Angajatorii isi instaleaza softuri de urmarire a activitatii pe calculator

Vineri, 25 Ianuarie 2013 5 comentarii 789 vizualizari

25 ianuarie 2013

Din ce in ce mai multe firme isi instaleaza softuri de monitorizare a activitatii pe computer, aceasta fiind cea mai eficienta metoda de supraveghere a angajatilor, potrivit specialistilor in resurse umane.

Simpla prezenta fizica in fata monitorului de calculator nu garanteaza productivitatea unui angajat.

Angajatorii au constatat ca salariatii isi pot pierde timpul pe site-uri de socializare sau pe You Tube, cu toate ca vin de la prima ora a programului si pleaca seara tarziu de la birou.

Tot mai multe firme isi doteaza sistemul IT cu un soft special care inregistreaza timpul petrecut de angajati pe fiecare site sau in fiecare aplicatie deschisa, potrivit Forbes.com.

"In acest fel, nu ne intereseaza prea mult sa stam cu ochii pe un angajat sau altul, ci ne uitam pe graficele de activitate la sfarsitul zile sau al saptamanii", spune unul dintre angajatori.

Una dintre metodele clasice de supraveghere a salariatilor era pana acum monitorizarea video sau prin sisteme de control al accesului. Potrivit legislatiei in vigoare la noi, angajatii pot fi supravegheati video, insa nu si in birourile in care isi desfasoara activitatea la locul de munca.

Angajatorii romani pot dispune supravegherea video a angajatilor, insa doar pentru indeplinirea unor obligatii legale exprese sau in temeiul unui interes legitim, cu respectarea drepturilor persoanelor angajate.

Sursa text: www.realitatea.net

Comentarii
mircea Sambata, 26 Ianuarie 2013
au voie sa iti monitorizeze activitatea calculcatorului cand esti la birou????
Denisa Marti, 29 Ianuarie 2013
Daca are rezultate si isi face treaba nu inteleg care e problema ca un angajat sa stea 30 de minute pe site-urile de socializare.Nimeni nu munceste 8-10 ore fara pauze.Din cate stiu in Franta e interzis sa urmaresti activitatea angajatului pe PC...
geo Marti, 29 Ianuarie 2013
e bine in romania uite ca au voie. si angajatu n-are de unde sa stie. cum sa-si dea el seama?
cri cri Sambata, 2 Februarie 2013
In general patronii de firme care fac asta sunt ori fosti securisti ori copii de securisti. La Free Star Ploiesti se zvonea ca au si detectiv angajat si ca asculta si telefoanele. Toti vor sclavi. Noi suntem de vina ca nu ne apucam sa lucram pentru noi si sa le tragem clapa.
Mada Luni, 4 Februarie 2013
mda..cool.asta ne mai trebuia