Actionarii Barclays se revolta impotriva bonusurilor exagerate

Miercuri, 11 Aprilie 2012 0 comentarii 641 vizualizari

Aprilie 2012

Banca britanica Barclays se pregateste de proteste din partea actionarillor privind pachetul de compensatie financiara acordat directorului general, Bob Diamond, in valoare totala de 17 milioane lire sterline (aproximativ 21 milioane euro), potrivit The Guardian, citat de Mediafax.

Companiile de asigurari Standard Life si Aviva si fondul de pensii, economii si asigurari de viata Scottish Widows se pregatesc sa voteze impotriva pachetului de compensatii financiare si prelungirii mandatului presedintelui comisiei care stabileste remuneratia angajatilor, la adunarea anuala a actionarilor Barclays din 27 aprilie.

Americanul Bob Diamond, aflat la conducerea Barclays, este unul dintre cei mai bine platiti bancheri din Marea Britanie.

Actionarii sunt nemultumiti mai ales de pachetul de "egalizare fiscala" de 5,7 milioane lire (7 milioane euro) prin care banca vrea sa-l despagubeasca pe Diamond pentru cresterea costurilor fiscale odata cu relocarea din SUA in Marea Britanie.

Desi compensatia financiara a directorului general a fost mentionata si in raportul anual al bancii, actionarii au fost "siderati" luna trecuta, cand banca le-a transmis in detaliu raportul privind remuneratiile pregatite.

Diamond ar trebui sa primeasca totodata pachete de actiuni care ar putea valora pana la 6,75 milioane lire (8,2 milioane euro) peste trei ani, cand vor putea fi tranzactionate.

Bonusul de performanta aferent afacerilor din 2011 ar putea adauga inca 2,35 milioane lire la compensatia lui Diamond.

Cei trei actionari au o participatie cumulata de peste 10% din actiunile Barclays, care ar putea fi considerata suficient de importanta pentru a determina banca sa reevalueze remuneratia, dupa ce s-a opus de mai multe ori apelurilor pentru reducerea compensatiilor acordate directorilor.

Salariile bancherilor au devenit un subiect sensibil in Marea Britanie in urma crizei financiare din 2008-2009, cand guvernul de la Londra a intervenit cu zeci de miliarde de lire din bani publici pentru salvarea mai multor institutii de credit de la colaps.

Barclays a avut mai multe intalniri cu actionarii, incercand sa-i convinga ca trebuie sa mentina nu nivel adecvat de remunerare pentru a pastra angajatii de valoare.

Contactati de The Guardian, reprezentantii bancii nu au raspuns solicitarilor pentru comentarii.

Ericsson Romania
Actualizat la: 08.12.2016
BearingPoint SRL
Actualizat la: 06.01.2017

Provident Financial Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Concediu de maternitate & ...
Analyst
WNS Global Services
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern
Gameloft Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Testing Engineer

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]