Oare ar fi utila o sectiune in care sa facem publice firmele care ne ameninta?

Marti, 24 Septembrie 2013 89 comentarii 6703 vizualizari

24 SEPTEMBRIE 2013

Oare ar fi utila o sectiune in care sa facem publice firmele care ne ameninta continuu? Zilnic primim amenintari pentru a opri acest forum si credem ca deja am pierdut prea mult timp sa raspundem civilizat si profesionist acestor "cereri intemeiate". AVEM DREPTUL LA LIBERA EXPRIMARE!

Comentarii
Fizica Cuantica Joi, 17 Octombrie 2013
Nu stiu cu cat va pot fi de folos sau cat conteaza opinia unui singur om dar eu sunt de acord si sunt gata sa va ajut cum considerati.
CANCAN Vineri, 18 Octombrie 2013
Cand faceti publica lista asta ? Asteptam cu nerabdare .....
Gelu Vineri, 18 Octombrie 2013
Topicul asta e doar o pacaleala, pusa aici la plesneala pentru a inflama spiritele putin. Nimeni nu are chef sa faca publica o astfel de lista, cu atat mai putin acest site, mai ales acum, dupa decizia CEDO care stabileste ca un site este responsabil pentru comentariile malitioase la adresa unei persoane fizice sau juridice:

"Reprezentantii Delfi au argumentat ca nu erau responsabili pentru comentarii si ca amenda primita reprezinta o incalcare a legilor Uniunii Europene care garanteaza libertatea de exprimare. Cu toate acestea, judecatorii au spus ca articolul 10 din legea Uniunii Europene permite libertatea de exprimare, atat timp cat acest lucru nu prejudiciaza reputatia unei persoane."

Taurus Vineri, 18 Octombrie 2013
pai Gelu, daca ai in regulament ca n-ai voie sa jignesti si tu lasi sa jignesti normal ca esti de vina tu ca site. iti incalci chiar propiriile reguli. dar din cateva vad eu cei de la undelucram.ro modereaza. pe de alta parte topicul asta aici nu este despre asta, este despre firmele care ameninta pt a inchide situ, deci pt a ingradi libertatea de exprimare.

eu zic ca atat timp cat se discuta in parametrii de bun simt, totul e ok, nu?

P.S. site-u ala din Estonia a primit o amenda de 433 de dolari? serios? hahahahaha.

P.S. 2: pe pariu ca vor castiga la recurs? :D
Taurus Vineri, 18 Octombrie 2013
si inca ceva. la noi in legislatie scrie ca nicio platforma de genul asta nu e responsabila pentru comentariile utilizatorilor atat timp cat nu se asociaza cu acestia si pastreaza neutralitatea. crede-ma ca stiu. voi cauta legea si o voi da sa vedeti.
m&m Vineri, 18 Octombrie 2013
in romania a fost un caz asemanator, colonhelp - zenyth pharmaceuticals impotriva unui blog pe care se scrie cat de nasol e produsul asta. Zenyth a dat in judecata si au pierdut pt ca nu pot ingradi dreptul la opinie, mai mult ei cereau prejudiciu de imagine si ca le-au scazut vanzarile, lucruri care nu pot fi dovedite cu cifre.
m&m Vineri, 18 Octombrie 2013

genul asta de firme vor constientiza pana la urma ca daca fac scandal (mai ales atunci cand sunt cu musca pe caciula), or s-o dea in bara si mai rau. exemplu e chiar colonhelp asta care a generat dupa o gramada de polemici
m&m Vineri, 18 Octombrie 2013
apropo, s-a facut o informare mai sus. deci Unix si Farmacia Dona ce mai ici colo, v-am zis ca nu merg paginile lor, verificati.

@Ana Rosu: eu personal inca astept exlicatii pt asta si daca nu le primesc o sa contactez direct firmele astea doua sa vedem ce au ele de spus. nu ma las.
back, e legea 365/2002
lol Vineri, 18 Octombrie 2013
daca vreti sa stiti mai in detaliu asta cu CEDO uitati-va pe site-urile astea unde hotararea este relatata in detaliu si veti vedea ca nu se pupa cu ceea ce se intampla pe undelucram.ro.

mai mult, uitati-va la comentariile d-acolo ;)
gigi Marti, 22 Octombrie 2013
Intradevar articolul la care faci referire "....Mai multi cititori au scris comentarii jignitoare si amenintatoare..." In cazul acestui site nu poate fi vorba de asa ceva. Citesc de ceva vreme opinii si nu am intalnit NICIODATA "amenintari" sau "jigniri"
gelu Joi, 24 Octombrie 2013
asa cum ziceam, topicul e pus la pacaleala... acest site nu o sa aiba niciodata cojones sa publice lista respectiva...
K Joi, 24 Octombrie 2013
eu zic ca se tatoteaza terenu :))) vad ca topicul e despre daca ar fi indicat sau nu sa se publice lista asta nu ca or sa publice lista, dar se pare ca nu prea e de interes. lumea se uita tot unde au ei nevoie si interviuri. gresesc?
Anonim Joi, 24 Octombrie 2013
Da, chiar va rugam. Asa am stii si noi de cine sa ne ferim. Va rugam. Si sa nu cedati presiunilor!!! Sunteti sansa noastra ! :)
george Duminica, 27 Octombrie 2013
Am inteles ca CEDO a luat o decizie intr-un proces prin care face ca astfe de situri sa raspunda in fata legii pentru continut in situatia in care acesta este calomnios. Nimic rau in a deschide o cale de atac salariatilor prigoniti de corporatie, dar cadrul in care se face pe acest site este neadecvat. Nimeni nu poate fi tras la raspundere, daca reclamatiile sunt nefondate, ma refer la postacii, doar situl.

Abia astept sa vad cum mi se va modera acest mesaj. :)
Mr. H Duminica, 27 Octombrie 2013
cred ca ar trebui sa-ti stearga mesajul instant ca aberezi la fel ca si ala care a lansat chestia asta cu exemplu ala CEDO.

deci ati auzit si voi ceva dar habar n-aveti despre ce e vorba si cum a fost articolul ala din estonia sau de unde mama masii era. bai frate. pe ce lume traiti? voi chiar nu vedeti diferenta? sa nu mai zic ca habar n-aveti de art. 365 pe 2002 si apoi de competentele CEDO.

jesus!

P.S. multi prosti au auzit si ei ca au dreptul la onoare si mai stiu eu ce si cred ca daca le zici ca nu-si fac bine treaba le-ai facut o insulta si gata calomnie gata CEDO. bai oamenilor, stiti ca pana la CEDO aveti de trecut 5 pasi maaaaari si laaaaaati. ia ziceti care e primu si al doilea?
@Mr. H Luni, 28 Octombrie 2013
Bai frate, nu am facut decat sa ma informez din mediul online de referinta in limba romana

lectura placuta!
Taurus Luni, 28 Octombrie 2013
degeaba te informezi daca nu si intelegi despre ce e vorba :)))
Elis Luni, 28 Octombrie 2013
da, intr-adevar sunt diferente de nuanta (dpdv juridic). cei de acolo au realizat un articol ale carui reactii trebuiau monitorizate, ceea ce nu e cazul aici. deci problema rezolvata, nu va mai certati. plus ca vad in regulament ca acest site sta la dispozitie daca cineva reclama ceva. deci pot pur si simplu sterge ce nu e ok si gata ce mai atata tevatura cu libertatea asta de exprimare.
o buna initiativa Miercuri, 30 Octombrie 2013
Da ar fii foarte utila o rubrica cu firmele care ameninta si exploateaza angajati si mai ales cu firme care ameninta site-uri de acest gen unde inca este libera exprimarea.
Nu sunteti singurii care inca mai apreciati adevarul si libera exprimare, insa in majoritatea publicatiilor online sau media este improscata cu "rahat" frumos impachetat si urat mirositor, cumparat cu bani frumosi. E foarte simplu.
Firme care se dau mari corporatii, de renume mondial, topuri mondiale, etc... de fapt astfel de firme abuzive si corporatii au devenit un fel de hoti cu imagine profesionala si bine prelucrata in timp. Asta din singurul motiv ca nu a avut nimeni curajul sa-i doboare sau sa-si sustina libera exprimare, ca la un simplu telefon amenintator le cad chilotii de pe ei de frica.
Nu enumar acum care sunt aceste firme dar cine a avut de-a face cu astfel de firme si persoane stie foarte bine despre ce e vorba.
Daca nu mai avem dreptul la libera exprimare in asa zisa societate evoluata a zilelor noastre, cand informatia circula foarte repede si fiecare are dreptul sa se informeze si sa discearna adevarul, atunci ar trebui sa ne intoarcem la origini si sa nu mai profitam de tehnologia informatiei.
Sclavagie in varianta moderna controlata total.

Daca ati face o lista cu aceste firme, cu siguranta s-ar mai alatura si alte site-uri si bloguri si v-ati putea uni pentru apararea dreptului la opinie si libera exprimare.

Credius IFN SA
Actualizat la: 17.03.2017

Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...
Microsoft Romania
Engineer

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

SoftVision
Programator .NET