A scris in CV: "Sunt un geniu, veniti la mine acasa pentru interviul de angajare"

Joi, 12 Iulie 2012 0 comentarii 561 vizualizari

12 iulie 2012

Daca vrei sa ai sanse la angajare, trebuie sa-ti faci un CV care sa atraga atentia recrutorilor. Nu incerca, insa, metodele de mai jos.

Managerii de recrutare au intalnit fraze cel putin bizare in CV-urile candidatilor pentru un job, potrivit unui studiu realizat de CareerBuilder.com.

Unul dintre candidati isi anunta genialitatea in CV si scrie ca nu este dispus sa faca interviul de angajare decat la el in apartament. Un altul se lauda ca vorbeste cursiv limba "antarticana" si ar fi omul perfect pentru un job in Antarctica.

Studiul a fost derulat in lunile mai-iunie in randul a 2.300 de manageri. Printre cele mai aberante CV-uri citite de angajatori in acest an se numara si urmatoarele:

1. Candidatul a scris in CV ca este un geniu si ii invita pe managerii de recrutare sa faca interviul de angajare la el in apartament;

2. O candidata a descris in scrisoarea de intentie cat de greu se descurca familia ei cu saracia;

3. Un manager si-a trecut la rubrica "experienta" in CV activitatea de "vanator de crocodili";

4. Un candidat a mentionat intre abilitatile de limbi straine si cunoasterea limbii "antarticane", care s-ar vorbi chipurile in Antarctica;

5. O tanara a desenat iepuri roz langa fiecare paragraf important al CV-ului;

6. Un candidat si-a definit foarte clar obiectivul in cariera: "Sa fac lovele";

7. Un altul a scris gresit "sunt atrent la deetalii" si a incurcat si numele companiei angajatoare;

Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 04.12.2016

Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>