Angajatii romani sunt dusi cu zaharelul de patroni. Uite bonusul, nu e bonusul!

Luni, 12 Noiembrie 2012 3 comentarii 598 vizualizari

12 noiembrie 2012

Angajatii romani sunt ademeniti cu bonusuri substantiale la inceput de an, dar realitatea de la sfarsitul anului arata altceva.

Firmele isi "momesc" angajatii cu perspectiva unor bonusuri grase, care pot sa ajunga la valoarea a 4 salarii lunare pe an, dar in realitate le acorda sume mult mai mici, pe motiv ca nu si-au atins targetul de performanta.

De exemplu, in retail si in industria bunurilor de larg consum, companiile si-au planificat bonusuri in valoare de 29% din venitul anual garantat, insa au platit efectiv doar 7%.

Situatia este similara in cazul industriei auto, unde au fost bugetate bonusuri in valoare de 19% si au fost acordate doar 4 procente sau in servicii financiare, unde diferenta dintre bonusurile promise si cele platite este de la 22% la 5%.

Promisiunile sunt incalcate si in cazul firmelor de IT - de la 14% prognozat pentru 2012 la 4% realizat.

Diferenta dintre bonusul promis si cel platit efectiv se explica adesea prin stabilirea unor targeturi de performanta greu de atins sau prin evaluarile de performanta subiective.

In anul 2012, doar 66% dintre companii au acordat bonusuri variabile, mult sub procentajele din anii 2008-2010, cand 87% dintre firme aveau prevazute prime de performanta.

Bonusul variabil a coborat in 2012 la 5% din totalul pachetului salarial, de la 20% cat era inainte de criza economica. Datele provin din cel mai recent studiu salarial realizat de PwC Romania.

Diferenta dintre bonusul promis si cel platit

FMCG si retail - de la 29% la 7%

Industria auto - de la 19% la 4%

Servicii financiare - de la 22% la 5%

Farmaceutice - de la 24% la 14%

IT - de la 14% la 4%

Call-center - de la 6% la 2%

Comentarii
Anne Luni, 12 Noiembrie 2012
o da, asa e. iti zice una, ajungi sa primesti alta, asta in cazul in care ajungi sa primesti ceva.

btw, e cineva care primeste ceva de Craciun? :)
Eric Miercuri, 14 Noiembrie 2012
prime de craciun? funny :) nothing
Mara Joi, 15 Noiembrie 2012
la corporatiile astea mai mari ce se dau, in rest se stranga cureaua mai peste tot

UPC Romania
Actualizat la: 17.02.2017
Team Extension
Actualizat la: 12.12.2016

TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]