Angajarile vor fi reduse pana in luna septembrie: Ce sectoare au anuntat concedieri?

Sambata, 30 Iulie 2016 0 comentarii 502 vizualizari

Sefii companiilor din sectorul de comert estimeaza concedieri, in timp ce directorii firmelor din celelalte sectoare se asteapta la o crestere a activitatii in majoritatea sectoarele economice in perioada iulie-septembrie si la o stabilitate a numarului de salariati in cele mai multe domenii.

Datele arata o schimbare de tendinta fata de raportul anterior privind tendintele economice, publicat la finalul lunii iunie, care indica o crestere a activitatii in toate sectoarele pentru perioada iunie-august si noi angajari in aproape totate sectoarele, conform News.ro

Sectorul constructiilor, cele mai mari asteptari in ceea ce priveste cresterea activitatii

Cea mai mare crestere a activitatii, in intervalul iulie-septembrie, este asteptata in constructii, cu un sold conjuctural de +21%, comparativ cu 26% in intervalul anterior. Soldul conjunctural reflecta diferenta dintre asteptarile pozitive si cele negative exprimate de catre managerii chestionati. Un sold pozitiv reflecta un numar mai mare de companii care au asteptari de crestere a activitatii sau a comenzilor, in timp ce un sold conjunctural negativ reflecta asteptari de scadere a activitatii in sectorul analizat.

De asemenea, in comert, managerii se asteapta la o crestere importanta a activitatii, cu un sold conjuctural de +16%, iar in servicii soldul este de +15%. In schimb, managerii au asteptari ceva mai moderate in privinta activitatii din industria de prelucrare, cu un sold conjunctural de +8%, insa exista diferente mari intre sectoarele industriale.

"Pentru activitatea de fabricare a altor produse din minerale nemetalice se va inregistra tendinta de crestere (sold conjunctural +31%), in timp ce pentru fabricarea produselor farmaceutice de baza si a preparatelor farmaceutice, tendinta va fi de scadere (sold conjunctural -24%)", se arata in raportul INS.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Actualizat la: 15.11.2016
PriceWaterHouseCoopers Romania
Actualizat la: 09.11.2016
PTC
Actualizat la: 15.11.2016
Actualizat la: 14.11.2016
British American Tobacco ...
Actualizat la: 10.11.2016

• Asigurare de viata
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Asigurare de viata
  • Concediu de maternitate & ...
Senior Analyst

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

KFC Romania

Hannah

Care este salariul la programul de 4 ore in Bucuresti??????

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>