Adaptarea strategiilor de HR într-un mediu mixt

Joi, 8 Septembrie 2016 0 comentarii 417 vizualizari

În prezent, dezvoltarea companiilor se realizează într-un mediu complex, iar acesta implică  procese de schimbare pe termen lung. Sunt necesare tot mai multe schimbări majore, motiv pentru care managerii şi profesioniştii din domeniul HR se adaptează acestui mediu în continuă schimbare, coordonând  resursele organizaţiei.

Una dintre situaţiile majore cu care se confruntă specialiştii de resurse umane o reprezintă managementul generaţiilor. Generaţiile au diferite profiluri şi necesităţi, diferite valori şi experienţe, context în care managerii de HR analizează caracteristicile fiecăruia pentru a înţelege modul de gestionare a talentelor. În contextul acesta, planurile de dezvoltare şi învăţare din cadrul organizaţiei trebuie să includă o varietate de stiluri adaptate nevoilor angajaţilor.

Gestionarea diferenţelor dintre generaţii, cât şi modalitatea de abordare a acestora este tema principală a Conferinţei Signal Connect, care va avea loc pe data de 20-21 octombrie în Timişoara.

Managementul generaţiilor în contexte complexe

«Managing Diversity în Internaţional Environment », este tematică pe care Mioara Bulgaru, Global Services Manager la Hella România o va aborda. Cu o experienţă de 16 ani în domeniul HR, Mioara va prezenta ce aşteptări au viitorii angajaţi, cum le place să lucreze şi să comunice.  Poziţia actuală îi oferă o perspectivă diferită asupra HR-ilor, ţinând mereu seamă de diversitatea generaţiilor şi de modalităţile în care HR-ul poate să armonize toate aceste diferenţe.

Grigoriada Stroe, Eastern Europe HR Director la Ubisoft, activează într-un domeniu în care este necesară deopotrivă gestionarea diferenţelor de vârstă cât şi a creativităţii angajaţilor. Despre modalitatea în care se gestionează generaţiile care lucrează într-o industrie creativă şi despre  strategiile pe care le-a aplicat în acest contex, va discută în cadrul  Conferinţei Signal Connect unde va aborda subiectul  “Managing Creative Generations”.

Amalia Sterescu, gazda celei de a- IV-a editii a Conferintei  Signal Connect Timisoara

Amalia Sterescu, Executive Presence & Public Speaking Coach, are experienţă de peste 16 ani în domeniul leadership-ului. Leader şi intraprenor educat la şcoala multor corporaţii cu amprentă globală, a condus start-upuri în telecom şi IT &C în România, India sau China, ultimul rol deţinut în lumea corporatista fiind de Vice President Oracle.

Începând cu anul 2013, Amalia Sterescu a fondat Outsourcing Advisors, primul portal pentru comunitatea de outsourcing din România, un furnizor de servicii de consultantă. A fondat Public Speaking School cu obiectivul de a contribuii la educaţia  tinerei generaţii din România.

Datorită experienţei acumulate până în prezent, Amalia va fi prezenta în calitate de moderator, în cadrul celei de a IV a ediţie a Conferinţei Signal Connect, facilitând astfel relaţia dintre managerii de resurse umane şi speakerii prezenţi în sală.

Conferinţa Signal Connect este susţinută de Signal Iduna, iar accesul în cadrul evenimentului estel gratuit şi se face pe baza înscrierilor pe site-ul www.signalconnect.ro.

Evolve
Actualizat la: 04.01.2017
OTP Advisors SRL
Botosani
Actualizat la: 13.12.2016
Veo Worldwide Services (VEO ...
BUCURESTI, Iasi

Ericsson Romania
Intern

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania
Analist cumparari
ALTEN Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]