Actionarii Barclays se revolta impotriva bonusurilor exagerate

Miercuri, 11 Aprilie 2012 0 comentarii 619 vizualizari

Aprilie 2012

Banca britanica Barclays se pregateste de proteste din partea actionarillor privind pachetul de compensatie financiara acordat directorului general, Bob Diamond, in valoare totala de 17 milioane lire sterline (aproximativ 21 milioane euro), potrivit The Guardian, citat de Mediafax.

Companiile de asigurari Standard Life si Aviva si fondul de pensii, economii si asigurari de viata Scottish Widows se pregatesc sa voteze impotriva pachetului de compensatii financiare si prelungirii mandatului presedintelui comisiei care stabileste remuneratia angajatilor, la adunarea anuala a actionarilor Barclays din 27 aprilie.

Americanul Bob Diamond, aflat la conducerea Barclays, este unul dintre cei mai bine platiti bancheri din Marea Britanie.

Actionarii sunt nemultumiti mai ales de pachetul de "egalizare fiscala" de 5,7 milioane lire (7 milioane euro) prin care banca vrea sa-l despagubeasca pe Diamond pentru cresterea costurilor fiscale odata cu relocarea din SUA in Marea Britanie.

Desi compensatia financiara a directorului general a fost mentionata si in raportul anual al bancii, actionarii au fost "siderati" luna trecuta, cand banca le-a transmis in detaliu raportul privind remuneratiile pregatite.

Diamond ar trebui sa primeasca totodata pachete de actiuni care ar putea valora pana la 6,75 milioane lire (8,2 milioane euro) peste trei ani, cand vor putea fi tranzactionate.

Bonusul de performanta aferent afacerilor din 2011 ar putea adauga inca 2,35 milioane lire la compensatia lui Diamond.

Cei trei actionari au o participatie cumulata de peste 10% din actiunile Barclays, care ar putea fi considerata suficient de importanta pentru a determina banca sa reevalueze remuneratia, dupa ce s-a opus de mai multe ori apelurilor pentru reducerea compensatiilor acordate directorilor.

Salariile bancherilor au devenit un subiect sensibil in Marea Britanie in urma crizei financiare din 2008-2009, cand guvernul de la Londra a intervenit cu zeci de miliarde de lire din bani publici pentru salvarea mai multor institutii de credit de la colaps.

Barclays a avut mai multe intalniri cu actionarii, incercand sa-i convinga ca trebuie sa mentina nu nivel adecvat de remunerare pentru a pastra angajatii de valoare.

Contactati de The Guardian, reprezentantii bancii nu au raspuns solicitarilor pentru comentarii.

ALTEN Romania
Actualizat la: 15.11.2016
Veo Worldwide Services (VEO ...
Iasi
Actualizat la: 08.12.2016
The KPI institute
Sibiu
Actualizat la: 25.11.2016
NN Asigurari de Viata
Botosani
Actualizat la: 09.09.2016
BCR - Banca Comerciala Romana ...
Actualizat la: 24.11.2016

Competence Call Center - CCC