9 minciuni pe care le spun recrutorii la interviul de angajare

Vineri, 23 Noiembrie 2012 6 comentarii 827 vizualizari

23 noiembrie 2012

Ambele parti implicate in procesul de recrutare, atat candidatul, cat si angajatorul se intrec de multe ori in minciuni, care lor li se par nevinovate, dar care denota lipsa de profesionalism.

Printre minciunile foloste adesori de recrutori, fie ca este vorba de cei interni sau de consultantii externi, se numara si urmatoarele, potrivit site-ului PortalHR.ro:

1. Aveti cele mai mari sanse dintre toti candidatii intervievati pana acum.

2. Credem ca echilibrul dintre viata profesionala si cea personala este foarte important.

3. Avem un pachet de beneficii unic in piata.

4. Derulam un proces de recrutare de asistent(a) pentru aceasta pozitie ca sa nu fie nevoie sa va ocupati de toate activitatile administrative.

5. La noi in companie nu exista “politica”.

6. Nu am stabilit inca un nivel salarial pentru aceasta pozitie.

7. O sa aveti parte de mult ajutor/training pentru a putea incepe activitatea foarte usor.

8. O sa luam foarte repede decizia de angajare.

9. Daca nu va alegem pentru aceasta pozitie, o sa retinem aplicatia in baza de date pentru pozitii viitoare.

Vezi mai multe aici.

Articol scris de: www.portalhr.ro

Comentarii
Cata Vineri, 23 Noiembrie 2012
adevaraaat:)))))
Laurine Sambata, 24 Noiembrie 2012
ati pus punctul pe I ... ffff adevarat :)))
mara Duminica, 25 Noiembrie 2012
:))) nu stiu de ce dar am auzit si eu d-astea :)))) tare
ion Joi, 6 Decembrie 2012
eu am auzit doar de punctul 1 si 9 :D
ion Joi, 6 Decembrie 2012
si ceva din 6 ))))

amuzant articol ))
radu Joi, 6 Decembrie 2012
7 e la ordinea zilei. da te ajutam, vom fi alaturi de tine, nu ezita sa zici daca ai nevoie etc etc etc. peste cateva zile (asta in cazul fericit) esti numai de unul singur, toti sunt ocupati. just super!!!!!!