Ai nevoie de relatii ca sa te angajezi la aceste 10 multinationale

Marti, 9 Octombrie 2012 0 comentarii 830 vizualizari

9 octombrie 2012

In epoca retelelor de socializare, nimic nu se mai poate face fara networking. Contactele si recomandarile profesionale sunt unul dintre criteriile cele mai importante in decizia de recrutare.

Din ce in ce mai multi angajatori de top prefera sa-si recruteze specialistii prin reteaua de contacte profesionale LinkedIn.

Numarul de joburi publicate pe LinkedIn de multinationalele care activeaza pe piata romaneasca este in crestere. De regula, aici sunt postate anumite pozitii mai speciale sau care au legatura cu mediul online.

De asemenea, pe LinkedIn este important portofoliul de contacte pe care il are fiecare candidat si cine sunt oamenii care il recomanda.

Cele mai multe anunturi de angajare din Romania postate pe LinkedIn ii apartin firmei IT de aplicatii de design Adobe. Compania cauta, intre altele, Senior Software Engineer, Quality Engineer, Computer Scientist, Software Developer.

Si producatorul american Emerson are acelasi numar de joburi disponibile; posturile sunt variate: Operations Manager, Materiials Manager, IT Server Operator etc.

Orange angajeaza Supply Chain IS Developer, Technical Services Manager, Release Manager etc, Google recruteaza Head of Enterprise S-E Europe, iar Microsoft cauta Outlook Support pentru mai multe limbi. Fac recrutari pe reteaua de socializare si Vodafone, SAP, HP, Cameron, P&G.

Joburile de pe LinkedIn vizeaza orasele Bucuresti (34), Iasi (4), Cluj-Napoca si Timisoara (2). VEZI toate posturile scoase la concurs pe LinkedIn aici.

Top anunturi de recrutare pe LinkedIn

Adobe - 23

Emerson - 23

Continental Automotive -10

Frescale Semiconductor - 7

Orange Romania - 6

Microsoft - 5

Altele: Honeywell (4), Ubisoft (4), Microchip Technology (4), Dell (3)

Assystem Romania

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst

Accenture Romania

inamaria

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>