Angajatii romani sunt dusi cu zaharelul de patroni. Uite bonusul, nu e bonusul!

Luni, 12 Noiembrie 2012 3 comentarii 591 vizualizari

12 noiembrie 2012

Angajatii romani sunt ademeniti cu bonusuri substantiale la inceput de an, dar realitatea de la sfarsitul anului arata altceva.

Firmele isi "momesc" angajatii cu perspectiva unor bonusuri grase, care pot sa ajunga la valoarea a 4 salarii lunare pe an, dar in realitate le acorda sume mult mai mici, pe motiv ca nu si-au atins targetul de performanta.

De exemplu, in retail si in industria bunurilor de larg consum, companiile si-au planificat bonusuri in valoare de 29% din venitul anual garantat, insa au platit efectiv doar 7%.

Situatia este similara in cazul industriei auto, unde au fost bugetate bonusuri in valoare de 19% si au fost acordate doar 4 procente sau in servicii financiare, unde diferenta dintre bonusurile promise si cele platite este de la 22% la 5%.

Promisiunile sunt incalcate si in cazul firmelor de IT - de la 14% prognozat pentru 2012 la 4% realizat.

Diferenta dintre bonusul promis si cel platit efectiv se explica adesea prin stabilirea unor targeturi de performanta greu de atins sau prin evaluarile de performanta subiective.

In anul 2012, doar 66% dintre companii au acordat bonusuri variabile, mult sub procentajele din anii 2008-2010, cand 87% dintre firme aveau prevazute prime de performanta.

Bonusul variabil a coborat in 2012 la 5% din totalul pachetului salarial, de la 20% cat era inainte de criza economica. Datele provin din cel mai recent studiu salarial realizat de PwC Romania.

Diferenta dintre bonusul promis si cel platit

FMCG si retail - de la 29% la 7%

Industria auto - de la 19% la 4%

Servicii financiare - de la 22% la 5%

Farmaceutice - de la 24% la 14%

IT - de la 14% la 4%

Call-center - de la 6% la 2%

Comentarii
Anne Luni, 12 Noiembrie 2012
o da, asa e. iti zice una, ajungi sa primesti alta, asta in cazul in care ajungi sa primesti ceva.

btw, e cineva care primeste ceva de Craciun? :)
Eric Miercuri, 14 Noiembrie 2012
prime de craciun? funny :) nothing
Mara Joi, 15 Noiembrie 2012
la corporatiile astea mai mari ce se dau, in rest se stranga cureaua mai peste tot

The KPI institute

Tezaur Investment Group
Ofiter amanet

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Tremend Software Consulting

Dante

Lucrez la Tremend de un an si chiar nu a fost vreodata vreo problema daca am ajuns mai tarziu. ...

dr_agos

Buna ziua, As dori sa stiu care este mediul de lucru din sediul central Lidl... ma intereseaza de ...

Metrorex SA

bostan

Vreau sa depun CV la Metrorex dar este imposibil cum sa fac ?

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]