Angajatorii iti cer parola de la Facebook in schimbul unui job

Joi, 22 Martie 2012 0 comentarii 995 vizualizari

Martie 2012

Firmele isi permit aproape orice la interviurile de angajare, din moment de numarul candidatilor care se bat pe un singur post este foarte mare.

Unii angajatori au ajuns chiar sa ceara parola de Facebook unor candidati daca acestia vor sa ramana in cursa pentru angajare.

Justin Basset, un statistician din New York, a ramas extrem de mirat cand recrutorul i-a solicitat parola de la contul sau de Facebook pentru a intra sa verifice anumite date personale, scrie The Telegraph.com. Candidatul a refuzat sa dea aceasta informatie si a renuntat la postul respectiv.

"Este ca si cum ai cere cuiva cheile de la casa", spune un profesor de drept de la Universitatea George Washington, care considera un asemenea gest drept "violare grava a intimitatii" persoanei.

Alte firme le cer candidatilor sa se logheze la Facebook in timpul interviului de angajare, iar datele de "username" si "parola" pot fi usor aflate dupa ce candidatul a plecat de la interviu.

"Sa ceri parola cuiva la interviul de angajare este o practica dusa la extrem, dar nu mi se pare o violare a intimitatii sa-i ceri unui candidat sa-ti acorde prietenia pe Facebook, ca sa vezi toate informatiile postate de acesta", considera Chandlee Bryan, autoarea cartii "The Twitter Job Search Guide".

Foarte multi angajatori ii pun pe viitorii salariati sa semneze clauze contractuale cu sume mari de despagubire in cazul in care fac comentarii negative la adresa firmei pe Facebook.

Professional HR
Pitesti
Actualizat la: 22.11.2016
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 07.11.2016
Webhelp Romania
Ploiesti, Galati
Actualizat la: 24.11.2016
Universum Events
Actualizat la: 05.12.2016
Societe Generale European ...
Actualizat la: 09.11.2016

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go