Am fost la interviuri, mi s-a promis un raspuns dar acesta nu a mai venit.

Marti, 4 Martie 2014 16 comentarii 6858 vizualizari

Sursa foto: www.mfgjobs.com

Vi s-a intamplat sa fi fost intr-un proces de recrutare, poate chiar unul promitator, insa sa nu aveti un raspuns final pana la urma?

Nu am putea spune ca a nu primi un raspuns sau un feedback in urma interviurilor este ceva la moda, s-a intamplat si in trecut, se intampla si in prezent si din pacate se va intampla si in viitor.

Sunt foarte multi angajatori care nu obisnuiesc sa dea un raspuns tuturor candidatilor in urma interviurilor pe care acestia din urma le-au avut, iar motivele pot fi numeroase (evident situatia se intampla atunci cand candidatii nu sunt acceptati):

- A da un raspuns final nu este in politica companiei. Greu de imaginat, dar acest lucru se intampla si din pacate, consideram noi, nu are efecte pozitive pe termen mediu si lung asupra brand-ului companiei respective

- Recrutorii nu gasesc un raspuns potrivit pentru a-l da unui candidat respins. De exemplu, foarte putini angajatori spun lucrurilor pe nume cand resping un candidat pe motive salariale (salariul cerut nu se incadreaza in buget)

- Recruitorii nu primesc in timp util un raspuns din partea managerilor sau a tertelor persoane cu care candidatul a mai avut interviuri, astfel ca nu vor ajunge niciodata sa dea un raspuns celor respinsi

- Angajatorii pur si simplu uita sa mai dea un raspuns final sau un feedback. Da, se intampla.

Consideram ca este important ca fiecare dintre noi, cei care isi aloca timp si resurse pentru a onora o invitatie la interviu, sa primeasca si un raspuns, fie el si unul general.

De asemenea, consideram ca unul din pasii importanti pentru ca acest lucru sa se intample, este ca impreuna cu angajatorul sa se stabileasca o data (zi/ora) cand o decizie va fi luata si comunicata.

Dar evident angajatorul poate totusi sa nu revina cu un raspuns (desi promis). Anumiti specialisti in resurse umane ne sfatuiesc ca nu este indicat ca cei intervievati sa revina si sa insiste pentru un raspuns. Alti specialisti din contra, recomanda comunicarea.

Am dori sa stim experianta voastra. Ati primit intodeauna feedback in urma interviurilor pe care le-ati avut (este bine de mentionat si firma)? Cum ati procedat cand nu ati avut un raspuns?

Comentarii
moneymachine Marti, 4 Martie 2014
Cred ca in 80 la suta din cazuri banii sunt motivul pentru care nu primesti un raspuns. Ca sa eviti asta intotdeauna spune ce asteptari salariale ai. E bine sa te informezi putin si sa dai un interval, lasand angajatorului decizia finala, dar fara sa fortezi limitele. Un raspuns de genul, faceti-mi o oferta e ceea ce conduce de regula la liniste deplina, mai ales daca nu esti la nivel entry unde e bine sa lasi angajatul bucuria de ati face o oferta din suflet. Ca sa eviti asteptarea e bine sa intrebi la fiecare interviu care va fi urmatorul pas, daca nu ti se spune, si sa intrebi in cat timp poti astepta un raspuns.

Daca raspunsul nu vine in intervalul stabilit, poti intelege ca e Nu. Angajatorii "uita" sa dea un raspuns din orgoliu, nu se coboara la nivelul candidatului, sau candidatul nu a indeplinit toate criteriile de ochi frumosi, din pacate e o cauza prea frecventa atat de frecventa in cazul amatorilor ce angajeaza pe baza de afinitate: "candidatul sa semene cu mine"; sau nu dau un raspuns din indiferenta, sa nu uitam ca cel mai adesea recruiterii, si sefii lor, sunt angajati si pot fi obositi, nemotivati sau nepregatiti pentru activitatea asta.
ioana Miercuri, 5 Martie 2014
daca ma duc la un interviu si conversatia se termina cu "va sunam noi" e clar ca e nu, iar daca persoana care tine interviul e mai tanara decat mine, eu fiind absolventa de facultate mi-e si mai clar de ce se petrec interviurile in halul in care se petrec.
majoritatea nu sunt in stare sa-ti spuna nimic concret la primul interviu nici ce trebuie sa faci, nici ce proiect, nici daca ai de munca in echipa sau singur, nici programul in 50% din cazuri, iar ca salariu iti baga replica cu e confidential.

in afara langa post se specifica si un interval salarial care il ofera, pentru ca oamenii se duc la munca pentru bani nu pentru cai verzi pe pereti, cine spune ca se duce doar din pasiune e ipocrit, sa faca voluntariat daca e asa, sau prea bogat dar aia sunt prea putini.

e lipsa de bun simt sa chemi un om la 2-3 interviuri ca la sfarsit sa-i oferi 1000 ron dpmdv.
miruna Miercuri, 5 Martie 2014
cat adevar spuneti. Intr-adevar asa se intampla la interviuri...
TheOne Miercuri, 5 Martie 2014
Nu am primit intotdeauna feedback, si a trebuit sa le dau eu mesaj, ca sa primesc un raspuns. Este lipsa de profesionalism, deoarece acel feedback te poate ajuta mai departe sa devii mai bun.

@ioana

Modul de gandire pe care il ai in legatura cu munca, nu l-as recomanda nimanui. Ideal este sa faci ceea ce te pasioneaza, ceea ce iti place ca sa poti sa fii bun, sa faci performanta, si in cele din urma vei fi remunerata (sau asa ar trebui) pe masura.
richtig Miercuri, 5 Martie 2014
La unii chiar daca le scrii inapoi nu iti mai zic nimic. Stai la cheremu lor. Va dati seama ca nu putem schimba nimic nu? :(
Ioana Luni, 10 Martie 2014
Pentru ca isi permit sa nu dea feedback in urma interviurilor. D-aia se intampla toate asta. Prea ii lasam....
junior Duminica, 23 Martie 2014
firmele neserioase nu dau feedback. punct.
Mara Luni, 24 Martie 2014
Am fost la doua interviuri in BRD pentru pozitii de middle management (avand multi ani de experienta in spate, in multinationale). Desi la unul dintre ele am dat si test scris, desi am revenit pe email asupra recrutatorilor pentru un raspuns ferm, nu am primit niciodata un raspuns scris de incheiere a procesului de recrutare. Este trist ca aceasta se petrece in cadrul unei companii cu un departament de RH stofos, cu oameni formati se spune la standarde de corporatie internationala. Companiile de aceste gemn nu sunt oare constienta ca traim in epoca digitala, in care si candidatul isi poate face auzita vocea prin intermendiul formurilor de discutii de acest gen?
tky Luni, 24 Martie 2014
2 ex : honeywell si philip morris
90% Luni, 24 Martie 2014
cred ca de fapt mult peste 50% dintre firme fac la fel... asa cum zicea si Ioana pentru ca isi permit... si la urma urmei daca iti da si feedback ca nu te-ai potrivit, nu sta nimeni sa iti explice ce si cum..
list Sambata, 29 Martie 2014

am fost si eu la un interviu la Banca Transilvania SV si desi mi s-a promis un raspuns, nu l-am prmit nici dupa 1 an.Mai mult , desi am rugat ca prezenta mea la interviu sa fie confidentiala (lucrez la o banca concurenta), acest lucru nu s-a intamplat.Imipare bine ca nu am fost selectata , nu mi-as dori sa am ca sef o astfel de persoana aroganta care nici macar nu stie sa respecte o clauza de confidentialitate , imi imaginez cate alte defecte are , si se pretinde a fi cea mai capabila persoana din BT Suceava .Halal!

Dan Luni, 31 Martie 2014
pai la majoritatea a fost un raspuns "sigur" , care oricum il stiam inainte sa plec de acasa...."va sunam noi" ....bine ca n-au mai sunat .
recrutorii in cele mai multe cazuri , au avut alte meserii "anterior": frizer , cofetar sau vanzator de bilete....
politica de confidentialitate lipseste. cica sunt intrebat unde am mai lucrat ianinte....pai ce treaba ai nude am lucrat , ideea e ca sunt aici , si sunt pregatit . daca ai nevoie de referinte , le poti cere...dar nu asa. in plus cica sa nu mai spun nimanui unde am fost si la ce am fost chemat...tampenia este mare rau...oricum informatia este pe net...dar aca atat poate femeia sau omul de acolo .....
Elena Marti, 1 Aprilie 2014
Raspuns la intrebare DA, in proportie de95%!Consider ca acele firme nu respecta oamenii, dar si sa mai lucrezi pentru ei!Din pacate la noi in tara se intampla deoarece nu ne respectam!
Kara Duminica, 6 Aprilie 2014
Bun articol, pus punctul pe "i", asta e realitatea din pacate.
Irina Marti, 8 Aprilie 2014
Va zic ca un recrutor cam stie raspunsul chiar de la primul interviu. Ar trebui sa-l zica de atunci.
Simona Miercuri, 26 Noiembrie 2014
In urma unei aplicatii la un job am fost sunata de cineva de la o firma de recrutare. Am dat un interviu telefonic, cateva teste in urma carora am fost acceptata la un interviu cu firma angajatoare. Din punctul meu de vedere interviul a decurs bine dar nu am mai primit nici un raspuns. Au trecut 6 zile de atunci. E oare ok sa sun la firma de recrutare sa cer informatii sau sa mai astept?

Piraeus Bank Romania

TATA Technologies Romania
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
Accounts Payable

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

EnergoBit Group SA

Gazka

Altii care nu stiu ce inseamna notiunea feedback dupa un interviu. Degeaba ai un interviu ok, cu ...

Xoomworks Development RO

Gazka

Subscriu la ce s-a mentionat mai sus. Am avut interviul pt. o pozitie de Business Analyst. ...

Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania
Consilier clienti
Mozipo
AP Process Specialist
Office Depot

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]