Angajatii romani sunt dusi cu zaharelul de patroni. Uite bonusul, nu e bonusul!

Luni, 12 Noiembrie 2012 3 comentarii 567 vizualizari

12 noiembrie 2012

Angajatii romani sunt ademeniti cu bonusuri substantiale la inceput de an, dar realitatea de la sfarsitul anului arata altceva.

Firmele isi "momesc" angajatii cu perspectiva unor bonusuri grase, care pot sa ajunga la valoarea a 4 salarii lunare pe an, dar in realitate le acorda sume mult mai mici, pe motiv ca nu si-au atins targetul de performanta.

De exemplu, in retail si in industria bunurilor de larg consum, companiile si-au planificat bonusuri in valoare de 29% din venitul anual garantat, insa au platit efectiv doar 7%.

Situatia este similara in cazul industriei auto, unde au fost bugetate bonusuri in valoare de 19% si au fost acordate doar 4 procente sau in servicii financiare, unde diferenta dintre bonusurile promise si cele platite este de la 22% la 5%.

Promisiunile sunt incalcate si in cazul firmelor de IT - de la 14% prognozat pentru 2012 la 4% realizat.

Diferenta dintre bonusul promis si cel platit efectiv se explica adesea prin stabilirea unor targeturi de performanta greu de atins sau prin evaluarile de performanta subiective.

In anul 2012, doar 66% dintre companii au acordat bonusuri variabile, mult sub procentajele din anii 2008-2010, cand 87% dintre firme aveau prevazute prime de performanta.

Bonusul variabil a coborat in 2012 la 5% din totalul pachetului salarial, de la 20% cat era inainte de criza economica. Datele provin din cel mai recent studiu salarial realizat de PwC Romania.

Diferenta dintre bonusul promis si cel platit

FMCG si retail - de la 29% la 7%

Industria auto - de la 19% la 4%

Servicii financiare - de la 22% la 5%

Farmaceutice - de la 24% la 14%

IT - de la 14% la 4%

Call-center - de la 6% la 2%

Comentarii
Anne Luni, 12 Noiembrie 2012
o da, asa e. iti zice una, ajungi sa primesti alta, asta in cazul in care ajungi sa primesti ceva.

btw, e cineva care primeste ceva de Craciun? :)
Eric Miercuri, 14 Noiembrie 2012
prime de craciun? funny :) nothing
Mara Joi, 15 Noiembrie 2012
la corporatiile astea mai mari ce se dau, in rest se stranga cureaua mai peste tot

Elektrobit Automotive

• Tichete cadou
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Concediu de maternitate & ...
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>