingi un astfel de manager „disfunctional”, potrivit cbsnews.com:

1. Iti schimba regulile in fiecare zi. Un astfel de manager aplica inconstient metoda „creeaza haos si vei fi seful tuturor”. Ieri ti-a cerut ceva, astazi altceva, iar maine un alt lucru devine prioritatea zero. Daca simte ca esti confortabil cu ceva sau devii stapan pe o situatie, iti da altceva de facut.

2. Se ocupa obsesiv de maruntisuri. Managerii haotici se leaga obsesiv de detalii care nu au nicio importanta in peisajul general, dar pe care prefera sa le dezbata la nesfarsit. Este posibil sa-ti reproseze detalii care tin de comunicarea ta cu clientii sau amanunte vestimentare.

3. Gaseste in permanenta un vinovat. Acesti directori sunt mereu cu degetul indreptat catre cineva, au nevoie de un tap ispasitor in fiecare actiune pe care o intreprind. Nu sunt siguri de propriile actiuni, astfel ca isi securizeaza din timp viitoarele greseli.

4. Ii plac intreruperile, dar nu si surprizele. Managerii haotici se plictisesc foarte usor si cauta mereu noi stimuli de interes, subiecte de distractie. Gasesc tot felul de scuze pentru intreruperi prostesti, insa daca vii cu o chestiune serioasa la care nu se asteptau, iti sar in cap.

5. Vrea sa fie mereu in centrul atentiei. De teama sa nu se intample ceva fara ca ei sa stie, managerii cu probleme de organizare sunt mereu pe aproape. Le place sa se dea in spectacol si nu-ti vor ierta niciun moment in care nu le acorzi atentie.

6. Vede conspiratii peste tot. Discutiile pe care le ai cu colegii sau cu alti sefi le trezesc suspiciuni, au impresia ca oamenii din jurul lor pun mereu ceva la cale. Reactioneaza excesiv la situatii pe care nu le inteleg si se dovedesc extrem de tensionati si stresati.

7. Este instabil emotional. Lipsa de organizare din activitatile cotidiene merge mana in mana cu instabilitatea emotionala, spun psihologii. Un astfel de manager iti este, intr-o zi, cel mai bun prieten, iar in alta zi isi varsa pe tine nervii din senin si este la un pas sa te dea afara.

NN Asigurari de Viata

Customer Care ...
Carrefour Romania
  • Prima de vacanta
Lucrator ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
  • Asigurare de pensie ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]