8 motive pentru care sa iei pauza de masa

Joi, 29 Octombrie 2015 0 comentarii 905 vizualizari

Iata care sunt motivele pentru care este bine sa te ridici de la birou si sa iti faci timp si pentru pauza de masa.

Cand ai mult de lucru nu iti mai sta mintea la mancare si speri sa poti economisi timp sarind peste pauza de masa. Problema apare atunci cand ti-ai facut obiceiul de a nu acorda atentie acestui moment important al zilei intrucat consideri ca astfel iti vei termina treaba rapid.

Este de inteles nevoia ta de a te adapta la o lume in care lucrurile se desfasoara din ce in ce mai repede, insa solutia nu este sa eviti pauzele.

1. Creste productivitatea

In primul rand, esti mult mai productiv daca iti faci timp si pentru pauza de masa. Potrivit directorului de cercetare Josh Davis, pauza de masa ofera doua mari avantaje de care beneficiaza creierul nostru si anume: posibilitatea de a ne detasa mai usor de munca si cea de a preveni oboseala mentala. Acesta sustine ca "este mult mai simplu sa privesti imaginea de ansamblu" cand te detasezi de dificultatile tale. De asemenea, pe parcurs iti vine greu sa te concentrezi cand trebuie sa iei constant decizii si sa te gandesti la lucruri importante; de aceea Davis considera ca pauzele sunt numai bune pentru ca energia mentala sa se refaca.

2. Imbunatateste creativitatea

Conform Time.com, creativitatea este stimulata in momentul in care iei pauza de masa afara. Petrecand putin timp in natura te ajuta sa iti relaxezi mintea si sa gasesti mai usor rezolvarea la problemele cu care te confrunti.

Chiar si atunci cand schimbi peisajul si nu te gandesti la gasirea unei solutii, creierul tau lucreaza in continuare pentru a face fata dificultatilor. Ideile creative si inovative apar si atunci cand schimbi mediul; daca stai prea mult timp intr-o incapere, performanta ta are de suferit.

3. Iti da energie

Munca intelectuala continua iti oboseste mintea astfel incat nu te mai poti concetra la fel de bine pe parcursul zilei potrivit unui studiu. Pauzele sunt un bun prilej de a-ti elibera mintea de lucrurile care iti distrag atentia. Ideal ar fi sa scapi de oboseala si de stres, incarcandu-te cu energia provenita din consumul de alimente sanatoase; asigura-te ca iti faci timp si pentru a manca ceva bun pentru organismul tau.

4. Te ajuta sa socializezi

Cat de mult vorbesti cu ceilalti colegi despre lucrurile care nu au legatura cu munca ta? Socializarea din timpul pauzelor de masa iti ridica moralul si iti ofera oportunitatea de a dezvolta relatii mai bune cu echipa cu care lucrezi. Munca este mult mai placuta atunci cand ai parte de sprijin emotional din partea acestora in momentele dificile; iti va fi mult mai usor sa ceri sfaturi in conditiile in care te intelegi bine cu cei din jurul tau.

5. Creste motivatia

Pauza de masa poate fi genul de activitate pe care o astepti cu nerabdare, fapt care te determina sa lucrezi cu mai mult spor pentru a termina ceea ce ti-ai propus. Pentru a-ti stimula si mai mult motivatia propune-ti sa iei o pauza mai lunga drept “rasplata” pentru efortul pe care l-ai depus la locul de munca.

Este mult mai simplu sa adopti o atitudine pozitiva in momentul in care iti imparti ziua in asa fel incat munca sa nu para coplesitoare iar pauzele sunt cele care te ajuta sa rezisti pe tot parcursul zilei.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Coplex Hub
Job national
Actualizat la: 11.01.2017
Veo Worldwide Services (VEO ...
Iasi
Actualizat la: 17.01.2017
ALTEN Romania
Actualizat la: 15.11.2016
Vodafone Romania
Actualizat la: 28.12.2016
Actualizat la: 28.11.2016

• Asigurare de pensie ...
  • Pachet gradinita copii
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Asigurare de pensie ...
  • Pachet gradinita copii
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Telefon de serviciu
Ofiter amanet

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la Metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]