Angajatii care ar putea fi scutiti de plata impozitului pe venit in 2016

Duminica, 3 Ianuarie 2016 0 comentarii 807 vizualizari

Angajatii din domeniul inovarii si cercetarii aplicate - cercetatori si cadre didactice universitare - ar putea fi scutiti de plata impozitului pe venit, potrivit unei initiative legislative depuse de un grup de senatori PSD, printre care Mihnea Costoiu si Ecaterina Andronescu.

Initiativa legislativa modifica Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, cerand ca din randul contribuabililor scutiti de plata impozitului pe venit sa faca parte si angajatii "care activeaza in domeniul inovarii si cercetarii aplicate'', scrie Mediafax.

Contribuabilii care vor beneficia de prevederile proiectului de lege ''trebuie sa indeplineasca conditiile legale de cercetator sau cadru didactic universitar'', putand fi angajati in institute de cercetare, universitati, centre de cercetare si dezvoltare sau societati comerciale.

Proiectul de act normativ este initiat de un grup de senatori PSD, fiind sustinuta si de parlamentari UNPR, ALDE, UDMR, plus trei liberali. Mai multi dintre semnatarii proiectului de lege sunt cadre didactice universitare - cum ar fi Mihnea Costoiu sau Ecaterina Andronescu.

Proiectul de lege defineste cercetarea aplicata ca ''activitate orientata spre largirea cunostiintelor si spre utilizarea de cunostiinte noi in crearea de noi procese, produse si servicii si in imbunatatirea lor''.

Initiatorii sustin, in expunerea de motive, ca Romania cheltuie pentru cercetare si dezvoltare, pe cap de locuitor, de aproape 20 de ori mai putin decat media europeana, fiind pe ultimul loc in UE in privinta ponderii cheltuielilor din PIB alocate acestui domeniu.

Semnatarii invoca faptul ca Noul Cod Fiscal scuteste de la plata impozitului pe venit ''persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor, ca urmare a desfasurarii activitatii de creare de programe pentru calculator'', categorie carora ar trebui sa i se alature cei din cercetare.

''Judecand dupa standardele internationale, dar si dupa nevoile interne, Romania nu are destui cercetatori. Numarul acestora este in scadere in ultimii ani, iar marile companii cu filiale in Romania de arata reticente in privinta dezvoltarii unor centre de cercetare locala si a incadrarii activitatilor specifice ca activitati de cercetare-dezvoltare'', arata expunerea de motive. Initiativa legislativa este menita sa incurajeze cercetarea si inovarea in Romania, sa stimuleze din punct de vedere financiar si sa deschida noi oportunitati in dezvoltarea de noi centre, potrivit sursei citate.

Kimball Electronics Romania

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]