Angajatul ideal din 2013: nu comenteaza, nu are pretentii, e rezistent la stres

Joi, 3 Ianuarie 2013 7 comentarii 823 vizualizari

3 ianuarie 2012

Angajatorii romani pun conditii din ce in ce mai grele celor care vor sa aiba un job, profitand de faptul ca e tot mai greu sa-ti gasesti un loc de munca.

Angajatul ideal din 2013 este, potrivit anunturilor de angajare publicate de firmele si institutiile din Romania, cel care accepta conditii dificile de munca, un program prelungit, stres si presiune si care nu comenteaza in fata sefilor.

Un numar din ce in ce mai mare de anunturi de angajare le cer candidatilor sa fie ascultatori, flexibili (in sensul de acceptare a tuturor ordinelor venite de la sefi), sa nu aiba pretentii exagerate si sa le placa disciplina (se cauta "persoane loiale si disciplinate").

Anuntul publicat de un angajator cauta "PERSOANE DINAMICE SI DORNICE DE MUNCA, REZISTENTE LA STRES SI PROGRAM PRELUNGIT. Programul de lucru: 9 ore pe zi si 6 zile pe saptamana".

"Rezistenta la efort" nu este o conditie la angajare doar pentru muncitorii necalificati, ci si pentru ingineri, manageri, contabili, secretare, vanzatori sau functionari.

Tot mai multe firme trec in anuntul de angajare si informatia: "disponibilitate pentru lucru si sambata". Pauza de masa este redusa la doar 30 de minute in lista de conditii oferite de unii angajatori.

Un anunt de angajare pentru un post de inginer are peste 20 de cerinte pentru viitorii candidati, printre care si acestea: "Rezistenta la presiune, schimbari, ritm de lucru rapid", "Rezistenta la stres, efort intelectual prelungit", "Atentie concentrata si distributiva", Capacitate de integrare activa in climatul organizational al companiei" etc.

Angajatorii nu le ascund candidatilor ca au nevoie de "rezistenta fizica in munca sau rezistenta la munca in picioare", "rezistenta la frig si caldura", "rezistenta la efort fizic".

Angajatii romani s-au obisnuit dupa 4 ani de criza cu astfel de conditii puse de firme si isi promoveaza singuri aceste capacitati, pentru a-si creste sansele de angajare:

"Sunt disponibil la efort prelungit indiferent de conditii", "doresc angajare, disponibil pentru munca peste program", "imi doresc un job stabil, sunt rezistent la stres si la efort", spun romanii pe site-urile de anunturi.

Comentarii
marius Vineri, 4 Ianuarie 2013
jesus christ, unde am ajuns!!!!
wtf! Luni, 7 Ianuarie 2013
.....astia vor robotzi la munca,nu fiinte umane,ba din contra mai dau si un salariu de kakao,si nu e zi sa nu te ameninte ca te da afara de nu te vezi,exemplu ,,SC HOLZINDUSTRIE SCWHEIGHOFER BACO SRL"-Comanesti-Bacau,investitori straini(austrieci)ce profita ca nu ai unde sa te duci sa lucrezi,si de la o zi la alta,incet-incet ti-o pun in fund ca de!asta-i Romania!!!
clau Vineri, 11 Ianuarie 2013
O sa fie sclavie :) in cel mult 10 ani , dar ne meritam soarta ca acceptam situatia:)
andreas 007 Sambata, 12 Ianuarie 2013
acceptam sau nu acceptam. e un pic cam greu de decis mai ales ca resursele financiare nu mai sunt ca inainte de 2009. problema mare insa e la stilul de management si atitudinea celor de sus fata de restu. aici trebuie lucrat
superman Luni, 14 Ianuarie 2013
Asta e cerinta, toti angajatorii vor asta. La fel e si in Germania. Se angajeaza robotzi. Rezisti bine, nu, atunci pa, mai sunt 1000 de muncitori care asteapta in fata fabricii.
Cum e pe la nivelele superioare ? Multi care incaseaza sume frumoase pe nimic si doar pe smechereala,tupeu si amenintari, care verifica si iar verifica, nu toti, dar multi, restul la level 1, munca pana mori. Deci tot tu esti fraierul.
Care sunt efectele pe termen lung ? Pai dureri de cap, insomnii, kg in plus, si cine mai stie ce bolii....daca te imbolnavesti, atunci ai pus-o..pa. next
Ai de ales ? Greu..dar exista mereu solutii, daca poti desigur...
Ce se cauta de HR ? Oamenii tineri (dupa facultate, caci accepta orice si nu comenteaza), oameni (casatoriti) cu copii, platitor de rate..... Intrebarile sunt ascunse, dar se stiu.....
De ce unele firme se duc de rapa in timp ? Pai de asta..caci nu cauta oameni normali, ci robotzi pt volum mare in dauna calitatii uneori (mai poti gandi la nivelul de stres mare si zilnic ?) etc...o firma decade in n ani, nu de azi pe maine...iar altele traiesc pe relatii (valabil peste tot in lume)...
maya Miercuri, 16 Ianuarie 2013
am pus de acum incolo!!!!! asa o sa fie in 2013. salariile in 2013 nici sa nu ne mai gandim ca o sa se imbunatateasca. ce e mai sus e o masura luata din timp ca sa nu cumva sa mai cerem ceva, in caz ca.

H.Essers SRL
Actualizat la: 19.01.2017
ExpertMind
Iasi
Actualizat la: 23.01.2017

• Abonament la sala de fitness ...
Senior Process ...
  • Al 13-lea salariu
Manipulant

Kredyt Inkaso Investments RO SA

richter

Nu va mai umiliti lucrand pe nici 10 milioane, e penibil.O vanzatoare la butic castiga 15 milioane ...

Serious Bet (Casa Pariurilor)

zuzu11111

Saptamana viitoare sunt chemat la un interviu pentru postul "Tehnician IT_Helpdesk".Are ...

Visma Romania

Gore

Salut. Imi poate spune cineva cum se desfasoara interviurile tehnice la Visma Software? Am fost ...

Kredyt Inkaso Investments RO SA

ALEXUTA

Salariul de start este 1000 lei, s-a facut marire mare pentru toti din call center, partea buna ...

Tezaur Investment Group

AndreeaM25

Buna ziua,Am o intrebare catre dvs. Se lucreaza in fiecare sambata?Va multumesc pentru raspuns!

Analist servicii clienti
Data Processing Specialist
Studyportals Intelligence ...
Business analyst
IBM Romania

Camelia Șucu, antreprenor de carieră: Eșecul – o lecție care îți deschide noi căi>>

3 ediții Angajatori de TOP, 3 noi șanse de angajare!>>

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

În perioada 18-19 martie, București găzduiește la Sala Palatului, cea de-a XX-a ediție RIUF-The Romanian International University Fair, cel mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei[...]
De la servicii financiar-bancare, procesatori de plati, audit, consultanta corporate si comert online, programe complexe de fidelizare a angajatilor, HR Summit propune o paleta larga de tematici, din care orice specialist de resurse umane are de invatat[...]