Oare ar fi utila o sectiune in care sa facem publice firmele care ne ameninta?

Marti, 24 Septembrie 2013 89 comentarii 6284 vizualizari

24 SEPTEMBRIE 2013

Oare ar fi utila o sectiune in care sa facem publice firmele care ne ameninta continuu? Zilnic primim amenintari pentru a opri acest forum si credem ca deja am pierdut prea mult timp sa raspundem civilizat si profesionist acestor "cereri intemeiate". AVEM DREPTUL LA LIBERA EXPRIMARE!

Comentarii
TheOne Vineri, 4 Octombrie 2013
Salariile sunt mai bine platite deoarece si costul de trai e mai mare in capitala fata de alte orase din tara. Se simte diferenta la nivel de senior (5+ ani), deoarece cresterea este de obicei procentuala fata de alte orase.

Ideea e ca lumea trebuie sa invete sa nu mai fie manipulata si indoctrinata de companii, ci sa lupte contra lor, lovindu-le unde doar, la profit dupa care tanjesc ei asa de mult, si folosesc toate metodele inventate si neinventate pentru a obtine cat mai mult.

Aceasta miscare functioneaza daca foarte multa lume stie de acest forum, si stiu de cine sa se fereasca. Sa nu va fie teama de libera exprimare, niciodata ! Exprimati-va opinia in rubrica fiecarei companii, si instiintatii pe ceilalti, daca e ok sa nu.

Dati exemple de bareme de salrii, asa cum se afiseaza si in alte state, la companii, in dreptul fiecarui job !
Mihai Duminica, 6 Octombrie 2013
"Oare ar fi utila o sectiune in care sa facem publice firmele care ne ameninta?"

Da...ar fi utila o astfel de sectiune...
Specialistul Duminica, 6 Octombrie 2013
Moodmedia este o firma care ameninta prin managerul ei. Managerul Moodmedia a fost deranjat de dezvaluirile facute de mine pe acest site. Dezvaluiri referitoare la mediul de lucru de acolo, modul de promovare in firma si incompetenta managerului. Cititi forum Moodmedia si va veti convinge!
Ana Rosu - undelucram.ro Luni, 7 Octombrie 2013
Buna ziua,

In primul rand dorim sa multumim tuturor celor care ne sprijina si tuturor celor care ne scriu (atat pe acest forum, cat si pe email).

Vom incerca sa intervenim cat mai putin si sa lasam discutiile cat mai libere, de asemenea vom incerca in acest mesaj sa raspundem intrebarilor de pana acum.

Intr-adevar, sunt doua firme la care accesul este blocat. Lucrurile aici sunt mai delicate decat pot parea la inceput si pentru a explica totul in detaliu vom avea nevoie de acordul vechiului proprietar - un acord de bun simt si de principiu - al acestui forum (din septembrie 2013 undelucram.ro este administrat de o noua persoana, iar tranzitia tututor aspectelor se va face pana la sfarsitul anului).

Legat de numele care s-au vehiculat pe aici, dorim sa anuntam oficial ca:

- CGS si Moodmedia nu fac niciun fel de presiuni, noi nu am avut nicio discutie cu aceste companii pana acum (7 octombrie 2013).

- Cu firma Webhelp comunicam in parametrii normali, speram sa continuam in acest fel si pe viitor, insa in niciun caz nu exista amenintari pana la data curenta.

Vom reveni cu noutati despre acest subiect de indata ce vom stabili o procedura clara in ceea ce priveste genul acesta de informatii.

Va multumim pentru intelegere,
Ana Rosu
Coordonator proiect www.undelucram.ro
TheOne Marti, 8 Octombrie 2013
@Ana Rosu

Poate pe viitor vom avea un site similar cum este http://www.glassdoor.com/ , dar sa fie numai pt romania. Cu sistem de vot cu bari si comments, sectiune de salariu, si sectiune de interview/review unde sa vedem structurat toate aceste detalii.

Ar fi o idee buna pentru viitor, parerea mea. Multumim inca o data pentru efortul depus in acest proiect :).
Leo Marti, 8 Octombrie 2013
TheOne, adica tu zici sa nu se mai poate comenta ca aici ci ca pe glassdoor? eu zic ca nu e ok, acolo esti ingradit.
TheOne Marti, 8 Octombrie 2013
Nu ma refer exact ca acolo, dar o structura asemenatoare daca ma intelegi. Sa fie datele mai organizate, deoarece aici trebuie sa cauti pe toate paginile la fiecare firma ca sa afli anumite date.

Eu te inteleg ca e fun sa vezi/postezi informatii nestructurate, dar pentru cine cauta, e o mare pierdere de timp, deoarece trebuie sa citeasca tot, si nu ofera o imagine destul de exacta.

Este doar opinia mea, o idee, pe care am argumentat-o, de ce asa si asa. Toata lumea e libera in a isi exprima opinia, la fel cum poti si tu, dar trebuie argumentata opinia, dc asa.

Astept mai multi oameni sa isi exprime opinia :)
Leo Marti, 8 Octombrie 2013
de acord cu tine TheOne si crede-ma ca stiu glassdoor. mie nu imi place, nu imi place pentru ca desi pare structurat, din punctul meu de vedere e atat de structurat incat nu gasesti nimic util. gandeste-te ca si noi (romanii) putem evalua acolo companiile romanesti. de ce n-o face nimeni (sau aproape nimeni)? pt. ca noua ne place sa stam si sa citim si de ce nu sa exageram :))))

pe de alta parte, de acord cu tine. la o firma cu zeci de pagini, daca nu ai chef sa citesti e cam nasol. si cred ca "cheful" de a citi vine o data cu nevoia fiecaruia de a sti despre firma respectiva (gen am interviu sau ma f*** sefu la cap etc). altfel doar daca urmaresti forumul sa vezi ce mai e noi sau sa aflu anumite amanunte, total de acord cu tine. @undelucram: luati si asta in calcul pe viitor.
Leo Marti, 8 Octombrie 2013
* sa vezi ce mai e NOU sau sa AFLI anumite... sorry am scris repede :)
asz Marti, 8 Octombrie 2013
DA..........chiar va rog.
Sa stie cei care merg sa se angajeze despre climatul din firma respectiva......decat sa aiba depresii dupa ce se angajeaza.
Chiri Miercuri, 9 Octombrie 2013
Sprijin si eu acest demers
ret Vineri, 11 Octombrie 2013
rezistati,rezistati nici nu va dati seama ce importanti sunteti;mai cenzurati voi anumite chestii dar aceasta este realitatea;eu cred ca o sa-mi fac un site in care sa nu cenzurez nimic pentru ca unii sunt prea banditi pentru aceasta economie de piata;si da dati numele firmelor pe care noi oricum le stim
TheOne Luni, 14 Octombrie 2013
@Leo

Am citit multe review-uri facute de romani la companii mari, cu sediul in Romania. Desigur, mai sunt si multi care nu stiu de glassdor, sau de undelucram. Multa lume e neinformata & dezinformata in acelas timp.
Sper sa stie mai multa lume despre aceste site-uri pe viitor, si sa isi exprime opinia.
monika Luni, 14 Octombrie 2013
Asa cum angajatorul are dreptul sa se intereseze si sa afle detalii despre viitorul angajat si noi angajatii, care ne vindem mai mult de opt ore din viata pentru maria Sa angajatorul, sa stim ce conditii ofera, ce salarii si in ce atmosfera lucrezi.
Consider ca acest site ofera informatii pretioase si trebuie lasat sa-si continuie activitatea.
Avem dreptul la replica si cei care va ameninta trebuiesc dati in judecata pentru asta.
In minunata tara Romania, zilnic sunt calcate drepturile omului, si se fac mereu abuzuri.
Trebuie ca acest popor sa se trezeasca odata, si sa inteleaga cei care ameninta ca nu au nici o sansa .Sa ne lase dreptul la informatie, sa fie clar!!!
m&m Luni, 14 Octombrie 2013
sper si eu sa afle cat mai multa lume de astfel de forumuri.
Reset message Luni, 14 Octombrie 2013
asa cum s-a inchis desprefirme asa se poate inchide si site-ul asta... e simplu
m&m Luni, 14 Octombrie 2013
da stii de ce s-a inchis desprefirme? :D
Specialistul Luni, 14 Octombrie 2013
@Reset message ...... Tu iti doresti inchiderea acestui site ? Angajatii, viitorii angajati, cei in cautarea unui loc de munca sa nu afle detalii despre firme ? Numai firmele sa stie totul despre noi la interviu si din CV ? Chiar daca esti patron sau ai un post caldut, nu este moral si corect sa iti doresti inchiderea acestui site si lipsirea noastra de aceste informatii despre mediul de lucru .......
Jurist Luni, 14 Octombrie 2013
Singura posibilitate prin care acest site poate fi inchis este ca cei care administreaza acest site sa ia bani sau sa-l inchida din propria vointa gratis.

Altfel, legal vorbind, nu exista nicio posibilitate, indiferent ce s-ar discuta.
tranparenta Marti, 15 Octombrie 2013
obligatoriu ar trebui sa faceti asta, sa vedem si argumentele celor ce se considera nedreptatiti de postari.

Huawei Romania
BUCURESTI, Timisoara
Actualizat la: 31.10.2016
Automatic Data Processing - ...
Actualizat la: 21.11.2016

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Manpower Romania

Andreyrlz

Am fost in trecere la aceasta companie. Pot spune ca au sediul in una dintre cele mai 'shady' ...

Frontend Developer
SilkWeb SRL