Anunt de angajare Casa Mihnea: MERITA CITIT!!!

Marti, 12 Martie 2013 24 comentarii 2095 vizualizari

Un articol de pe http://corinaneagu.blogspot.ro ne-a captat atentia in aceasta dimineata. L-am gasit si pe 9am.ro (de fapt aceasta este sursa originala) insa permiteti-ne sa-l preluam integral de pe blogul mai sus mentionat (este mult mai clar si mai usor de citit). Asadar:

Prima oara am crezut ca e o gluma. Acum nu mai cred. De fapt problema noastra a inceput sa devina faptul ca nu prea mai suntem impresionabili si nu ne mai poate surprinde nimic. Asta pentru ca in Romania totul e posibil. Si in toate sensurile.

In peste 10 ani de recrutare am vazut si am auzit foarte multe lucruri, am citit mii de CV-uri si de anunturi de recrutare, am cunoscut si cunosc oameni de recrutare extraordinari, originali, nonconformisti, care uimesc piata cu stilul personal puternic impregnat profesiei pe care o practica cu atata drag.

Imi plac lucrurile facute cu cap si cu responsabilitate. Imi place originalitatea, consider ca orice job anost poate deveni extrem de original si atragator daca angajatul respectiv are suficienta dorinta si creativitate sa-l faca astfel. In schimb un astfel de anunt citesc pentru prima oara. Si trebuie sa recunosc ca am ramas oarecum surprinsa de sinceritate si de deschidere. Restul nu comentez, dar as fi curioasa sa aflu cate CV-uri a primit acest minunat domn in urma acestui anunt angajare postat de Mihnea Mihai Boerescu pe site-ul sau, cu precizarea ca greselile gramaticale ii apartin 100%:

"Am sa-ti spun exact ce vreau si ce ofer. Fara o ordine anume, am sa insir “istoria” postului si astfel,daca consideri ca te incadrezi, macar 80-90% intr-o prima faza (deh…nimeni nu-i perfect !), te rog sa-mi trimiti mail de raspuns la casa.mihneaa@gmail.com (Mihneaa cu 2 “a”):

A: CINE SUNT

Ma numesc Boerescu Mihnea Mihai. Sunt cel mai mare proprietar de terenuri rezidentiale de pe arcada Westica a Bucurestiului. Sunt consilier judetean si membru in comisiile de Urbanism,Dezvoltare Regionala, Investitii .
In plus sunt si un mic dezvoltator imobiliar. Mai exact : cumpar si vand proprietati imobiliare. Nu intermediez, deci nu sunt agentie imobiliara !

B: CE OFER

Incepi cu 300 EURO cash ca secretar(a). Pe masura ce incepi sa inveti cu adevarat sa ma ajuti si incepi sa gandesti independent(a),sa devii cu adevarat asistent manager, leafa urca spre 500 E .

De tine depinde cat de repede inveti sau cat de mult te ajuta scufita. Eu am interesul sa te antrenez si sa-mi ramana cat mai mult timp liber sa plec la scufundari.

Leafa nu depinde de vanzari sau alte target-uri. Si la cuantumul asta …..nici de criza economica! Asta inseamna ca atunci cand criza va trece (pentru ca va trece), leafa va creste in mod natural.

Marele avantaj al jobului este ca e “etern” .Am terenuri de vanzare (ale mele) pt. urmatoarele 200 de ani. Nu vreau sa traiesc mai mult.......tu?

Alte beneficii: cazare+utilitati-GRATIS.Poate si masina daca-mi castigi increderea.Adica sa te descurci cu covrigu’.

IN AFARA DE LEAFA vei primi :

--dupa 2 ani de activitate neintrerupta …… un loc de casa, la alegere, din portofoliul meu (intravilan langa o padure, rau sau lac), in prima treime a Zonei Metropolitane Bucurestene.Adica in cadrul unui proiect rezidential din care vindem.

--dupa inca 2 ………… o masina (sau inca un loc de casa).Am o mie (1000) de locuri de casa.Si in fiecare luna am mai multe decat in luna precedenta.Sa nu-ti faci griji ca devin “insolvabil”. Spre exemplu , acum dupa 4 ani de criza am in portofoliu cu aprox. 100 de locuri de casa mai mult decat aveam in 2008.

--dupa inca 2 ani ………. o casa “la rosu”;

--dupa inca 2 ……….. casa “la cheie”;

1 fata a facut deja 2 ani si una 4 ani. Suna-le sa le intrebi daca nu crezi ca si-au primit bonusurile : YNA 0734/462.627 si TONY 0727/034.908.

Daca vrei totusi asigurari sociale “iti rupi un banutz” pe luna si te bagi la pilonu’ X. Probabil cu 50ron/luna esti mai asigurata decat daca as trimite eu jumatate din leafa ta la stat! … si by the way… se spune ca in 2030 asigurarile de stat (adica pensia), vor intra in colaps, pentru ca ”decretzeii” (daca stii ce-i aia) vor ajunge la varsta pensionarii iar cei care muncesc vor trebui sa le asigure pensia si lor.

Eu muncesc 7 zile din 7 ! Pentru mine nu e diferenta intre sambata, duminica sau cursul saptamanii…. Dar, pentru tine, o sa am grija sa-ti alegi in fiecare saptamana o zi libera si inca una mai scurta .
…..Sau o zi fff lunga si 2 libere.

Sau poti sa cumulezi zilele libere si sa-ti iei aproximativ o saptamana de vacanta in fiecare luna.
O sa ai concediu cand iti alegi, intreg sau fragmentat dupa cum doresti + sarbatorile clasice, indiferent de religie.Eu sunt ateu.

CAZAREA: Daca esti din provincie sau vrei sa scapi de sub tutela parintilor, iti pot oferi cazare. Nu te va costa nimic, dar asta inseamna ca vei sta singura in camera si prietenul nu poate sa vina in vizita. Prietenele da. Oferta e valabila doar pentru fete.

C: CE CER

Sa ai intre 20-30 de ani. Statistic vorbind, cu cat esti mai mic(a) in varsta, cu atat esti mai usor de format. Crede-ma ca jobul asta e cu mult mai greu decat iti pare la prima vedere!
Sa nu ai copil ! Apreciez ca esti familista, insa nu vreau sa fii cu ochii pe ceas si sa te gandesti ca n-are cine sa-i incalzeasca mancarea sau sa-l inveleasca.

Cand eram mic, eu o sunam pe mama la serviciu de 10 ori pe zi.

Daca ai sot sau prieten, te accept doar daca il poti educa sa nu te “contorizeze” cat stai la munca si de ce vii tarziu acasa. Daca stii ca nu esti in stare sa-l tii in frau, las-o moarta... Ne pierdem timpul si, zau, ca-i pretios! Accept ca la inceput de drum sa vina la o cafea si sa vada unde , cu cine si ce lucrezi (sa stea linistit(a) ), apoi sa te sune doar in caz de incendiu si alte calamitati…

La serviciu nu se vine cu tocuri, fuste, oje si decolteuri. Se accepta doar genul ”cu blugi” . Ne purtam cat mai natural . E o problema si de marketing si de brand.

Pt. activitatile politice (eu sunt Presedinte in PNL si Consilier Judetean) vei avea oportunitatea sa-ti etalezi garderoba.

Mi-ar place sa fii genul mai sportiv si in general nu imi plac oamenii care nu-si ingrijesc sanatatea! Si daca nu esti te poti apuca. Poti considere ca ai sansa sa o iei de la O in viata si sa devii altcineva. Sansa asta se intampla rar in viata unui om.Apropo: esti multumit(a) cu viata ta actuala?

Poze cu tine imi trebuie nu pentru ca vreau sa ma insor, ci vreau sa-ti vad privirea. Si crede-ma ca daca ai 90-60-90 nu ai sanse de angajare la mine.Valabil si pt. baieti ...hahaha

D: PROGRAM ZILNIC

programul incepe dupa-amiaza pt. ca atunci ma trezesc, dar nu sunt atat de puturos pe cat pare! Hahaha! Muncesc toata noaptea. In plus clientii mei vin dupa-amiaza si seara. Una din activitati este vanzarea de terenuri ; adica investitii “pe viata”. Familiile trec pe la mine “pe-ndelete”, dupa serviciu.

-program aproximativ 8-9 ore/zi.

- daca e vreo activitate programata, adica un notariat, vizionari, cadastru , comisioane etc. activitatea poate sa inceapa si in jur de 13.00- 14.00. Dar asta ca exceptie.

- ca regula activitatea incepe dupa 3-4 dupa-amiaza.

- seara pleci cand te lasa inima. Daca vrei bani mai multi si sansa de a face ca viata ta sa insemne ceva, nu stai cu ochii pe ceas. It’s up to you!

Pentru ASISTENT(A) MANAGER trebuie sa inveti sa faci ce facem toti!

ACCEPT si baieti la angajare. Chiar daca de-a lungul timpului toti cei care au fost angajatii firmei au facut probleme. Unii erau prea orgoliosi sa dea cu mopul, desi eu o faceam. Altii au fugit cu banii la jocuri de noroc. Altii au crezut ca au gasit o smecherie sa scoata bani si sa se imbogateasca in alta parte.Unul mi-a distrus o masina avand dauna totala.Nu am mai recupert nimic din Volvutu meu.

Ar fi bine sa ai permis de conducere. Devii astfel mai mobil(a).

TRANSPORTUL: Am un parc auto format din masini si motociclete.Daca meriti o sa-mi pot permite “sa rup” o masina pentru tine.

***

Prefer, din economie de timp, sa-mi mai ceri detalii suplimentare inainte sa vii aici.

Au fost nesimtite care au venit doar asa “sa vada daca-i adevarat” nu sa puna mana la treaba. Si mi-au mancat timp.
Pitipoancele, fotomodelele, cele prost crescute, smecherasii, baietii de combinatii,de cartier sau de alte materiale…….nu sunt acceptati.

Si crede-ma ca am “nas”.

Dupa cum vezi putin imi pasa de diplome ,cursuri,specializari , recomandari si alte cartoane sau hartii colectionate de tine in ultimii ani. Pornesc de la premiza ca oricum n-ai invatat nimic de lascoala.Nimic care cu adevarat sa te pregateasca sa supravietuiesti in jungla.

Daca te regasesti in descriere intr-o proportie mare, atunci vino la interview; daca nu, te rog, sa nu ne pierdem timpul !
NU VENI sa-mi mananci timpul nici in urmatoarele cazuri:

- Daca-ti place “sportul” numit ”interview” si vii doar asa…sa vezi daca-l treci;
- Daca-ti plac pozele “celui mai fun burlac” si te gandesti sa-ti incerci norocul;
- Daca ai nevoie doar de ”un job” pana gasesti ceva mai bun;
- Daca ai parul lung si obisnuiesti sa naparlesi abundent;
- Daca ai probleme de personalitate gen: “eu nu fac aia pentru ca nu am vorbit la angajare” (sa nu te gandesti la prostii);
- Daca vrei viata sociala de noapte(nu peste limita normalului);
- Daca locuiesti la celalalt capat al Bucurestiului fata de zona de West.
- Daca n-ai de gand sa-mi trimiti in prealabil si alte poze decat cea din CV.Pentru cei care nu inteleg ideea de dubla negatie : adica sa-mi trimiti mai multe poze normale daca vrei sa –ti citesc CV-u’.

Daca te intereseaza job-ul trimite CV-ul, 4-5 poze si cateva cuvinte despre tine (adica ce-ti trece prin cap,orice) la casa.mihneaa@gmail.com

Nu citesc decat ce primesc pe mail-ul meu. Nu intru pe aplicatiile depuse in site-uri.

EX: vorbeste-mi despre pasiunile tale, despre ce ai inteles ca face Casa Mihnea, despre ce-ti doresti de la viata,planurile tale...absolut orice. Stiu sa citesc printre randuri.

CV-urile neinsotite de text +poze nu vor fi citite!

Scrisorile de intentie luate cu copy-paste pot si vor produce sughitzuri ulterioare.

Daca nu ma convingi ca ai inteles cu ce ma ocup nu te chem la interviu.Atunci tb. sa vii cu lectia invatata."

Si asa va arata seful tau:

Comentarii
ADMIN - undelucram.ro Marti, 12 Martie 2013
Postat si pe Facebook: http://www.facebook.com/undelucram.ro

Merita redistribuit!!!!
nick Marti, 12 Martie 2013
un bolnav psihic vai de capul lui;unde s-a ajuns cu asa zisele recrutari de personal in romania;asta pentru ca nu exista o legislatie clara in acest domeniu si esti la mina unor nenorociti;
ana Marti, 12 Martie 2013
lol =)))))))) incredibil
robert Marti, 12 Martie 2013
bah esti nebuuuuuuuun? :))) asta e maxim!!!!
Costel Marti, 12 Martie 2013
Lol, io m-am pierdut printre randuri :D
andreea Miercuri, 13 Martie 2013
sunt curios daca a aplicat cineva :D
Myley Joi, 14 Martie 2013
Are fata de bolnav psihic.Bai ce anunt!
Aplicati Vineri, 15 Martie 2013
@andreea
Lumea aplica, caci e criza
Total pana acuma:115... si cati au trimis e-mail ? Deci ?
Criza e mare...si oamenii muncesc aproape orice, oriunde, in orice conditii din pacate....aproape peste tot in lume, nu mai se gandeste nimeni, totul e pe bani..iar nu toata lumea e informatician, etc.....depinde de fiecare...
Oricum omul cauta o gagica, asta daca citesti printre randuri;)..in functie de ce faci primesti, casa, masina si bani in plus...caci doar cele care au tupeu si smecherie ajung la el.
Cristi Duminica, 17 Martie 2013
@Aplicatii

Ai fost refuzat/a?
Mihaela Marti, 19 Martie 2013
Da am citit si eu anuntul asta la vremea respectiva...horror...insa nici cu agentiile de recrutare nu mi-e frica.Habar nu au sa recruteze si aici am exemple destule KREVIN, MANPOWER. Nici macar nu iti dau un mail inapoi asa cum iti promit inital in care sa iti zica ca nu ai fost acceptat.
Florin Neagu Marti, 19 Martie 2013
Super tare .......incredibil .........original ........placut la prima vedere.....insa eu personal nu as da curs unui astfel de anunt, nu cred ca poate fi adevarat.
e Joi, 21 Martie 2013
Anuntul este adevarat.. l-am vazut pe acest om oferind un interviu la antena 3 intr-o emisiune la cateva zile dupa publicare anuntului, in care explica situatia
Simo Joi, 21 Martie 2013
Sunt curioasa ce explicatie a dat un consilier judetean la afirmatia "Va fi fara carte de munca. Nu-mi place sa dau bani la stat mai mult decat e strict necesar."
Restul e circ, probabil va veni cu un nou anunt de angajare in care va explica si cum Dumnezeu ii spune pe cine sa angajeze, d-asta cere poze.

Retardatul acesta a fost ales sau numit in functie?
uita-te la fata lui ... Joi, 21 Martie 2013
Anuntul individului , a carui fata nu-mi ridica decat mari semne de exclamare (atentie copii !!! ) , l-am mai vazut acum vreun an , identic si la fel de dubios ca si creatorul lui. Toata chestia asta cu "fluturatul de bomboane pe la nasul copiilor nebanuitori " , nu imi suna decat a incercare de recrutari sectante ...
AM Joi, 21 Martie 2013
Intr-adevar cred ca este un anut care incalca flagrant etica unui proces de recrutare profesionist. Pe de alta parte, ce folos ca ne imbracam corect la interviu, spunem ceea ce trebuie, ni se spune ceea ce trebuie si chiar ne si angajam acolo si cand ajungem in real life, situatia se prezinta EXACT asa cum a descris-o acest angajator. Ce folos ca jucam bine in "filmul recrutarii" cand ajunsi la fata locului ne confruntam cu situatii mult mai grave decat acestea. Cati dintre cei angajati nu se confrunta cu aceleasi solicitari si pretentii, imbracate intr-o "formula business" la locul de munca?...si, la final, si fara loc de casa :)...In concluzie, anuntul sta prost la "forma", insa cinstit la "fond"...mai putin chestia cu cartea de munca, evident.
Andrei Joi, 21 Martie 2013
Sunt de acord cu AM. Dincolo de forma, situatia este descrisa corect. De fapt asa stau lucrurile in orice firma... Singurul fapt interesant este ca recunoaste munca public munca la negru, adica omul are tupeu! Este vreun angajator care doreste altceva decat a descris omul aici? Ma cam indoiesc; problema cu parul este singura discriminare.
Ana Joi, 21 Martie 2013
si urat, si arogant , si cu pretentii, si cu fite gen zona de West si intervieW, funny tre' sa recunoastem dar nu toti cloWnii sunt reali
umlaut Joi, 21 Martie 2013
@Simo: Exact asta m-a izbit si pe mine (cel mai tare), cum un consilier judetean afirma ca "Va fi fara carte de munca. Nu-mi place sa dau bani la stat mai mult decat e strict necesar."
De-asta am crezut initial ca e o gluma.
A! Si imi mai plac numele doamnelor/domnisoarelor care lucreaza pentru el: YNA si TONY.
Suna a hotline :)
Distractiv. Dar pe banii nostri, pana una-alta.
ddd Vineri, 22 Martie 2013
han-di-ca-pat
Alina Duminica, 24 Martie 2013
Nu as spune ca este handicapat,mai degraba este uns cu toate alifiile.Un om care stie ce vrea,atat cat vrea si cat poate ar vrea.Ati inteles ce vreau sa spun, cum ati inteles si ce vrea sa spuna el,Dl.Mihnea.Consider ca a luat decizia corecta cand a enumerat toate conditiile si calitatile pe care trebuie sa le detina viitorul angajat.Deja am uitat o parte din ele..acum intelegeti de ce?cu siguranta ar fi uitat la interviu sa spuna ceva din tot ceea ce a scris mai sus.
Ori pur si simplu timpul este pretios pentru el.Un om care strange o avere pentru 200 de aniI chiar cunoaste notiunea timpului.Intr-adevar pierdere de vreme sa explice toate astea fiecarei persoane interesate de post .Mai facea niste afaceri cu terenuri masini si alte cele pentru inca 100 de ani,apropo nu mai stiu, cat zicea ca traieste?

Oracle Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go