Angajatorii din Danemarca si Cehia, cei mai interesati de muncitorii romani

Marti, 17 Iulie 2012 0 comentarii 548 vizualizari

17 iulie 2012

Romanii care vor sa plece la munca in strainatate prin intermediul retelei Eures au cele mai multe oferte de angajare in momentul de fata in Danemarca, Cehia, Austria si Cipru, potrivit unui raport al Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM).

Angajatorii din Danemarca solicita medici patologi si radiologi, precum si absolventi de liceu sau facultate, promotia 2011 sau 2012, cu profil agricol, specializarile zootehnie si medicina veterinara.

Candidatii trebuie sa detina cunostinte foarte bune de limba engleza, potrivit cerintelor publicate pe site-ul ANOFM.

Pentru Republica Ceha sunt disponibile 20 posturi ca manipulant marfuri, cu un salariu intre 600 - 950 euro, plus alte bonusuri de productivitate. Solicitantii trebuie sa cunoasca limba engleza, rusa, ceha sau slovaca.

Persoanele care detin calificare de fizioterapeut, bucatar specialist, frizer sau cosmetician si au cunostinte de limba engleza sau greaca au posibilitatea de a obtine un loc de munca in Cipru, pentru un salariu cuprins intre 875 si 1600 euro pe luna.

Pentru Austria sunt disponibile 20 locuri de munca in meseria de drujbist. Angajatorul ofera un salariu de 1.300 euro net pe luna, dar solicita cunostinte de limba engleza nivel mediu spre avansat si minim 2 ani experienta in meserie.

Persoanele care au calificare si experienta de minim 5 ani in meseria de tinichigiu si detin cunostinte medii de limba engleza pot aplica pentru unul din cele 3 locuri de munca oferite de Norvegia, pentru ocupatia de reparator acoperisuri plate.

Romanii cu cunostinte de baza de limba germana pot ocupa un loc de munca, in functie de specializarea pe care o au, in Germania, in meseriile: proiectant mecanica, manager santier constructii, manager proiect, programator roboti, programator software, proiectant electrotehnica sau asistent medical generalist.

Vezi toate posturile in strainatate intermediate de ANOFM pe pagina de Internet a institutiei (vezi aici).

Automatic Data Processing - ...
Actualizat la: 13.09.2016
HR 4 ALL SRL