Adaptarea strategiilor de HR într-un mediu mixt

Joi, 8 Septembrie 2016 0 comentarii 374 vizualizari

În prezent, dezvoltarea companiilor se realizează într-un mediu complex, iar acesta implică  procese de schimbare pe termen lung. Sunt necesare tot mai multe schimbări majore, motiv pentru care managerii şi profesioniştii din domeniul HR se adaptează acestui mediu în continuă schimbare, coordonând  resursele organizaţiei.

Una dintre situaţiile majore cu care se confruntă specialiştii de resurse umane o reprezintă managementul generaţiilor. Generaţiile au diferite profiluri şi necesităţi, diferite valori şi experienţe, context în care managerii de HR analizează caracteristicile fiecăruia pentru a înţelege modul de gestionare a talentelor. În contextul acesta, planurile de dezvoltare şi învăţare din cadrul organizaţiei trebuie să includă o varietate de stiluri adaptate nevoilor angajaţilor.

Gestionarea diferenţelor dintre generaţii, cât şi modalitatea de abordare a acestora este tema principală a Conferinţei Signal Connect, care va avea loc pe data de 20-21 octombrie în Timişoara.

Managementul generaţiilor în contexte complexe

«Managing Diversity în Internaţional Environment », este tematică pe care Mioara Bulgaru, Global Services Manager la Hella România o va aborda. Cu o experienţă de 16 ani în domeniul HR, Mioara va prezenta ce aşteptări au viitorii angajaţi, cum le place să lucreze şi să comunice.  Poziţia actuală îi oferă o perspectivă diferită asupra HR-ilor, ţinând mereu seamă de diversitatea generaţiilor şi de modalităţile în care HR-ul poate să armonize toate aceste diferenţe.

Grigoriada Stroe, Eastern Europe HR Director la Ubisoft, activează într-un domeniu în care este necesară deopotrivă gestionarea diferenţelor de vârstă cât şi a creativităţii angajaţilor. Despre modalitatea în care se gestionează generaţiile care lucrează într-o industrie creativă şi despre  strategiile pe care le-a aplicat în acest contex, va discută în cadrul  Conferinţei Signal Connect unde va aborda subiectul  “Managing Creative Generations”.

Amalia Sterescu, gazda celei de a- IV-a editii a Conferintei  Signal Connect Timisoara

Amalia Sterescu, Executive Presence & Public Speaking Coach, are experienţă de peste 16 ani în domeniul leadership-ului. Leader şi intraprenor educat la şcoala multor corporaţii cu amprentă globală, a condus start-upuri în telecom şi IT &C în România, India sau China, ultimul rol deţinut în lumea corporatista fiind de Vice President Oracle.

Începând cu anul 2013, Amalia Sterescu a fondat Outsourcing Advisors, primul portal pentru comunitatea de outsourcing din România, un furnizor de servicii de consultantă. A fondat Public Speaking School cu obiectivul de a contribuii la educaţia  tinerei generaţii din România.

Datorită experienţei acumulate până în prezent, Amalia va fi prezenta în calitate de moderator, în cadrul celei de a IV a ediţie a Conferinţei Signal Connect, facilitând astfel relaţia dintre managerii de resurse umane şi speakerii prezenţi în sală.

Conferinţa Signal Connect este susţinută de Signal Iduna, iar accesul în cadrul evenimentului estel gratuit şi se face pe baza înscrierilor pe site-ul www.signalconnect.ro.

1TEDJOB SRL
Bacau, Iasi, Galati
Actualizat la: 24.11.2016
Lugera - The People Republic
Arad
Actualizat la: 25.11.2016
UniCredit Business Integrated ...
Actualizat la: 29.09.2016

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Concediu de maternitate & ...
Axway Romania
Developer