7 sfaturi pentru a pierde mai putin timp la serviciu

Duminica, 18 Septembrie 2016 0 comentarii 531 vizualizari

Organizarea atunci cand lucrezi este esentiala, daca vrei sa pierzi mai putin timp si sa fii mai productiv. Un birou curat, in care pastrezi totul la indemana si aranjat in functie de prioritatile tale te ajuta sa iti incepi mai bine ziua si sa te concentrezi mai mult pe ceea ce ai de facut.

O buna organizare a spatiului tau de lucru nu trebuie sa iti ia zile intregi, ci poti sa incepi cu mici detalii si sa iti dai silinta apoi sa mentii lucrurile la locul lor. Iata ce ai de facut, daca vrei sa iti transformi biroul intr-un spatiu organizat:

Foloseste un sistem inteligent pentru a-ti organiza documentele

Toate documentele pe care le tii pe birou pot fi organizate foarte simplu daca folosesti o schema de culori si le ordonezi dupa importanta lor. Foloseste post-it-uri rosii pentru fisierele de maxima importanta, galben pentru cele de care ai nevoie rar si verde pentru documentele de care nu mai ai nevoie, dar carora trebuie sa le tii evidenta.

Pentru a-ti maximiza eforturile de a fi mai organizat, cel mai bine este sa folosesti un astfel de container de arhivare, pentru ca totul sa fie in perfecta ordine, iar tie sa iti fie mai simplu sa gasesti un document atunci cand ai nevoie de el. Asta te va ajuta nu numai sa iti aranjezi biroul, dar nici nu vei mai pierde timp atunci cand cauti un fisier.

Arunca toate lucrurile de care nu mai ai nevoie

Primul pas spre un birou organizat este sa treci in revista toate lucrurile de care nu mai ai nevoie si sa-l eliberezi de toate documentele sau foile pe care nu le mai folosesti, dar si de obiectele care nu fac altceva decat sa ocupe spatiu. Daca nu ai mai utilizat un lucru anume timp de cateva luni, este momentul fie sa il arunci, fie sa il depozitezi in spatele unui dulap sau raft. Cu totii avem obiecte pe care nu le mai folosim, dar pe care nu ne induram sa le aruncam, asa ca cel mai bine este sa pastrezi astfel de lucruri departe de spatiul de lucru.

Pastreaza pixurile si creioanele intr-un suport

Daca ti s-a intamplat adeseori sa cauti un pix sau un creion minute bune in haosul de pe birou, un suport in care sa tii toate instrumentele de scris iti va usura munca. Poti pastra suportul la indemana si sa ai grija sa pui inapoi pixurile dupa ce le-ai folosit.

Fa ordine in sertare

Cea mai simpla cale spre un dulap organizat este sa tii lucrurile aranjate in functie de scopul lor. De exemplu, pastreaza stampilele, capsatorul, agrafele de birou si piunezele colorate intr-un sertar, plicurile, hartia si cartusele de culori pentru imprimanta in alt sertar si intr-un al treilea sertar, obiectele personale.

Un panou te ajuta sa-ti prioritizezi sarcinile

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

1TEDJOB SRL

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>