Angajatul ideal din 2013: nu comenteaza, nu are pretentii, e rezistent la stres

Joi, 3 Ianuarie 2013 7 comentarii 772 vizualizari

3 ianuarie 2012

Angajatorii romani pun conditii din ce in ce mai grele celor care vor sa aiba un job, profitand de faptul ca e tot mai greu sa-ti gasesti un loc de munca.

Angajatul ideal din 2013 este, potrivit anunturilor de angajare publicate de firmele si institutiile din Romania, cel care accepta conditii dificile de munca, un program prelungit, stres si presiune si care nu comenteaza in fata sefilor.

Un numar din ce in ce mai mare de anunturi de angajare le cer candidatilor sa fie ascultatori, flexibili (in sensul de acceptare a tuturor ordinelor venite de la sefi), sa nu aiba pretentii exagerate si sa le placa disciplina (se cauta "persoane loiale si disciplinate").

Anuntul publicat de un angajator cauta "PERSOANE DINAMICE SI DORNICE DE MUNCA, REZISTENTE LA STRES SI PROGRAM PRELUNGIT. Programul de lucru: 9 ore pe zi si 6 zile pe saptamana".

"Rezistenta la efort" nu este o conditie la angajare doar pentru muncitorii necalificati, ci si pentru ingineri, manageri, contabili, secretare, vanzatori sau functionari.

Tot mai multe firme trec in anuntul de angajare si informatia: "disponibilitate pentru lucru si sambata". Pauza de masa este redusa la doar 30 de minute in lista de conditii oferite de unii angajatori.

Un anunt de angajare pentru un post de inginer are peste 20 de cerinte pentru viitorii candidati, printre care si acestea: "Rezistenta la presiune, schimbari, ritm de lucru rapid", "Rezistenta la stres, efort intelectual prelungit", "Atentie concentrata si distributiva", Capacitate de integrare activa in climatul organizational al companiei" etc.

Angajatorii nu le ascund candidatilor ca au nevoie de "rezistenta fizica in munca sau rezistenta la munca in picioare", "rezistenta la frig si caldura", "rezistenta la efort fizic".

Angajatii romani s-au obisnuit dupa 4 ani de criza cu astfel de conditii puse de firme si isi promoveaza singuri aceste capacitati, pentru a-si creste sansele de angajare:

"Sunt disponibil la efort prelungit indiferent de conditii", "doresc angajare, disponibil pentru munca peste program", "imi doresc un job stabil, sunt rezistent la stres si la efort", spun romanii pe site-urile de anunturi.

Comentarii
marius Vineri, 4 Ianuarie 2013
jesus christ, unde am ajuns!!!!
wtf! Luni, 7 Ianuarie 2013
.....astia vor robotzi la munca,nu fiinte umane,ba din contra mai dau si un salariu de kakao,si nu e zi sa nu te ameninte ca te da afara de nu te vezi,exemplu ,,SC HOLZINDUSTRIE SCWHEIGHOFER BACO SRL"-Comanesti-Bacau,investitori straini(austrieci)ce profita ca nu ai unde sa te duci sa lucrezi,si de la o zi la alta,incet-incet ti-o pun in fund ca de!asta-i Romania!!!
clau Vineri, 11 Ianuarie 2013
O sa fie sclavie :) in cel mult 10 ani , dar ne meritam soarta ca acceptam situatia:)
andreas 007 Sambata, 12 Ianuarie 2013
acceptam sau nu acceptam. e un pic cam greu de decis mai ales ca resursele financiare nu mai sunt ca inainte de 2009. problema mare insa e la stilul de management si atitudinea celor de sus fata de restu. aici trebuie lucrat
superman Luni, 14 Ianuarie 2013
Asta e cerinta, toti angajatorii vor asta. La fel e si in Germania. Se angajeaza robotzi. Rezisti bine, nu, atunci pa, mai sunt 1000 de muncitori care asteapta in fata fabricii.
Cum e pe la nivelele superioare ? Multi care incaseaza sume frumoase pe nimic si doar pe smechereala,tupeu si amenintari, care verifica si iar verifica, nu toti, dar multi, restul la level 1, munca pana mori. Deci tot tu esti fraierul.
Care sunt efectele pe termen lung ? Pai dureri de cap, insomnii, kg in plus, si cine mai stie ce bolii....daca te imbolnavesti, atunci ai pus-o..pa. next
Ai de ales ? Greu..dar exista mereu solutii, daca poti desigur...
Ce se cauta de HR ? Oamenii tineri (dupa facultate, caci accepta orice si nu comenteaza), oameni (casatoriti) cu copii, platitor de rate..... Intrebarile sunt ascunse, dar se stiu.....
De ce unele firme se duc de rapa in timp ? Pai de asta..caci nu cauta oameni normali, ci robotzi pt volum mare in dauna calitatii uneori (mai poti gandi la nivelul de stres mare si zilnic ?) etc...o firma decade in n ani, nu de azi pe maine...iar altele traiesc pe relatii (valabil peste tot in lume)...
maya Miercuri, 16 Ianuarie 2013
am pus de acum incolo!!!!! asa o sa fie in 2013. salariile in 2013 nici sa nu ne mai gandim ca o sa se imbunatateasca. ce e mai sus e o masura luata din timp ca sa nu cumva sa mai cerem ceva, in caz ca.

NN Asigurari de Viata

Post Master
Curier
WNS Global Services
Senior Associate
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>