Angajatorul "a uitat" sa te plateasca! Afla cum iti poti recupera drepturile salariale

Joi, 21 Martie 2013 10 comentarii 2637 vizualizari

21 martie 2013

Din ce in ce mai multi angajati se confrunta cu situatia in care angajatorul nu plateste salariile la timp. Cabinetul de avocatura Leonte Oana Madalina iti ofera raspunsul la intrebarea Cum iti poti recupera drepturile salariale?

Etapa 1: Adresati-va in scris angajatorului dumneavoastra

Potrivit legislatiei in vigoare, angajatorul are obligatia sa plateasca salariile inaintea oricaror datorii. De asemenea, conform codului muncii si contractului individual de munca angajatul are dreptul de a obtine un salariu in fiecare luna. Plata salariilor se dovedeste printr-un extras de cont (in cazul virarii in cont), respectiv prin semnarea statelor de plata.

In cazul in care angajatorul a uitat sa plateasca salariile lunare, angajatul are dreptul sa intocmeasca o notificare prin care il informeaza pe angajator ca salariul sau nu a fost platit, iar daca situatia nu se schimba, angajatul il poate actiona in instanta. Specialistii in dreptul muncii va avertizeaza ca in majoritatea cazurilor angajatorii nu vor raspunde la aceste notificari.

Etapa 2: Adresati-va in scris Inspectoratului Teritorial de Munca

Angajatul care doreste sa-si recupereze drepturile salariale poate intocmi o notificare pentru a informa Inspectoratul Teritorial de Munca in legatura cu aceasta situatie. Inspectoratul este obligat sa raspunda salariatului in cel mult 30 de zile. Aceasta procedura va fi urmata de un control la angajator, iar, in cazul in care se constata faptul ca salariatul a avut dreptate, inspectoratul va indruma angajatul sa se adreseze instantei de judecata pentru a recupera salariile lunare neplatite.

Etapa 3:  Adresati-va in scris instantei de judecata

Potrivit specialistilor cererea de chemare in judecata pentru recuperarea salariilor se va face in termen de cel mult 3 ani de la data la care angajatorul ar fi trebuit sa achite aceste datorii. In cazul in care au trecut 3 ani, iar salariatul a decis ca doreste sa-si recupereze salariile restante, actiunea va fi respinsa ca prescrisa si persoana respectiva isi va pierde dreptul de a actiona in instanta.

De asemenea, este important de retinut faptul ca plata partiala a salariilor restante, nu il salveaza pe angajator de la judecata. Mai mult, angajatul poate solicita achitarea si a unei dobanzi legale pe langa salariile restante. Conform legislatiei in vigoare, salariatul poate beneficia de salariile restante precum si de dobanda legala numai in cazul unei actiuni in instanta. Aici gasiti mai multe informatii despre cum se pot recupera drepturile salariale restante.

Recuperarea drepturilor salariale in cazul in care angajatorul intra in insolventa sau faliment

In situatia in care angajatorul intra in faliment si nu acceseaza Fondul pentru plata creantelor salariale, salariatii pot dobandi calitatea de creditori privilegiati pentru a recupera sumele restante inaintea altor creditor ai firmei respective.

Comentarii
anca Duminica, 24 Martie 2013
de obicei pe la sfarsit de contract mai uita sa-ti dea ce e legal. de ex concediu neluat sau bonusuri din trecut.
ex-salariat Luni, 25 Martie 2013
Fostul angajator nu mi-a platit 5 salarii.Firma a intrat in insolventa si in 2013 a fost dizolvata .. Administratorul nu a fost tras la raspundere pentru administrare defectuoasa.Intre timp administratorul si-a vandut proprietatile , ca sa-si asigure averea. A fost sfatuit chiar de lichidator.
Am anuntat ITM-ul ,dar mi-au trimis doar un " frumos sfat" , m-au sfatuit sa dau angajatorul in judecata dupa terminarea procesului de insolventa. Ma intreb daca mai am sanse .Care sunt demersurile si cat ma costa? Exista undeva un departament pentru astfel de situatii? Cine ma poate ajuta? Va multumesc.
fost angajat Vineri, 29 Martie 2013
Eu am avut un contract de munca cu minimul pe economie si un contract pe PFA care asigura diferenta. Cum pot recupera si banii de pe PFA? pt ca pt contractul de munca am inteles pasii.?
multumesc
fosttangajat Luni, 29 Aprilie 2013
Salut,
ma aflu intr-o situatie putin cam delicata: nu am luat salariul pe ultimele 5 luni, am demisionat si nu stiu cum pot face sa imi recuperez banii. Mentionez ca pe cartea de munca aveam trecut minimul pe economie in realitate salariul era mai mare. Cum as putea sa imi recuperez banii atat cei din salariu, cat si cei pe concediu de odihna neluat?
multumesc anticipat
Ana Luni, 29 Aprilie 2013
nu ai primit nici macar ce e scris pe cartea de munca?
fosttangajat Marti, 30 Aprilie 2013
nu, deloc, nimic
Ana Marti, 30 Aprilie 2013
apeleaza la ITM, sunt obligati sa te ajute.
fosttangajat Marti, 30 Aprilie 2013
multumesc mult, acum sunt in drum spre ei
tache Marti, 30 Aprilie 2013
AOLEU!!!!! CE FIRMA E????????? DECI E DIN CE IN CE MAI DES CE SE INTAMPLA
fosttangajat Miercuri, 1 Mai 2013
una din bacau, daca vrei iti spun si numele

Hewlett Packard Enterprise
Cluj Napoca
Actualizat la: 14.02.2017
Bosch Service Solutions SRL
Actualizat la: 17.02.2017
DB Schenker Global Services ...
Actualizat la: 15.02.2017
Actualizat la: 13.02.2017

Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...

Hilti Romania

Cristugeorge

Dintre cei ce ati comentat si sunteti in continuare angajati, imi puteti spune mai multe detalii ...

Farmaceutica Remedia

nonam3

Am gasit un anunt al acestei companii plasat pe un site de anunturi si fara sa ma documentez prea ...

Bombardier Transportation

elz

R23, cred ca tu, mai sus, ai ca scop prezentarea unui ideal, nu a unei realitati. Ca fapt divers, ...

Mellon Romania

Marta22

Stie cineva cat mai e acum salariul pt consilier pe proiect bancar? Am interviu sapt viit si vreau ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Project manager
Accenture Romania
Engineer
Ixia Romania
QA Tester
Gameloft Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]