Oare ar fi utila o sectiune in care sa facem publice firmele care ne ameninta?

Marti, 24 Septembrie 2013 89 comentarii 6558 vizualizari

24 SEPTEMBRIE 2013

Oare ar fi utila o sectiune in care sa facem publice firmele care ne ameninta continuu? Zilnic primim amenintari pentru a opri acest forum si credem ca deja am pierdut prea mult timp sa raspundem civilizat si profesionist acestor "cereri intemeiate". AVEM DREPTUL LA LIBERA EXPRIMARE!

Comentarii
Gigi Luni, 30 Septembrie 2013
Si ar fi foarte interesant de stiut si DE CE TOATA LUNA IUNIE ACEST SITE A FOST DOWN...
m&m Luni, 30 Septembrie 2013
sincer banuiam oracle si hp dar dupa ce am mai citit pe paginile lor nu mai ii banuiesc :)) ba mai mult cred ca iau forumul asta ca pe oportunitate sa isi faca reclama (bravo lor.... sau nu :D).

cred ca trebuie sa vedem companiile unde se modereaza sau sterg comentarii (nu prea e cazu la oracle si hp, d-aia zic ca nu le mai suspectez) pt ca probabil de acolo vine presiunea. deci ce prind ca se modereaza e suspect :D
m&m Luni, 30 Septembrie 2013
domnilor admini, ce se intampla cu topicul la farmaciile dona, e inchis de pe vremea lu stefan cel mare si tin minte ca ati promis intr-o stire chiar pe forum ca veti da drumul. nu gasesc acum stirea dar am vazut-o eu. ce se intampla??? e cumva una din companiile de care vorbiti?
lexi Luni, 30 Septembrie 2013
farmacia dona nu este singura firma care are topicul blocat, mai era una dar nu mai stiu exact care. o sa incerc sa-mi amintesc sau sa caut si va zic.
lexi Luni, 30 Septembrie 2013
am un feeling ca CGS si Webhelp fac gat, am dreptate sau e doar o presupunere eronata? cgs ii stiu si poti da peste niste manageri care li se pune lor pata sa faca scandal, iar webhelp vad ca are anunt activ si prietena mea a lucrat acolo, o experienta foarte urata. cei care adminsitreaza acest site, va rugam, e nevoie sa stim aceste lucruri.
lexi Luni, 30 Septembrie 2013
am gasit, unix auto era firma despre care ziceam care are topicul suspendat le langa farmacia dona. nu vi se pare suspect?
m&m Marti, 1 Octombrie 2013
sincer nu cred ca e CGS pt ca pe net sunt nenumarate bloguri despre ei si nu vad sa fi vazut vreo reactie oficiala. webhelp? s-ar putea ca nu prea vad nimic pe net despre ei decat pe siturile mari wallstreet, realitatea, softpedia. pe restu cred ca le-au cenzurat.

dar vorbim in van aici daca n-avem confirmare (undelucram.ro??? ce facem?).

dona si unix? mdaaaaaa, e ceva foarte ciudat acolo. voua nu va da de gandit?
Indigo Marti, 1 Octombrie 2013
sincer un mare minus pentru imaginea companiilor care fac astfel de presiuni. libertatea de exprimare nu trebuie ingradita si nu trebuie confundata cu raspunderea pt acest lucru.

de ce tu ca patron sau director ti-ai pierde timpul sa cenzurezi cand iti poti investi timpul altfel, ca de ex sa iei in calcul ce ti se ofera ca feedback (apropo gratis) si sa incerci sa rezolvi????
rusine!!!!!
ghita Marti, 1 Octombrie 2013
Ce putem sau ce trebuie sa facem ca sa stim si noi cine ameninta? Vrem sa ajutam. Unii dintre noi pot veni si cu probe, dovezi etc
leonte Miercuri, 2 Octombrie 2013
cine are blog ar fi bine sa preia informatii de aici, nu se stie cum vor disparea, a se vedea siteu desprefirme. parerea mea. doar n-o sa inchida tot internetul
Jennifer Joi, 3 Octombrie 2013
Nu inteleg, de ce ar fi cineva nemultumit ca se scrie despre firma lui? Doar este ceva normal sa-ti expui o parere asa cum o faci si despre un produs.

Imi scapa ceva oare?
Jenny
Maria Joi, 3 Octombrie 2013
Se zice paici ca ar fi cgs sau webhelp sincer nu cred pt ca ambele au nevoie de personal si nu cred ca si-ar permite lumea sa afle ca se lucreaza sub presiune. Deci tot firmele mici fac gat
Piramida lu Keops Vineri, 4 Octombrie 2013
va da ti seama ca nici-o firma serioasa si cu tiglele pe casa nu isi permite sa ameninte sau sa dea in judecata un site mic (scuze undelucram, dar deocamdata asa e). lucrurile se vor invarti apoi ca un bulgare de zapada si vor avea de suferit mai mult decat ar putea ei castiga. orice se poate reproduce instant pe interent.
TheOne Vineri, 4 Octombrie 2013
Da, sa fie publice firmele care ameninta in continuu.

Este important sa nu se publice mesajele, deoarece mie sa nu le foloseasca pentru a da in judecata "undelucram". Este foarte important sa avem grija sa nu stricam acest proiect, ci sa il folosim ca pe o arma in lupta contra companiilor. Trebuie sa le taiem craca, sa ii lovim acolo unde doare cel mai tare, la buzunar, le taiem resursele umane competente, si astfel le taiem profitul !

Sa afle toata lumea de cine sa se fereasca, si sa le aratam ca nu pot face ce vor ele, ci ceea ce este omenesc, legal, si firesc. Jos cu mentalitatea de balta, sclavie, si idiotenia lor !!!

Pentru a afla mai multa lume despre acest site, e bine sa dai mass pe yahoo, skype, facebook, vorbiti cu tinerii de la facultate, care la randul lor sa raspandeasca vestea.
Merry Vineri, 4 Octombrie 2013
total de acord cu TheOne. cum ii prindem cum ii ardem, sau ne purtam ambele part (adica si noi si ei) civilizat (asta incluzand sa nu mai ameninte!). liked FB page.
Livia Vineri, 4 Octombrie 2013
proiectul asta asa cum e el e util si ar trebui sa continue.
TheOne Vineri, 4 Octombrie 2013
Tip pentru cei care vor sa isi caute de munca, si nu stiu cum sa selecteze compania: selectati companiile care au ca director executiv, unul de ~2x-3x de ani, cu altfel de mentalitate.

Majoritatea firmelor care au ca directori executivi oameni la 5x de ani cu mentalitate invechita, sunt firme cu management prost. Nu uitati ca totul pleaca de la cap. Daca capul pute, se impute tot, ca la peste.

Companiile acestea, conduse de astfel de oameni, ies in pierdere deoarece ei nu investesc in oameni, ci vor profituri imediate prin umblarea la salarii si beneficii. Oare de ce firmele care investesc in oameni, au profituri uriasi ? Un angajat fericit, va da un randament maxim, astfel creste profitul exponential.

Nu uitati ca efectul managementului prost influenteaza grav individul, si astfel si societatea, si totul se raspandeste pe plan mondial. Este efectul domino. Nu traim pe planete separate, ci pe aceeasi planeta.

Trebuie facut neparat ceva, altfel vor mai trece iarasi inca 20 de ani si tot degeaba. Daca se asteapta sa se modifice mentalitatea pe cale naturala, vor trebui 100 de ani ca sa fie cum trebuie, asadar nu mai apucam sa vedem tara pe care ne-o dorim. Avem puterea internetului, care inca este destul de liber si suntem toti interconectati la el + retelele de socializare, asadar vestea se poate raspandi cu o viteza imensa !

Nu uitati, studentii si proaspat absolventii sunt resursele de care au ei nevoie, asadar lovitii unde doar, la buzunar, selectati firmele, asa cum va selecteaza si ei la interviu, dupa cum vor ei, intr-un mod execrabil ! Nu va lasati manipulati de ei, ca nu au ce sa va faca, decat sa nu va angajeze, si tot ei vor pierde !!!
A Vineri, 4 Octombrie 2013
@TheOne: bine punctat, dar lasa-ma ca si managerii care au varste de peste 30 ani, nu-s normali la capatana
TheOne Vineri, 4 Octombrie 2013
Este adevarat ce spui. Indoctrinarea se transmite prin viu grai, si cei tineri pot avea aceeasi mentalitate in proportie de 100%.

Ideea este ca aceasta se pierde in timp, deoarece nu se poate transmite peste tot in intregime (un lucru bun dat de mama natura), si incet, incet, se scapa, dar foarte, foarte greu. De aceea lucrurile trebuie accelerate, altfel sclavia va fi prezenta mult si bine, timp de generatii intregi.

Uitate la Cluj, 100,000+ studenti veniti si din alte tari (in special pt a studia medicina) din o populatie de ~300,000 de mii. La cati tineri sunt acolo, cu amestecare de mentalitati, influente vestice, si de aceea merge bine Cluj-ul.

Eu nu am auzit niciodata vre-o veste urata despre ei, numai de bine. Nu zic ca acolo nu e management defectuos, dar e mai putin fata de alte parti, si am vrut sa punctez cauza acestui fapt.
Piramida lu Keops Vineri, 4 Octombrie 2013
interesant ce zici TheOne si chiar corect as spune. In zoia aia parca nu sunt asa "apreciate" valorile cum e in Bucuresti de ex. comparatia s-ar putea sa nu fie una reusita bucuresti-cluj, dar am prieteni care lucreaza in cluj (pe salarii mai mici) dar intr-o atmosfera mai de bun simt.

Evolution Human Capital ...
Actualizat la: 01.02.2017
Actualizat la: 10.02.2017
Accenture Romania
Actualizat la: 09.01.2017

TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Accounts Payable

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

EnergoBit Group SA

Gazka

Altii care nu stiu ce inseamna notiunea feedback dupa un interviu. Degeaba ai un interviu ok, cu ...

Xoomworks Development RO

Gazka

Subscriu la ce s-a mentionat mai sus. Am avut interviul pt. o pozitie de Business Analyst. ...

Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania
Consilier clienti
Mozipo
AP Process Specialist
Office Depot

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]