Aproape 500.000 de romani au refuzat sa-si caute de lucru in 2011

Joi, 19 Aprilie 2012 0 comentarii 700 vizualizari

Aprilie 2012

Forta de munca potentiala aditionala a fost in 2011 de 494.000 de persoane, reprezentand 5% din populatia activa, iar dintre acestea 487.000 erau disponibile sa inceapa lucrul, dar nu au cautat un loc de munca, arata datele Institutului National de Statistica (INS), citate de Mediafax.

In anul 2011, din randul populatiei inactive (11.516.000 de persoane), 487.000 de persoane in varsta de 15-74 ani erau disponibile sa inceapa lucrul, dar nu cautau un loc de munca, iar alte 7.000 de persoane cautau un loc de munca, dar nu erau disponibile sa inceapa lucrul. Aceste doua categorii de persoane inactive alcatuiesc impreuna forta de munca potentiala aditionala care in anul 2011 a fost de 494.000 de persoane, reprezentand echivalentul a 5% din populatia activa, potrivit INS.

Dintre cele 494.000 de persoane, 230.000 sunt barbati si 264.000 femei. De asemenea, 188.000 sunt din mediul urban si 306.000 din mediul rural, potrivit Anchetei fortei de munca in gospodarii (AMIGO).

La nivelul UE27, forta de munca aditionala potentiala reprezenta 4,6% din populatia activa, intre statele membre valoarea indicatorului variind intre 1,4% in Republica Ceha si 12,1% in Italia, a precizat INS.

Totodata, in anul 2011, 237.000 de persoane ocupate cu program partial doreau si erau disponibile sa lucreze mai multe ore decat in prezent, fiind considerate persoane subocupate. Aceasta categorie de persoane a reprezentat 2,4% din populatia activa, 2,6% din populatia ocupata si aproape un sfert (24,8%) din numarul total al persoanelor care lucrau cu program de lucru partial.

Din cele 237.000 de persoane, 159.00 sunt barbati si 79.000 sunt femei. De asemenea, 47.000 sunt din mediul urban si 190.000 sunt din rural.

La nivelul UE27, 3,6% dintre persoanele active erau subocupate in anul 2011. Cele mai mari ponderi ale persoanelor subocupate in randul populatiei active s-au inregistrat in Irlanda (6,3%), Marea Britanie (5,6%) si Germania (4,7%), iar cele mai mici in Republica Ceha (0,5%), Belgia si Bulgaria (0,8% - ambele).

INS precizeaza ca rata somajului este este cel mai vizibil indicator rezultat din Ancheta fortei de munca in gospodarii, utilizat pentru a caracteriza o multitudine de aspecte economice si sociale. Acest indicator nu poate descrie singur varietatea de situatii generata de adancirea fragmentarii si diversificarii pietei muncii.

Astfel, pentru a oferi o imagine completa a situatiei si evolutiei pietei muncii, INS va publica din acest an, cu periodicitate anuala, un set de trei indicatori suplimentari, reprezentand categorii de populatie ocupata sau inactiva avand unele similitudini cu populatia in somaj si grade diferite de atasament fata de piata muncii (comparativ cu situatia standard a categoriei din care fac parte), si anume: persoane subocupate, persoane inactive care cauta un loc de munca, dar nu sunt disponibile sa inceapa lucrul si persoane inactive care nu cauta un loc de munca, dar sunt disponibile sa inceapa lucrul, ultimii doi indicatori alcatuind impreuna "forta de munca potentiala aditionala".

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru in firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

Ernst & Young Romania
Actualizat la: 25.01.2017
Lugoj, Job national
Actualizat la: 13.03.2017
Centrul Medical Unirea - ...
Actualizat la: 22.03.2017

CustomSoft
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Al 13-lea salariu
  • Concediu de maternitate & ...
SW Developer
  • Masina de serviciu
Tehnician ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Karpaten Turism SRL

dico

Buna ziua,Imi poate da cineva detalii despre postul de Agent de turism la Karpaten? Cam care sunt ...

Veo Worldwide Services (VEO Finances)

dico

Buna,Imi poate da cineva detalii despre postul de Asistent Administrativ in cadrul companiei Veo? ...

Senior Software Developer
Accounts Receivable