9 tari unde somajul NU exista

Miercuri, 2 Mai 2012 0 comentarii 837 vizualizari

Mai 2012

Firma de consultanta si sondare a opiniei publice Gallup a publicat recent un raport asupra somajului din 148 de tari. Doar in 9 state din lume rata somajului este mai mica de 5%.

Majoritatea tarilor cu un nivel redus al somajului se afla in Asia, dar sunt si cateva tari europene in lista Gallup.

"Somajul sub 5% este considerat de anumiti economisti ca fiind non-somaj. Practic, toata lumea are un serviciu in acest tari, iar cine nu are iti poate gasi rapid", scrie site-ul 24/7 Wall St.

Potrivit analistilor economici, doar cateva din cele 9 tari sunt economii sanatoase, cu o clasa de mijloc dezvoltata si prospera. In restul, absenta somajului se explica prin slujbele temporare date de stat sau prin numarul mare de angajati in agricultura de subzistenta.

Locul 9: Vietnam. Economia este dominata inca de sectorul de stat, iar nivelul redus al somajului se explica prin ponderea mare de joburi in agricultura.

Locul 8: Ucraina. Foarte multi cetateni din Ucraina au doar joburi part-time sau se afla in economia de subzistenta.

Locul 7: Thailanda. Investitiile redirectionate dinspre China si nivelul ridicat al exporturilor au dus somajul din Thailanda sub 2%.

Locul 6: Taiwan. Exporturile taiwaneze au facut ca tara asiatica sa nu se mai confrunte cu problema somajului inca din anii 1950.

Locul 5: Muntenegru. Cel mai important sector al economiei din aceasta tara este industria aluminiului, care reprezinta 40% din PIB.

Locul 4: Japonia. Economia japoneza, lovita serios de catastrofele de anul trecut, isi revine incet-incet, iar problemele cu somajul nu par sa apara prea curand.

Locul 3: China. Cu toate ca rata somajului este mica in China, doar intre 30-39% dintre chinezi chiar lucreaza in regim full time la un angajator. Restul sunt prinsi in joburi de subzistenta.

Locul 2: Belarus. Foarte multi cetateni au joburi part-time si se afla in situatie de sub-angajabilitate.

Locul 1: Austria. Una dintre cele mai prospere tari din Europa si unde nivelul redus al somajului chiar indica o economie functionala.

UPA Solutions
Actualizat la: 22.03.2017

Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de maternitate & ...
SW Developer
  • Masa oferita gratuit
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

Kaufland Romania
SW Developer