7 semne ca vei avea un sef insuportabil inca de la interviul de angajare

Marti, 22 Ianuarie 2013 7 comentarii 748 vizualizari

22 ianuarie 2012

Un sef insuportabil iti poate da peste cap viata profesionala, poti ajunge sa iti dai rapid demisia, la scurt timp dupa ce tocmai ai crezut ca ai gasit un job foarte bun.

Este cazul sa deschizi bine ochii la interviul de angajare si sa iti imaginezi cum va fi sa lucrezi zi de zi cu omul din fata ta.

Daca pe specialistul HR care face recrutarea nu-l vei mai vedea decat foarte rar, managerul de departament va fi omul de care depinde stresul sau relaxarea ta la noul loc de munca. Iata cateva semne care te pot face precaut inca de la interviu:

- Foloseste foarte des cuvantul "eu". Daca vorbeste mult despre realizarile proprii si iti da senzatia ca toate lucrurile din firma depind de el, inseamna ca este o persoana narcisista, cu care vei avea zile grele la job.

- Iti transmite amenintari voalate de la prima intalnire. Daca managerul tine sa precizeze la interviu lucruri de genul "Sa stii ca vei avea mult de lucru" sau "Nu vei avea o viata usoara aici, sa nu-ti inchipui ca la noi e distractie", poti fi sigur ca este genul de sef stresant, care pune presiune exagerata pe oameni.

- Se intereseaza de timpul tau liber si de hobby-uri. Desigur, poate sa fie vorba doar de o persoana amabila, empatica sau curioasa. Dar daca intrebarile iti dau clar senzatia ca vrea sa vada cat timp pierzi "aiurea" in afara jobului, atunci poti fi sigur ca nu vei mai avea viata personala dupa ce lucrezi cu el.

- Te priveste de sus. Faptul ca el este omul de care depinde angajarea ta il face sa se simta supra-om in raport cu candidatii. Daca te priveste ca si cum ai fi un sclav care isi cauta cu disperare un loc de munca si depinde doar de el sa te accepte sau refuze, mai bine spui "pas" si cauti un alt job; va fi la fel de arogant si pe viitor.

- Se uita doar la CV-ul tau, tu esti o cantitate neglijabila. Daca managerul se uita doar pe CV-ul tau si te trateaza ca pe un viitor sclav pe plantatie fara sa fie interesat deloc de persoana ta si de felul tau de a fi, este clar ca relatiile profesionale cu un astfel de om vor fi de tip autoritar.

- Vorbeste despre tine ca si cum nu ai fi de fata. O atitudine egocentrica si aroganta se vede si in maniera in care managerul te asculta sau iti vorbeste. Daca discuta despre CV-ul tau cu omul de la HR ca si cum tu nu ai fi de fata, poti fi sigur ca oamenii sunt un fel de roboti workoholici pentru el.

- Este mai atent la mesajele pe smartphone decat la tine. Simti ca vorbesti in gol deoarece managerul este preocupat de citirea unor mailuri "importante"? Raspunde la telefon in timpul interviului? Ineamna ca este genul de persoana care nu isi va face niciodata timp pentru tine si problemele tale.

Comentarii
UN ARTICOL SLAB Miercuri, 23 Ianuarie 2013
Un articol foarte slab si plin de clisee.
tinu Miercuri, 23 Ianuarie 2013
ba mie mie se pare un articol destul de, nu stiu cum sa zic, sa te puna in perspectiva atunci cand esti la interviu cu un manager. eu personal am vazut si am avut experiente cum scrie acolo si as putea partial confirma ca este oarecum adevarat. din punctul meu de vedere este o ARTA sa fii sef, dar la noi se bate apa in piua si cand vorbesti cu un sef singura lui chestii e sa-ti zic cat de de jos a plecat el, cum a muncit la coada vacii pana sa ajunge ce e si altele. in fine
ursuletul Miercuri, 23 Ianuarie 2013
Un articol foarte bun, chiar daca unele fraze par clisee, este 100% corect. Ar mai fi multe de adaugat la acest articol, dar pentru cateva randuri este OK.
caragea Miercuri, 23 Ianuarie 2013
cred ca era vreun "shefutz" care a scris primul comentariu, nu crezi?

@ursuletul: sunt multe de completat, nu crzei? :))))
elena Joi, 24 Ianuarie 2013
lol pai si ce sa facem sa nu ne mai angajam??sa cautam seful perfect?nu cred ca exista in romania!majoritatea sunt ca cei descrisi in articol asa ca nu ne ramane decat sa-i suportam!
nickname Vineri, 25 Ianuarie 2013
un articol bun! probat si in viata reala!
pt elena Marti, 29 Ianuarie 2013
Petreci cu seful tau 8-10 ore pe zi.Este esential sa te intelegi cu el la nivel uman.Tu ai doar o viata si nu merita sa te streseze vreun idiot frustrat doar pentru ca nu are abilitati de sef sau pur si simplu e o scursura.Afacerile se reduc pana la urma la oameni si conteaza cu cine esti in echipa pentru ca de foarte multe ori promovarea ta depinde de seful tau direct si daca te vede ca pe un sclav nu vei face niciodata suficiente lucruri ca sa meriti sa fii promovat, vei munci pentru 2 si tot nu va fi suficient.
Cea mai periculoasa specie de sefi e "totul e urgent".Astia iti mananca ficatii...

Oracle Romania
Bancpost SA
Actualizat la: 19.12.2016

Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]