9 tari unde somajul NU exista

Miercuri, 2 Mai 2012 0 comentarii 816 vizualizari

Mai 2012

Firma de consultanta si sondare a opiniei publice Gallup a publicat recent un raport asupra somajului din 148 de tari. Doar in 9 state din lume rata somajului este mai mica de 5%.

Majoritatea tarilor cu un nivel redus al somajului se afla in Asia, dar sunt si cateva tari europene in lista Gallup.

"Somajul sub 5% este considerat de anumiti economisti ca fiind non-somaj. Practic, toata lumea are un serviciu in acest tari, iar cine nu are iti poate gasi rapid", scrie site-ul 24/7 Wall St.

Potrivit analistilor economici, doar cateva din cele 9 tari sunt economii sanatoase, cu o clasa de mijloc dezvoltata si prospera. In restul, absenta somajului se explica prin slujbele temporare date de stat sau prin numarul mare de angajati in agricultura de subzistenta.

Locul 9: Vietnam. Economia este dominata inca de sectorul de stat, iar nivelul redus al somajului se explica prin ponderea mare de joburi in agricultura.

Locul 8: Ucraina. Foarte multi cetateni din Ucraina au doar joburi part-time sau se afla in economia de subzistenta.

Locul 7: Thailanda. Investitiile redirectionate dinspre China si nivelul ridicat al exporturilor au dus somajul din Thailanda sub 2%.

Locul 6: Taiwan. Exporturile taiwaneze au facut ca tara asiatica sa nu se mai confrunte cu problema somajului inca din anii 1950.

Locul 5: Muntenegru. Cel mai important sector al economiei din aceasta tara este industria aluminiului, care reprezinta 40% din PIB.

Locul 4: Japonia. Economia japoneza, lovita serios de catastrofele de anul trecut, isi revine incet-incet, iar problemele cu somajul nu par sa apara prea curand.

Locul 3: China. Cu toate ca rata somajului este mica in China, doar intre 30-39% dintre chinezi chiar lucreaza in regim full time la un angajator. Restul sunt prinsi in joburi de subzistenta.

Locul 2: Belarus. Foarte multi cetateni au joburi part-time si se afla in situatie de sub-angajabilitate.

Locul 1: Austria. Una dintre cele mai prospere tari din Europa si unde nivelul redus al somajului chiar indica o economie functionala.

Electronic Arts Romania

Holzindustrie Schweighofer ...
Manipulant

RCS&RDS

luca004

Buna ziua! Am aplicat pe un site de recrutari pe postul de tehnician fibra optica. In 3 zile am ...

Macatumba

Confirm parerile exprimate in comentariile referitoare la neseriozitatea departamentului de ...

Meridian Grup

Aspiriko

Trainingul cum au zis si ceilalti dureaza 1 luna si este format din niste etape care nu au legatura ...

Salonpro SRL

vanzari

Am vazut ca au post liber economist, eram tentat sa aplic dar citind despre aceasta firma m-am ...

Gurucad SRL

popescua

Nu sunt TRANSPARENTI. Te cheama la interviu si te pun sa semnezi documente de ...

Agent vanzari
Meridian Grup
Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]